Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Perpezac_le_Blanc Naduri Pedro_Marrero_Aizpurúa Once_años_de_Tirania Orsasjon Ochenteros Petroleuciscus_squaliusculus Plan_de_Ordenación_de_los_Recursos_Naturales_del_Parque_Natural_Cabo_de_Gata-Nijar Parque_Natural_de_los_Collados_del_Asón Palencia_(desambiguación) Palazzo_Lombardia_(Milan) Plagiarism_(album) Población_civil Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1996 Neocalvinismo Pigargo_vocinglero Ophiodes Persecucion_de_los_paganos Paracycnotrachelus_micros Onda_de_sierra Negociaciones_directas_entre_la_Chile_y_Argentina_entre_1977-78 Ola_sto_fos Pokémon_Dash Playa_de_las_Arenas_(Velez-Málaga) Palacio_de_los_Luna Paul_Bogart Plectorhinchus_polytaenia Museo_Porsche Osario_común Polycarpaea_brasiliensis_var._ramosissima Pablo_Carbonell Ninja_warrior Máximo_Rosenstock_Sube Nilo-Sahara Pantano_de_Linares PCL Padre_de_Familia Olimpiada_Matemática_Espanola_para_2º_de_la_E_S_O. Onaney_Muniz_Gutiérrez Narcissus_dubius_var._micranthus Pintura_barroca_española Pirin Pontón_Vanguardia_(1874) Petr_Elfimov Piedra_rúnica_de_Vang Nava_(Coahuila) Partido_Laborista_Nacional_(Brasil) Niðavellir Plaisir Nikolái_Gógol_en_los_sellos_postales Paphiopedilum_hookerae Museo_de_Camuñas Palais_des_Tulleries Paisaje_protegido_de_la_Resbala Plaza_de_Santa_Ana_(Granada)

html map