Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fortunato_Arias Epicauta_atripilis Epicáliz El_Domador Estadistica_matemática Eterno_resplandor_de_una_mente_inmaculada Eduardo_Adelino_da_Silva Era_secundaria Ernest_Belford_Bax Francois_Jean_Lefebvre Faros_antiniebla Francestown_(Nuevo_Hampshire) El_amor_brujo_(desambiguación) Fiscalía_del_Medio_Ambiente Elección_del_lider_del_Partido_Liberal_Democrático_de_Japón_de_2007 Era_Tempyokampō Escuela_Normal_Rural_de_Ayotzinapa Fabián_Casas Federacion_del_África_Central Especies_paraguas Etnografía_de_Belice Escuela_modelo Estación_de_Gokasho Eriosynaphe_longifolia Emperor_Magus_Caligula Euphorbia_lansingii Estación_de_Coruche Fahd_de_Arabia_Saudí Eucalyptus_wandoo Ejército_de_los_emigrados Franco_de_Marruecos Estadio_Diego_Maradona Ermita_de_la_Virgen_de_los_Remedios Entrenamiento_autogénico Etnia_diaguita Flueggea_abyssinica Flor_de_los_celos Eudoxo_de_Nidos Emile_Peynot Emperador_Yung_lo Etnografia_de_Trinidad_y_Tobago Francisco_Laprida Eleutheropetalum FC_Schaffhausen Fiebre_Zika Escolapias Educación_en_Guinea_Ecuatorial Empleo_publico El_Puerto_de_Menestheo Felipe_Guevara_Stephens F.C._Nuremberg Eyprepocnemidinae Electrodinamica_Cuantica Elección_de_la_sede_de_los_Juegos_Paralímpicos_de_Verano Edward_Frankland

html map