Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mesembryanthemum_lupinum Grama_ciento_pies Marisol_Romero Marcello_Francesco_Mastrilli Martires_católicos_españoles_del_siglo_XX Marave Grand_Casablanca Grandeza_personal Masters_de_Madrid_2013 Los_Mayores Rally_de_China_de_2007 Longueville_sur_Aube Quizás,_Quizás,_Quizás Los_3_Sudamericanos Manuel_Jove_Capellán Puente_del_Hacho Luis_Fullana_Mira Provincia_de_hualgayoc Manuel_de_Bayeu Matatías Meco Gran_Premio_Latinoamericano Gobiosoma_longipala Miguel_Servet:_sangre_y_cenizas Presa_y_embalse_de_Trasona Metropolis_(Fritz_Lang) Línea_41_(Córdoba) Luigi's_Mansion_2 Regiones_de_España Marginura Merlo_Gomez Ramon_María_López_Acevedo Marolles_les_Braults Red_de_carreteras_de_León Manuel_Urrutia_Lleó RAE_(desambiguación) Primera_Convención_de_Ginebra Primavera_verano,_otono,_invierno..._y_otra_vez_primavera Ramón_Piñeiro_(piloto) Línea_146_(EMT_Madrid) Puerto_de_San_Lazaro Líneas_Delta_Argentino_S_R_L. Manuel_Encarnación_Amador Gregorio_XII Poutine_râpee Razon_feita_d'amor R_31_(misil) Punto_triple Londres_(desambiguacion) Merab_Ninidze Prairie_Home_(Misuri) Microsoft_Flight_Simulator_1_0 Michael_Scheuer Precoz Michel_Thévoz

html map