Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cesaria_Evora Casa_Marco_del_Pont Centro_Social_Seco Castillo_de_la_Inmaculada_Concepcion_(Rio_San_Juan) Chamomilla_officinalis Belmont_(Alto_Marne) Cervera_de_los_Montes Cartográfica Bardanes_el_Turco Calle_40_(Metro_de_Filadelfia) Campeonato_de_futbol_de_la_Republica_Centroafricana Bremia_lactucae Campanula_macrantha_var._polyantha Cartoon_Network_Arabic Capítulos_de_Wolverine_y_los_X_Men Brévainville Chahuis Chamaedorea_radicalis Batalla_de_copenhague Callistini Bebel_gilberto Baronía_de_Segur Cecilia_oaxaqueña Cabina_de_vidrio Categorias_inferiores_seleccion_de_fútbol_de_España Bastuco_(Santo_Estevao) Boe_(desambiguación) Bourg_de_Peage Carta_abierta_de_un_escritor_a_la_junta_militar Bertha_hernández_de_ospina Camara_Nacional_de_Comercio Carlos_Palanca_Gutiérrez Banda Caballo_Arabe Campeonato_Mundial_Femenino_de_futsal_de_la_AMF_2008 Baltasar_Jaime_Martínez_Companón Carlos_Mainini Calophyllum_brasiliense Catedral_de_Santa_María_la_Coronada Catolicismo_en_Espana Batalla_de_chippawa CRLF Bimota_HDB1 Carpintero_manchado Blackhawk Bagajes Bereziat Billy_Joe_Saunders B_747 Brezo_churro Cecilia_Miljiker Benito_Guerra Caen,_Francia Casa_Vizarron Carn_Dum

html map