Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Región_Turística_de_Kumgangsan Reforma_educativa_de_Germán_Rama Mandinga Ranunculus_heucherifolius Marzloff Queratitis Radio_en_Honduras Marquesado_de_Gracia_Real_de_Ledesma Love_Is_Reason Megalops Manuel_"Pachi"_Vázquez Pósum_pigmeo_pequeño Gran_Sello_del_Estado_de_Iowa Manjarín_(Leon) Raúl_Zurita Maximo_el_Confesor Luis_Yanez-Barnuevo Región_Metropolitana_de_Londrina Lobo_de_Malvinas Merluza_en_salsa_verde Prótesis_mixta_(dental) Marcel_Boiteux Goleta_Union Puig_Mari Goliat_(comic) Raimundo_Garcia_García Michael_Keller_Ditka,_Jr. Metasequoia_glyptostroboides Matt_Hanson Medialuna_monumental_de_rancagua Región_Huanuco Quapoya Quinto_Junio_Bleso Gobierno_y_politica_de_la_República_Arabe_Saharaui_Democrática Luigi_Guanella Premio_Austriaco_de_Literatura_Europea Quersoneso_(Creta) Mariano_Sebastián_Trípodi Los_judíos_en_la_Alemania_nazii Region_de_Tigri Rapanelli Provincia_de_Isfahán M.Fernandez Redes_de_área_local Marinetti Meilichius_impressicollis Pílin_León Michael_Jackson's_Vision Radio_por_internet Ramón_Serrano_Súner McCallsburg_(Iowa) Gran_ducado_de_baden Mapachista MediaWiki R.A.F._Faccion_del_Ejercito_Rojo

html map