Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arroyo_itapebí_grande Moradita Ancestor I_Love_Lisa Hyphaene_ovata Horsham_(Pensilvania) Guerras_Bulgaro-bizantinas Iar Idioma_Groningues Arturo_Garcia_Munoz Hora_de_la_Antártida Atherstonea Asclerosibutia_girardi Guando Ansonia_altitudinis Mujeres_(novela) Historias_y_Relatos_RNE Anne_Frank_Remembered Avisamiento_de_automóviles Hípica_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Hermes_Desio Modelo_de_Goodwin Area_metropolitana_de_la_Bahia_de_Cadiz Movimiento_para_la_Democracia_(Cabo_Verde) Mortadelo_y_Filemón_El_huerto_siniestro Apu Modelo_meteorológico Guadis_Carrasco Aphragmia Misha'al_Fahd_al_Saud Grumman_F8F_Bearcat Hermanas_Soong Ave_rapaz Andre_Adolphe_Eugène_Disdéri Aptenia_cordifolia Hasta_siempre_comandante Astroblepus_cyclopus Argentavis Antonio_Fernandez_Diaz_"Fosforito" Halla-san Historia_del_krisnaísmo Avilly-saint-léonard Ministros_de_relaciones_exteriores_del_Perú Montsales Mina_de_Oro_(Dzidzantún) Huichapan_(municipio) Monterey_California HIP_99990 Avenida_(desambiguación) Atenágoras_I Anfibios_de_Perú Mr._Know_It_All Argentina_Football_Club Guerra_de_las_Siete_Horas Mosannona

html map