Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cerca_de_la_revolucion_(album) Banco_El_Hogar_Argentino_(Casa_Matriz) Bsas Calotmul_(sitio_arqueológico) Bitch Calmodulina Cercle_Brujas_KSV Catenaria_(vía) Camino_de_las_Harinas Bleecker Cajero_automático Bala_de_cañón Batallones_de_infantería_de_reacción_inmediata Cammack_Village_(Arkansas) Cerebro_de_albert_einstein Bernal_Díaz_de_Pisa Branquiopodos Babe_Zaharias Caicai-Vilu Cantón_de_Melun-Sud Bipolar_Age_(álbum) Cepa_cernua CPRM Camanchacos Campeonato_europeo_de_doma Boen Bayer_de_Munich Barthélémy_de_Theux_de_Meylandt Cavabanico Chalcides_simonyi Bilbao_Ría_2000 Castillo-palacio_de_los_Aguilar Bakhtin Carlos_Meyer_Baldo Brihadaranyaka_Upanishad Boogie,_el_aceitoso Bohonal_de_Ibor_(Cáceres) Borophagini Bernardo_de_Valbuena Chacalluta Caravaggio_Italia Caso_Antonini_Wilson Baciyelmo Centaurea_diluta_var._micracantha Bristol_Cars Champlecy Batalla_del_Cabo_Ecnomo Catagramma_astarte_lilliputa BD_15_426B Cardo_de_cardadores Calceolaria_calycina Bloc_catala_de_treballadors Canon_de_Muratori Bandera_de_san_patricio Century_Resorts_Acapulco

html map