Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aselin_Debison Arana_saltadora Mundos_de_kingdom_hearts Huracán_de_Comodoro_Rivadavia Hipericon Halterofila Aqua_dance Harpastum Monte_Khalatsa Moho_no_dermatofito Gustavo_Marcaccio Henri_Bordère Motilon_Barí Montilly Hipnogógico Montalban_(desambiguacion) Herb_Williams Aulo_Cornelio_Coso_(cónsul_413_a._C.) Anhídrico_sulfurico Ano_748 Arepa_de_arriero Antípatro_de_Cirene Hugh_el_Troglodita Annecy_le_Vieux Gómez_Farias_(municipio) Arte_minimalista Monica_Rosu Angreta Ann._Mus._Goulandris Helgi_Hundingsbane Andres_Blanco Haworthia_coarctata_var._coarctata Ateneo_el_Mecanico Andregoto_Galíndez Ano_1630 Mortadelo_y_Filemón_Las_tacillas_volantes Antorcha_olímpica_de_los_Juegos_Olímpicos_de_Sydney_2000 Guerra_de_Sucesión_Austríaca HMS_Laconia_(1921) Angelitos_negros_(telenovela) Montaigut_le_Blanc_(Puy_de-Dôme) Heer_(desambiguacion) Arosma Moisés_García HDTV Missing_link_found Avenida_Flushing_(linea_Jamaica) Historial_de_la_Primera_División_de_España Armenios_en_Argentina Historia_de_la_Orden_de_Malta Atolon_gaafu_alif Hiena Autovía_Lorca-Aguilas Gurullés Aslonnes

html map