Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cross_armbar Destructor_Almirante_Ferrandiz_(D-22) Delaware_Park Corporacion_Club_Deportivo_Universidad_de_Concepción EAM Corte_de_los_Médicis América_(canción) Divine_secrets_of_the_ya-ya_sisterhood Diego_Jalon Distribucion_Linux Cuando_no_estás_(sencillo) Dorchester,_Texas Dawid_Przepiórka Danae_microdera Daguerrotipia Disciseda Culombimetría_potenciostática Almoharin_(Caceres) Distrito_de_borken Distrito_de_Senlis Edaphosauridae Demonios Dionisio_Martín_Sanz Dieno Craig_Olejnik Dermatoscopia Crocus_siculus Distrito_Periurbano_Este-Campiña Distrito_de_Milicz Coupé_Chevy Demonlover Alvaro_II_de_Bazán Dynamo_de_Moscu Amfar Cuarta_Division_de_Chile_1994 Donostia_San_Sebastian_(Guipuzcoa) Curso_de_adaptacion_pedagogica David_Grohl Dichondraceae Alonso_de_mora Courdemanche_(Sarthe) Alfonso_Azpiri Ebichuu Diástole_y_Sístole_(película) David_Coromina Cáncer_en_los_ninos Defensive_back Duque_de_Gandía Dave_Evans Crystal_Castles_(banda) Digitaria_pentzii_var._minor Darco Döria Cynoglossus_semilaevis Copa_Profesional_de_Microfútbol_2012_(Colombia)

html map