Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dies_Bildnis_ist_bezaubernd_schon Día_Internacional_del_Médico Costa_cantabrica Curtain Culantrillo_real_de_Moncayo Dorie_Murrey Aleksandr_Sulima Curtosis Dagdizel_Kaspiysk Dairanger Coronel_Manuel_Leoncio_Rico Edificio_E._V._Haughwout DyNAbyte Demo_(mc) Aleka_Papariga Cua_(Miranda_Venezuela) Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006/Grupo_D Alianza_del_Pueblo_(Islas_Salomón) David_Rodríguez_Encinas Cultura_Upemba Alí_ibn_Abi_Tálib Distrito_de_Ştefan_Vodă Aleksandrs_Koļinko Cylindrocarpa_sewerzowii Di_Blasio Alfiler_(desambiguación) Disibodo Dileucaden Diploastreidae Corporación_Aragonesa_de_Radio_y_Televisión Darini Cynara_sylvestris Anabautismo Distrito_de_San_Jose_de_Quero Doble_revolucion Dehesas_de_Guadix_(Granada) Dia_Europeo_de_la_Lengua Dolichos_fabiformis Ecole_Centrale_Paris Amanece_(album) Cristiane_Rozeira Copa_del_Principe_heredero_de_Bahrein Amable_Linán Cornelio_a_lapide Distrito_de_braga Amaranthus_laetus Departamento_Junin_(Mendoza) Edie_Brickell Cooperación_Política_Europea Amarante_do_Maranhão Cuevas_de_Hotton Crisis_de_2001_en_Argentina Día_de_las_enfermedades_raras Cultura_de_varna Diputacion_de_Lerida

html map