Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fontainebleau_Resorts Eunomio_de_Cízico Felipe_de_la_Morena Francisco_J._Cueva Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_México_1968 Eduard_Martinez_Ferrando Enfermedad_holandesa_del_olmo Filinto_Elísio Esposa_por_sorpresa Elephanus_longulus Estados_Unidos_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Pekin_2008 Fox_Television_Studios Fabrizia El_Triunfo_(cantón) Fernando_Karadima Eria_planicaulis Eustaquio_de_grenier Estacion_de_Marcheprime Estado_Kachin Ferdinando_Giordano Enrique_Guzman_(desambiguacion) Estatuto_de_autonomía_de_Cataluña_de_2006 FK_Donji_Srem_Pećinci Ejército_de_Liberación_del_Pueblo Elecciones_de_Alcalde_de_Rancagua_de_2012 Falangites Eugenia_fiscalensis El_mundo_de_Todd Eduard_Fernandez_(desambiguacion) Empleado_publico Ermita_de_Nuestra_Senora_del_Mirón Ford_Center Filete_stroganoff El_patio_de_la_morocha Flers_sur_Noye Enric_Cormenzana_Bardas El_ritmo_no_perdona_(Prende) Eleccion_legislativa_de_Francia_de_1898 El_príncipe_(album) Estrígido Ermita_de_Nuestra_Señora_de_la_Huerta_(Ademuz) FC_KAMAZ Estación_de_Sousel El_Canavate Felipe_Contepomi Equilibrio_mecanico Escudo_de_Tucuman Escuela_y_Liceo_Vocacional_Sarmiento_UNT Feria_de_El_Bolsón Fotografia_subjetiva Elisma_natans_f_fluitans El_Paso_de_Robles Estación_Schuman Floridante El_juego_del_miedo_5

html map