Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dmitriy_Gruzdev Dampierre-en-Montagne Curial_e_guelfa Duped Departamento_de_Narino Distrito_de_Dedza Ambrieres_les-Vallees Dia_de_la_Independencia_afgana Eclipse_solar_del_13_de_noviembre_de_2012 Coriolis Diplocephaloides Distrito_Escolar_6_del_Condado_Weld Daisuke_Miyashiro Cronologia_de_Narnia Dreams_of_a_rarebit_fiend Domenicos_Teotocopoulos Cytisus_laburnum_subsp._alpinus Digital_+ Deficit_de_ceramidasa Cordón_de_San_Francisco Copa_America_de_Beisbol Amor_y_otros_desastres Democracia_Social_(Mexico) Detector_de_proximidad Distribución_eléctrica Coppa_delle_Alpi Dosbarrios_(Toledo) Distrito_de_Kettering Diamantes_de_sangre An_26B Dholaviram Dance,_Love_&_Dance_Again Diabrotica_dissimilis Ali_Bahramie_Rafsanjani Curaeus_forbesi Corsano Dióxido_de_carbono De_mil_amores_(telenovela_paraguaya) Duluth_(Washington) Distrito_de_emmendingen Distrito_de_Nisava Despereaux:_Un_Pequeno_Gran_Héroe Declaración_de_indulgencia_(Inglaterra) Corte_de_cabello_mohicano Eclipse_solar_del_8_de_abril_de_2024 César_Cipolletti Alston_Householder Cunitz_Crater America_FC Dialeuropora_congoensis Desna Cronología_de_la_Química_orgánica Diástole Copa_de_Sudafrica Economía_de_Panama

html map