Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teorema_de_la_velocidad_media Tolosaldea Telenoticias_(desambiguación) Siarnaq_(satélite) Seguridad_ciudadana_municipal_(Chile) Tideo San_José_carpintero Sedum_congestum Teucridium San_Antonio_del_Sur Saint-Denis-du-Payre Strepselydna Supernatural_(Temporada_1) Ten_Seconds_to_Love Santuario_de_fauna_y_flora_El_Corchal_El_mono_Hernandez Teatro_nacional_Preah_Suramarit Stefano_Borgonovo Saint_Julien_de-Toursac Serrafalcus_rigens Seleccion_nacional_de_futbol_de_la_Guayana_Británica Salutem_per_aquam Síndrome_del_túnel_carpiano Tolagnaro Sergéi_Zalygin Tortelines Sastroides_fuscipennis Semana_roja_de_1909 Suthora_nipalensis Stade_Rennes Satélite_de_Coleta_de_Dados Schreiner Sempervivum_canariense_ssp._christii San_Geronimo_(California) Torre_de_Sandiás Taillefontaine Sie7e The_Maury_Show Tetitas_de_doncella Sweets_and_sour_marge Suzuki_Alto/Nissan_Pixo Titulo_de_Especialización_Didáctica Síndrome_de_Bloch-Sulzberger Sashimi Soyuz_7K-MF6 Silvia_Salgado_Garrido Sierra_de_Almijara Screamadelica Torre_España Sistema_axiomático Steven_Borden Scinax_karenanneae Spiess Scaphyglottis_emarginata San_Tomé Theatre_of_Blood

html map