Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquín_Mir Leptostomias_analis Invierno_Ruso_(cuadro_de_N._Timkov) Lanestosa_(Vizcaya) Johan_Le_Bon Lengua_de_señas_americana Leonor_Plantagenet Lista_de_galardonados_en_el_Salón_de_la_Fama_Grammy_Q-Z Izu_Oshima Jose_García_Hidalgo Kelly_leigh Juan_Valles Linea_66_(EMT_Madrid) Jean_Machi Juan_Miró Lista_de_Presidentes_de_Corea_del_Sur Krasne_(Raión_de_Ananiv) Introspectiva_(album) Key_Largo_(Florida) Laguna_Larga Le_Bugue István_Tisza Juan_Alonso_de_Navia_y_Arango_Menendez_de_Aviles_y_Navia-Bolano Kristen_Gregory Lagarto_gigante_de_Tenerife Jesús_Borro Lisa_Baker Jammy_Smears José_Antonio_Moreno_(presentador) Kaanapali Julia_Hall_Bowman_Robinson Krill_antártica José_Nicolas_de_Azara KR_(marca) José_Maria_Bonilla La_Chaussée-d'Ivry José_Cayetano_Julia Joaquín_Montserrat,_marqués_de_Cruilles LOS_ANIMALES_EN_PELIGRO_DE_EXTINCIÓN_EN_PERÚ Juegos_Olimpicos_de_Verano_del_ano_2008 Kele_Okereke Jean_de_la_Fontaine Ligamento_ancho_del_utero Juventino_Rosas José_Miguel_Arredondo José_Macias Julia_Alvarez_Resano Instituto_Regional_Castellano-Leonés Journal_of_Agricultural_Research Isabel_I_de_Bohemia Lalaye Jim_O'Doherty James_H._Jeans Javier_Ordóñez_Rodríguez Lengua_Española

html map