Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Melanophthalma_atripennis Mesorregión_del_Sur_y_Sudoeste_de_Minas Provincia_de_aymaraes Principado_de_Smolensk Mapeado_de_texturas Lothar_Herbert_Matthäus Raión_de_Ripky Granollers_Fénix Lorenzo_Calvo_de_Rozas Louches Macizo_de_larra-belagua Mesorregion_de_Mata_Pernambucano Proto-eslavo Ranisapo Mijaíl_Bajtin Pájaro_carpintero Martigne_sur_Mayenne M_W_Chase Mamografías María_Angelica_Fuentes Lucien_Desire_Joseph_Courchet Marmosa_de_Robinson Luis_Ramón_Abdeneve Lotte_Center Miguel_Legazpi Provincia_de_lauricocha Gregorio_Fernández_Díez Línea_de_alta_capacidad_Nápoles_Salerno María_Magdalena_de_Habsburgo Primera_división_de_Andalucía Golfo_de_Richmond Region_(diario) Manuel_Gonzalez_Mesones Prunella_rubida Lonchestigma Real_Sporting_San_José Rally_de_Chipre Región_de_Alice_Springs Marcilly_sur_Tille Marcel_Dib Maulay Mieuxce Rata_lanuda_de_Bosavi Malaysia_Airlines_Kargo Raión_de_Shakhtarsk Rancho_Cordova_(California) Mas_Ritmo Primavera_comun Media_Luna_(Puerto_Rico) Lorenzo_Arenas Luis_Videgaray_Caso Gottfried_August_Bürger Meionandra Presencia_de_mercurio_en_peces Luis_Aceves_Castañeda

html map