Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_de_Foix La_Ley_de_Derecho_al_Voto_de_1965 King_James Lemitar_(Nuevo_México) Leon_de_los_Aldama Jardín_Botanico_de_la_Universidad_de_Módena José_Luis_Ribera Joseph_Suss_Oppenheimer Lakeview_Estates_(Georgia) Klapperichimorda_quadrimaculata Libavcodec Instituto_Wingate Lago_Aydar Iscariah Jamie_Rowe La_Lande_de-Fronsac Kotoku_Shūsui István_Csukás Kaspersky Juan_I_de_Foix Lignières-Chatelain Lamiopsis_tephrodes John_O'Brien Joaquín_Suarez_(ciudad) Kerguelenella Jose_Maria_Ínigo Joaquín_Calomarde Johnius_gangeticus King_of_the_grey_islands Khangal La_Chapelle_Saint-Martial Iqlim Joaquin_Albareda_i_Ramoneda Jo,_Zette_et_Jocko Letra Iverna_Codina José_Sana John_Grant Juan_Soto_Mura Jardín_Botánico_Universitario_de_Poitiers Lenticularia_monorhiza José_Antonio_de_Mendoza_Caamano_y_Sotomayor_marqués_de_Villagarcía Jaume_Morera Kosmos_440 Juan_Alonso_Pérez_de_Guzmán_y_Zúñiga_(1503_1558) Jose_María_Muria Jon_Landau Interscope_Records Juan_Antonio_Ortega_Diaz-Ambrona Le_tigre Juan_escalante_de_mendoza José-Manuel_García-Díe_y_Miralles_de_Imperial Kochkuvate La_victoria_de_Úrsula Kozhikode

html map