Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_las_areas_metropolitanas_mas_grandes_en_America Kjell_Espmark Kauai La_Puente_(Uruguay) John_Cena Laura_Wylie Javier_Arenas_(periodista) La_Senora_Dalloway Juan_Manuel_Cagigal Juana_de_Francia,_Condesa_de_Borgona Lindo_extrano Isla_Margarita_(Hungria) José_Benito_Graña Jujurieux Lista_de_episodios_de_Bob_Esponja Ladislau_de_souza_mello_netto Javier_Rodríguez_(desambiguación) Leave_Out_All_The_Rest John_Barton Investigacion_experimental Isla_de_ellesmere Libra_egipcia Ioan_Ovidiu_Sabău Julian_Omar_Ramos_Suarez Jose_Maria_Sanchez_Iznaga Kazache-Maliovani Juegos_Parapanamericanos_de_2015 Jorge_Insunza_Becker Lespourcy Les_saignantes La_Parra_(Granada) Leopoldo,_principe_de_Salerno_(1790-1851) Juaye_Mondaye Jimmy_Windridge Kate_Jackson_(cantante) La_tierra_prometida_(película) Iperu_informacion_y_asistencia_al_turista La_tentación_de_San_Antonio_(desambiguación) Juan_Antonio_de_Urbiztondo Juliano_(desambiguacion) Jean_Simeón_Chardin José_Francisco_Bermúdez Kawasaki_C_1 Kenneth_Henry_Fields Lenguas_sahaptas Kamen_Rider_Super_1 Jose_Garcia_Cernuda_Estrada-Nora Iodo_diatomico José_Aristeo_Sarukhán_Kermez Kharsia Isla_de_la_Croa Juan_Jesus_Leon Juguetes_para_olvidar_(álbum) J: Liga_Nacional_de_Básquet_2011/12

html map