Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Presidente_de_Azerbaiyan Mareil_en-Champagne Luisa_Augusta_de_Dinamarca Mecardonia_montevidensis Límite_vertical Matemáticas_en_el_Antiguo_Egipto Grados_conjuntos Gouglersville_(Pensilvania) Gobierno_de_norte_de_santander Marcillé_Robert Los_tres_etcéteras_de_Don_Simón Magnus_Nilsson Premio_Condor_de_Plata_a_la_mejor_pelicula_iberoamericana Primeira_Divisão_1990/91 Princesa_Paccha Premios_TP_de_Oro_1977 Pteroglossus_frantzii Princesa_por_sorpresa Lose_my_Breath Mentolat_(volcan) Regeneración_(periódico) Preolímpico_Europeo_de_Baloncesto Raven_(Tekken) Los_100_barrios_porteños Lycenchelys_pentactina Miedo_(album) RBC_Television_HD Loki_(comics) Prodr_(DC_) Proceratops Mary_(Turkmenistan) Mary_Burrus Louvigny_(Pirineos_Atlanticos) Mijo_del_sol_arvense Reales_Academias Premio_Pablo_Neruda Mashup_(aplicación_web_hibrida) Región_Amazonas_(Perú) Primera_Division_de_Espana_1944/45 Massachussetts_Institute_of_Tecnology Procrastination Pál_Bekes Localidades_de_Sierra_Leona Marqués_de_Comillas Mesh_ki-ang-gasher Puente_Luis_I Lovaina_la-Nueva Primera_reunion-cumbre_del_grupo_BRIC Mentiras_piadosas Malina Manihot_dulcis Rafael_de_León Real_Club_Victoria Michael_V_Berry Rehabilitación_posbélica

html map