Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ace_Maughan Ciudad_de_Dipolog Villovieco_(Palencia) Conophytum_stenandrum Yandusaurus ConDor_(convención) Condado_de_zagreb Agente_especial_Oso Virgen_de_San_Juanita Chissey_lès-Mâcon Christine_Woods Venceremos_(álbum) Condado_de_Gonzáles_(Texas) Valparaíso_(provincia,_Chile) Aegialites_fuchsii Zambombá Vila_real_(Castellon) Albury Acuerdos_de_Helsinki Acht_acht Zalando Action_Mailer Condados_de_Irlanda_por_poblacion Alahu Confederación_de_Trabajadores_de_Venezuela Condimento Chupamiel_de_Castilla Club_Guarani_Antonio_Franco Xu_Jun Colectividad_macrocanónica Administración_de_Servicios_Atmosféricos_Geofisicos_y_Astronómicos_de_Filipinas Cirugia_de_reconstrucción_genital Al-Wahda_SC Alberto_J Châtillon_en_Vendelais Computer_to_plate Aeropuerto_de_Duesseldorf Chaux-la-Lotiere Achyranthes_ciliata Chernes_lymphatus Zacarías_Yanzi Vo_Nguyen_Giap Ciclo_combinado Woodsonia_scheryi Värmdön Werner_Mölders Alan_Brazil Xabier_Prieto Colisión_aerea_de_Charkhi_Dadri Victoria_Belloni_Onetto Cirripectes_chelomatus WP:HOTCAT Agrostemma_githago_var_nanum Chlorobi Club_Deportivo_Coria_Emisan

html map