Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fútbol_en_la_Argentina Implante_de_busto Gachnang Ruch_(Oregón) Galaxia_espiral_M61 Rubén_Ivan_Martinez_Andrade Reino_de_Inglaterra Rice_Eccles_Stadium Tétrico_I Uva_sauvignon Fundación_para_el_fomento_de_la_Donación_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Ósea,_Educación_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Reino_Hashemita_de_Jordania Turbo_BASIC Gasparillo Reproduccion_selectiva German_González Garifuna_(etnia) Germán_Boris_Wladimirovich Universidad_de_La_Matanza Reserva_de_recursos_manejados_Tinfunque Inmediatas Restauracion_(pelicula_de_1995) Gentiana_acaulis_var._firmula Futbol_Club_Barcelona_(balonmano) Royal_Terence_Ivey Tréveneuc Retrato_ecuestre_de_Carlos_V Fuerteventura-Canarias_Team Río_Sárasvati Revolucion_del_Plan_de_Casa_Mata Futurologo Fuerzas_Armadas_de_Libia Municipio_de_Clifton_(condado_de_Traverse,_Minnesota) SPH_M560 University_of_Durham Ulex_gallii_f._opistholepis Rouillac_(Côtes-d'Armor) Unión_Sudamericana_de_Naciones Frederic_Bogino Rollingwood_(Texas) Inspector_Gadget Musculus_tensor_veli_palatini Romano_(desambiguación) Reserva_Itabo From_Hell Trichosterigma_fulgens Globalizacion S.K.I.N. Municipio_de_Liberty_(condado_de_Linn,_Kansas) Religiones_de_Brasil Rene_Rojas_Galdames Gerardo_Matos_Rodriguez Revolucion_filipina Gerardo_Gomez_Ramirez Rhacophorus_corticalis

html map