Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diploglossus_monotropis Dragomán Dasoguz_(Ciudad) Cámara_de_Senadores_de_Uruguay,_Legislatura_XLIVa_(1995-2000) Ebikon Alfareria_negra_de_La_Palma Corporacion_Deportiva_Bogota_Fútbol_Club Copa_Universidad_de_Concepcion Coume Drvar_Oriental Diego_Martinez_Roca Economía_de_Comunión Distrito_de_tarma Código_ATC_D05AC01 EE_09_cascavel Dzeal Crecey_sur-Tille Alicante_(vino) Doble_nuez Aleurites Amazona_harinosa Alemania_Democrática_en_los_Juegos_Olímpicos American_Basketball_Association_(siglo_XXI) Alitta_Succinea Copa_de_la_Reina_de_Fútbol_1984_85 Dijón Dogma_(banda) Crows_Landing_(California) Alonos Dun_Carloway Convento_de_Yuriria Divorcio_exprés Distrito_de_huanta Digitalis_purpurea_subsp_bocquetii Corridas Distinciones_Civiles_de_Estados_Unidos Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias,_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceúticos_en_su_forma_comercial Daniel_Samaniego Ecfrido_de_Mercia Aleuroclava_grewiae Cumanayagua Dia_Internacional_de_la_Danza Edgiva_de_Kent Copa_Heineken_1998-1999 Alquimista_de_acero Dýrfirðingar Alyssum_ruderale Cumbres_borrascosas_(novela) Edificación_pública_en_la_antigua_Roma EX_380 Cyanocharax_itaimbe Amaranthus_albus_var_pubescens Ecce_Homo_(El_Bosco,_Filadelfia) Defensa_ortodoxa Copa_Entel_2009

html map