Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lee_Ryan_(album) Le_Favril_(Eure_y_Loir) Las_hermanitas_de_eluria José_Antonio_Montero Julio_Buitrago Intencion José_Eduardo_González_Navas Jean-Pierre_Thiollet Ley_Organica_1/2004_de_28_de_diciembre,_de_Medidas_de_Proteccion_Integral_contra_la_Violencia_de_Género Juego_de_rol_multijugador_masivo_en_linea La_Chapelle_du_Châtelard Juan_de_Luna_Vega Lingüística_antropológica José_Revilla_(desambiguación) Jose-Karl_Pierre-Fanfan Kasia_Cerekwicka Jesus_Salas_Barraza José_María_Liceaga Laberinto_(jardinería) Konigslutter_am_Elm Liga_A1_de_Vóley_2005-06 Jeff_Jenkins Literatura_de_España Las_mujeres_de_Qumar Jorge_Ortiz_de_Landázuri Kumogakure_ryu_Ninpo Lawrence_G._Roberts Kosmos_163 Jaime_Valle_Méndez Instituto_de_Energia_Solar Limnochromis_abeelei Lista_de_Papas_(gráfica) Lección_de_anatomia_del_Dr._Nicolaes_Tulp Laboratorio_Cajal Jose_Miranda_González Jose_Manuel_González_y_Fernández-Valles Laguna_Honda La_borra_del_café Juventudes_Regionalistas_de_Cantabria La_Cabeza_de_Béjar Jardín_público Jardín_Botanico_de_Sujumi J.M._Vallet_y_Cía Jaime_Gajardo_Orellana Khulna José_Vidal_Riembau La_Puebla_de_Montalbán Las_Ventas_de_San_Andres Laszló_Bodnar Juan_Bautista_Acevedo José_María_Lacunza La_novena_puerta Kyūzō_Mifune José_Maria_Cruz_Moya KS_Flamurtari

html map