Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Félix_de-Pallières Supercopa_de_Austria Sebastien_Loeb Senores_de_Xibalbá Sky_tower Thomas_H._Weller Shimón_bar_Ioná Submarine_(soundtrack) San_Andres_de_Sotavento Sociedad_Secular_y_Humanista_del_Perú San_Miguel_de_Cabo_de_Gata Temporada_2014_del_Campeonato_del_Mundo_de_Motociclismo Tithymalus_antiquorus Sumiswald Tilacínido Stay_(canción_de_Pink_Floyd) Shellman Sam_Lyndon Sistema_Nacional_de_Areas_de_Conservación Teoria_de_aproximación Senaqerib Streptylis Santa_Ursula_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Synodontis_depauwi Tar_Ancalimë Say_Hello_(canción_de_April_Wine) Sesión_del_Comité_Olimpico_Internacional Thelycrania_racemosa Tercera_Batalla_de_Maturin Tag_T_D_G Sir_Malcolm_Arnold_CBE The_Great_Cyndi_Lauper Selección_de_futbol_de_Tuvalu Taekwondo_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 San_Martin_de_Castañeda_(Zamora) Televisión_en_Espana_en_1981 Springer_Spaniel_Ingles Something_of_Time Sergio_Gómez_Alba_Ruiz Syringodea Torta_del_lunes_de_quasimodo Sitios_prehistoricos_y_grutas_decoradas_del_valle_del_Vezère Siete_dias_y_una_vida Thiéblemont-Farémont Saint_Germain_des-Champs Seleccion_de_Chile_de_futbol_playa Sinceugma Sindicato_de_Estudiantes_de_los_Países_Catalanes Shila_Amzah The_Young_and_the_Restless Santiago_González_(tennis) Tabebuia_saxicola Sinfonia_n_º_32_(Haydn) Sesenta_y_dos Semónides_de_Amorgos

html map