Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Henry_Brooks_Adams Antônio_Carlos_Santos Hernani_(España) Homer_en_el_ejército Halibel Andre_Wenin Hoheria Hycleus_rothchildi Asamblea_del_Pueblo_Egipcio Antiguo_francés Montreuil_(Vendée) Ibrahim_Rugosa Antonio_Pio Anfiteatro_Martin_Fierro_de_Tandil Humes-Jorquenay Grupo_reductivo Gutium Guerra_Civil_Española_en_la_provincia_de_Cordoba Antonia_Bird Grifo_de_redovan Hangmen Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Maratón_femenino Gymnothorax_angusticauda Montserrat_Alvarez Mont_Everest Monjes_negros Ao_sagi-bi Ibn_Fathun Haralds_saga_gráfeldar Idioma_pemon ICD-9 Hospital_Elizalde Montornès_de_Segarra Apparmor Arce_(planta) Guerra_de_Vendee Movimiento_Sin_Tierra Mis_grandes_exitos:_Otra_vez_enamorada_..con_un_nuevo_amanecer I_Aquilae Arte_rupestre_del_arco_mediterráneo_de_la_Península_Iberica Hyporhagus_gilensis_opuntiae Hotel_El_Algarrobico Guerra_Civil_entre_Centralistas_y_Federalistas Modelo_de_Drude-Lorentz Aubigny-lès-Sombernon I'm_Not_There Molino_de_agua Ayuntamiento_de_Córdoba Ida_Nilsen Idioma_camsa Ayuntamiento_de_Orihuela Antillas_del_sur Harrisburg_(Illinois) Mollerussa_(Lerida) Andréi_Shingariov

html map