Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caprera_Della_Rosa Catedral_de_San_Esteban_de_Toulouse Bebel_Gilberto Cardenal_(catolicismo) Bertamirans Brit_Awards_2012 Cetartiodactila Bolbocerodema_kiyoyamai Celula_eucariota Barbus_comizo CAASCC Bufo_typhonius Cairns_International_Airport Calbuco_(desambiguación) Carlos_Antonio_Lopez_Ynsfrán Catedral_de_San_Nicolas_de_los_Marinos Caparrapi Chambers_Street_(Manhattan) Cacicazgo_Maguá Brüno_(película) Año_1179 Brit_Milah Banu_Ganiya Burrhus_F._Skinner Bandera_de_la_Región_del_Maule Cambridge,_Massachusetts Carle_David_Tolme_Runge Calle_Marques_de_Larios Cardamine_hastulata Bernabé_gil_riquelme Capitanía_de_Itamaraca Bréchet Bartolome_Cairasco_de_Figueroa Centro_Cívico_Nestor_Carlos_Kirchner Bazoches_sur_Guyonne Bouvardia_linearis Bolon_(desambiguacion) Batalla_de_alcatraz Carlos_XIII_de_Suecia Biarrotte Bezu-Saint-Germain Biblia_Nacar-Colunga Carlos_Enrique_de_Lorena,_Principe_de_Vaudemont Castillo_de_Baños_de_Arriba Castoroides CIAP-2 Capitán_Apache Calea_sororia C._Cameron_Macauley Berosio Baby_Huey_(cantante) CC_117 Capella_(localidad) Bartolome_hurtado Año_119_adC

html map