Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kira_Romanova Joaquín_Luco Involucelo Les_Autels-Saint-Bazile La_cagaste_Burt_Lancaster_(álbum) Lan_Onari Les_Côtes-de-Corps Jacques-Theodore-Dominique_Labatut Isabel_Calduch Kōbunsha Isabel_de_Aragon Juan_VI_de_Nassau-Dillenburg Juan_Cotino_Ferrer La_cizana La_chica_del_adios Invasión_musulmana_de_la_península_Ibérica_en_el_siglo_VIII Lewiston_(Nueva_York) Les_Authieux_sur_le_Port_Saint-Ouen Larry_Christiansen Juan_Díaz_Porlier La_Encamisá_de_Navalvillar_de_Pela Izmael_Pacheco Juan_Emilio_Bosch_Gaviño Jorge_Iván_Argíz Juan_Jose_Sanchez_Badiola Joan_Abelló Invasiones_de_Britania_por_César La_joven_vida_de_Juno Istiklal_Marsı Juan_de_dios_correas Invasion_de_Etiopia La_Mente_Maestra_(Álbum) La_grasa_de_las_capitales Isla_Santa_María_(Gambia) Kathleen_"Kathy"_Griffin Joxean_Fernández,_"Matxín" Lema_de_Berge Juan_Carlos_Mendoza_García Karl_Weishaupt Ley_Orgánica_para_la_Mejora_de_la_Calidad_de_la_Educación Isabela_(Puerto_Rico) Komsomolskaia_Pravda Joseph_Fredéric_Benoît_Charrière Julian_Kmet Jose_Dammert_Bellido Isaberl_II_(navío) KLAR-AM Jean_François_Kervégan Liga_de_la_Unión_Sovietica_de_waterpolo_masculino Jose_Cristóbal_Sorni_y_Grau Kürtős_kalács Knockout_(cómic) Jotun Isidro_Autran_Malpica Let's_Get_To_It_Tour

html map