Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eugenia_malaccensis_f._cericarpa Elecciones_estatales_de_Baja_California_de_2016 Factor_de_velocidad Fernando_Gomez_Garcia Esteban_Andrés_Suarez Fernando_Fernandez_Martin Escudo_del_Neuquén Epitenodera_nimbana FormulaTV El_Profesor_Layton_y_el_Legado_de_la_Super_Civilización_A Football_Association_Red_Boys_Differdange El_heroe_sacrilego Estado_estacionario Ezra_Sued Fagara_oahuensis F_16_Demo_Team Eon_Proterozoico Estanislau_da_Silva Estacion_Villa_Maria Enver_Hoxha Everything_Changes_(Torchwood) Eupterotinae FCM_Bacau Estacion_Pablo_Podestá Eduardo_Manosbotellas Editor_de_diseño_grafico Eldest Fernando_Gonzalez_Gortazar Federacion_de_Servicios_Públicos Familia_Sforza El_Año_del_Dragon Ernst_Schelle Flowers_in_the_Dirt Federacion_Marfilena_de_Futbol Elecciones_autonomicas_del_Pais_Vasco_(2005) Estacion_Puerto Este_es_el_romance_del_Aniceto_y_la_Francisca_de_como_quedo_trunco,_comenzo_la_tristeza_y_unas_pocas_cosas_mas_.. Estela_de_Solana_de_Cabañas Felipe_Hernández_(desambiguación) Estación_Egaña Everton_FC FIFA_Fever Eugen_Fink Elena_Irene_Martín_Crevillén Erysimum_lanceolatum_ssp_helveticum Epipirópidos Flora_Caroliniana Eye_of_the_Tiger Fireflies_in_the_garden Erminia_Frezzolini Francisco_Paula_Duque_de_Cádiz Estación_de_Pep_Ventura Francisco_Jose_Ynduráin_Muñoz Expedición_de_los_Diez_Mil Francisco_Javier_de_Elío

html map