Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rigoberta_Menchu François_Séverin_Marceau_Desgraviers Riacho_de_Juan_de_la_Piedra Uncharted_2:_El_Reino_de_los_ladrones Roko_Karanušić Frenchtown-Rumbly Trina_(desambiguacion) Rupt-sur-Moselle Remicourt_(Marne) Romanizacion_de_Cantabria Trompeta_bastarda Imagen_(radiodifusora) Municipio_de_York_(condado_de_Elkhart,_Indiana) Rhodophiala Ganimedes_(satelite) Iglesia_penitencial_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno Revisión_bibliográfica Universidad_de_Alcalá_de_Henares_(histórica) Uwe_Johnson Rene_Arturo_Despouey Trochoidea_gharlapsi Iglesia_Parroquial_de_San_Andrés Repeat_The_Best_Of_Jethro_Tull_-_Vol_2 Robertinoidea Frutos_Feo Río_Cigüela Museo_Historico_Municipal_Brigadier_General_Juan_Martin_de_Pueyrredón Frasco_de_Dewar Ulrich_Gerhardt Fútbol_en_los_Juegos_Bolivarianos Gabriel_de_mortillet Fricónide Rouffiac_(Charente_Marítimo) Georgij_Kalowic_Kreyer Ingeniería_de_tráfico_(transporte) Rhombodera_doriana Renacimiento_(desambiguación) S_P_Tre_Fiori Relieve_invertido Republica_de_Udmurtia Role_Model_(House) Tubeo Inglis_(Florida) Revenge_(álbum) Union_Sportive_de_Ouagadougou UEFA_Elite_stadium Inositol_1,4,5-trifosfato François_Endene Glossu_Rabban Rodolfo_Bay_Wright Frithiof_Martensson Rossabella Municipio_de_Ozawkie_(condado_de_Jefferson,_Kansas) Funcional_(matemática) Resistencia_peruana_durante_la_ocupación_chilena

html map