Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fundacion_Caixa_Laietana Universidad_Nacional_Central Under_The_Sign_Of_Hell Trinidad_y_Tobago_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1984 Gephyromantis_tandroka S2 Reserva_Bora Uruk-hai Uroobovella_slovaca German_Lauro Go_Radio Roi_Mata Universidad_de_la_Empresa Genaro_Perugorría Richard_Oribe Iglesia_de_Santo_Domingo_(Quito) Royal_Philips_Electronics Indiana_Jones_and_the_Last_Crusade_(videojuego) Roberto_Boninsegna Reyhan_Soykarci Iglesia_rumana_unida_con_Roma,_greco_catolica Gamón_negro Georg_Ohm General_Electric_Company Gerardo_Rodríguez Roger_Bartra_Muriá Impresión_por_medio_de_sellos Inia_geoffrensis_humboldtiana Iluminación_(conocimiento) Municipio_de_Big_Creek Municipio_de_Fairbank_(condado_de_Buchanan,_Iowa) Romanizacion_(aculturacion) Robert_Hall Robert_A_Taft Frente_Amplio_(Paraguay) Indianapolis_Kautskys Rio_Maritza Fundación_Pro_Vivienda_Social Ritsuryo Galdós Rey_de_burundi Municipio_de_Civil_Bend Iglesia_de_Santa_María_de_Vallmoll Fuchsia_arborescens_var._arborescens Universitat_de_Barcelona Municipio_de_Center_(condado_de_Rush,_Kansas) Rivers_of_Babylon Tuvaluana Gastronomía_Vegana ULA_Venezuela Universidad_Incca_de_Colombia Tucuru Municipio_de_Jenkins_(condado_de_Crow_Wing,_Minnesota) Ryo-Oki_(Tenchi_Muyō!) Municipio_de_Lake_(condado_de_Menominee,_Míchigan)

html map