Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Forestiera_chiapensis Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastián_2006 Espurio_Naucio_Rutilo_(consul_316_a_C_) Eloxochitlán_de_Flores_Magon_(municipio) El_Calvario_(Meta) Euphorbia_lancifolia Francisco_Candioti Estación_de_Gijón_Jovellanos/la_Braña Felix_Sanz_Roldan Eileen_Agar Filago_lutescens Festival_Internacional_de_la_Cultura_de_Boyaca_2012 Flórina El_Planeta_salvaje Euphorbia_francoana Estelí_(departamento) Equitacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Tokio_1964 Fernando_Cabero Francisco_Jose_Debali Erich_Lifka Eleccion_2009_Guayaquil First_soundscope_~Mizu_no_nai_Hareta_Umi_e~ Ensalada_de_papas Estacion_de_Lieja_Guillemins Emplume_lento_en_el_pollo_doméstico Francois_Marie-Casimir_Negrier El_Pireo_(unidad_periferica) Fabryka_Samochodów_Małolitrażowych Federación_Catalana_de_Fútbol Espumidella_blanca Francisco_Jose_I_de_Liechtenstein F.Silvestri Energia_de_red Escuelas_públicas_de_Comstock_Park Flora_Bloise Episodios_de_Microid_S Egagrópila Fiestas_de_La_Guajira Festival_Internacional_de_Cine_del_Mar_de_Plata Ferocactus_Herrerae Flesh_N-Bone F.W.H.von_Humboldt Evaristo_Perez_de_Castro Felix_de_la_Peña Federacion_de_Trabajadores_de_la_Enseñanza Enchanted_Folk_and_the_School_of_Wizardry Ermes_Effron_Borgnino El_Show_de_los_suenos_(México) El_Clamor Episodios_de_The_Cleveland_Show España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Turin_2006 Elrio_van_heerden Elementos_no-metalicos Falcija F._B._Barrême

html map