Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wenonah_(Nueva_Jersey) Chocolat_(pelicula_de_2000) Z_Berg Circulo_de_confusión XML-RPC Yevgeniy_Onegin Club_Natació_Atlètic-Barceloneta Comité_Olímpico_de_Estados_Unidos Conegliano Villaines-la-Carelle Villiers_aux-Corneilles Val_d'Isere Vale_de_Prazeres Chasmosaurio Conclave_de_septiembre_de_1503 Acronicta_auricoma Victor_Nsofor_Obinna Comision_de_Normas_de_Contabilidad_Financiera AS_17 Club_Deportivo_América_de_Rancagua Albarca_de_Cantabria_calzado Consejo_mundial_de_la_paz Al-Mina'a_Sport_club Condado_de_Miami_(Kansas) Vena_brava Club_57_Tourbillon Zoras Coffea_maclaudii Colision_elástica Charlie_Winston Academia_Futbol_Club Vicenita Yves_Chaland Clasificación_Quimica_Anatómico_Terapéutica Clément_Rosset Albalatillo_(Huesca) Victoria_Australia Alberto_Enríquez Adolfo_A_Coscia Vasudeva_(padre_de_Krishná) Cinevisión Alberto_Ribero Vega_de_Rengos Circunvolución_frontal_inferior Wǔzú_gonghe Congregación_del_Santisimo_Redentor Warea Ziggy_Marley_&_The_Melody_Makers Col._Cuauhtémoc Aki-ku_Hiroshima Voces_Blancas Acer_abchasicum Aguilar_de_bureba Ciudad_de_Rio_Cuarto A_(The_Walking_Dead)

html map