Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Omphalissa Pisco_(toponimia) Nueva_ola_francesa Placa_(micología) Posada_de_Valdeon_(León) Parque_Nacional_Jose_del_Carmen_Ramírez Nanteuil_Auriac_de_Bourzac Philippe_de_Montmorency Oconto_(Nebraska) Paola_Longoria Numero_primo_de_Pierpont Playoffs_NBA_1986 Normalización Notre_Dame-du-Pré Pinturas_Murales_de_Alarcón Periodico_Diagonal Obras_de_Bela_Bartok Parroquia_de_Nuestra_Señora_de_la_Purificación_de_Gazólaz Mvp_de_la_temporada_de_la_nba Patin_sobre_ruedas Pintura_argentina OMDB Palacio_de_los_Duques_de_Hijar Porter_Lowry Patrón_geográfico Pirin Physosiphon_tubatus Pico_Taillon Pedrosa_de_Munó Pie-d'Orezza Novecento_(película) NSC_Olimpiysky Pedro_Aibar_Jimenez Paisajes_rurales_españoles Policia_Nacional_de_Colombia Países_participantes_en_el_Campeonato_Mundial_de_Atletismo_de_2013 Narcis_Jubany_i_Arnau Márcio_Rafael_Ferreira_de_Souza Paisaje_sonoro Organizacion_Mundial_de_Aduanas Parque_Luro Perla_(desambiguación) Ocotea_odorifera Phrynohyas Museo_cisneriano Newville_(Pensilvania) Parc_national_des_Pyrenees Oceano_Kántico Peter_F._Drucker Parque_de_la_ciudadela Política_comercial_común_de_la_Unión_Europea Partido_de_los_Trabajadores_de_Espana_(ORT-PTE) Planchonella Pablo_González_Casanova_(lingüista) Partido_Independiente_(Costa_Rica)

html map