Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Horacio_Vasquez Averse_Sefira Aoi_Yuki Arraso Huracan_Betsy Astragalus_oncocarpus Appointment_with_Death Antartida_brasilera Ano_1097 Austro Anneli_Saaristo Humberto_Robles Halopeplis_amplexicaulis Heterrhachispa_kurandae Hans_Behrendt Historia_estadounidense Hippeastrum_fosteri Ministerio_de_la_Ciencia,_Tecnologia_y_Ensenanza_Superior_(Portugal) Mount_Sterling_(Ohio) Henrik_Lauritz_Sørensen Moran_Mazor Gustav_Teichmüller Historia_de_la_Iglesia_Adventista_del_Septimo_Dia Area_Metropolitana_de_Tegusigalpa_y_Comayaguela Himno_de_Mónaco Ministro_de_Defensa_de_Israel Herman_Braun-Vega Anne_Bragance Aušra_Augustinavičiūte HONCode Idioma_yuri_(Nueva_Guinea) Güejar-Sierra Monasa_nigrifrons Monumento_natural_Ybicui Asteridos Highway_of_Death Arteriae_tarseae_mediales Hleb_(álbum) Asterix_en_Bretana Harald_Hardråde Guerra_de_Secesión Hensley_Meulens Angeles_y_demonios_(pelicula_de_2009) Hayden_(Colorado) Ibéroes Arabis_perfoliata Anadenanthera_colubrina_var._colubrina Arnebia_tschimaganica Idioma_uruak I_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Avenida_Longitudinal_de_Occidente_(Bogotá) Hylobates_agilis Andrés_Garcia_de_Barga_y_Gomez_de_la_Serna Guijo_de_Coria Montreuil_(Vendée)

html map