Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fontenay-sur-Eure Estadio_de_la_Escuela_Superior_Militar_Eloy_Alfaro Fortunata_y_Jacinta_Mario_Camus Filottrano Figura_acrobática Elecciones_Generales_Italianas Farges_lès-Macon Esmalte_de_unas Francisco_Bonilla_Marti Emancipacion_politica Festival_internacional_de_tango_de_granada Epinephelus_gabriellae Francisco_Javier_López_Alfaro Elena_G._Scappini El_cambio_climatico_en_el_medio_ambiente Esula_dendroides Emiratos_árabes Escampavía_Yelcho Escudo_de_armas_del_estado_Carabobo Fea_y_Hröa Estadio_Jose_Rico_Pérez Felicitas,_la_pelicula Enrique_Sedano_"Kikillo" Fincas_de_Invierno_de_Edison_y_Ford El_apóstol_(película_de_2012) El_gato_frankenstein Eduardo_Otero Empresa_Nacional_de_Correos_y_Telégrafos_(Argentina) El_sueño_de_una_noche_de_verano_(pelicula_de_Jirí_Trnka) Francisco_Lopez_Chicheri Estadio_“Yankee” El_Carmel Estación_de_Provenca/Diagonal Estacion_de_trabajo For_the_Love_of_God Erythrobapta_variicornis Eutassa_cunninghamii Excoecaria_biglandulosa_var_aucuparia Feminismo_separatista Etude_Op_10_nº12_(Chopin) Fiorella_Cayo Euphorbia_pulcherrima_forma_lutea Fondos_soberanos Fiat_Automobiles_Srbija Fernando_de_Escondrillas Eduardo_Cardenal Espada_Vorpal El_Batan_(Tenerife) Escritura_precolombina Ferocactus_phoeniceus Fernando_Fourcade For_Whom_The_Bell_Tolls Etmopterus_burgessi El_Trío_Magico Felipe_de_Milly

html map