Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Volcán_Laki Consejo_de_Fuerzas_Políticas_Gallegas Agosto_de_1995 Adolfo_Barrena_Salces Comunidades_aragonesas Yerba_cornuda Chickasaw_(Alabama) Congrés Conduccion_eficiente Yuzhni_(Dinskaya,_Krasnodar) Aeropuerto_Internacional_de_Yuba Compañia_Británica_de_las_Indias_de_Oriente Abu_Musab_Abdel_Wadoud Colónida Charles_Killian Vera_Mujina Choiseul_(Alto_Marne) Cheles_(Badajoz) Ysmael_Regalado Virgen_Caminante Chocobo Aficción Villar_del_Olmo_(Madrid) Come_Back Yanko_Gonzalez Vartan_Manoogian Concierto_para_violin_n_2_(Prokófiev) Alan_Bartlett_Shepard_Jr Villiers_(Indre) Yantian Where_I'm_Coming_From Xenochalepus_nigripes X_D Cloud_Strife Clemente_Cerdeira_Fernandez Vœllerdingen Villa_María_(Tiatucura) Aceraius_borneanus Viviré_con_su_nombre,_morirá_con_el_mio Ventidós Clinchamps-sur-Orne Chiloglanis_bifurcus Condrolaringoplastia Wayraperú Aeródromo_de_Calaf-Salavinera Aka_(tribu) XHMIA-FM Westjet William_Woolls Al_Shabab_Club_(Manama) Zona_Minera_(Vizcaya) Condado_de_Trigg_(Kentucky) Vitrac_Saint_Vincent Acusación_constitucional_(Chile) Clásico_Ciclístico_Banfoandes

html map