Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colegio_Marqués_de_Vallejo Volverte_a_ver_(canción) Chinese_democracy_(cancion) Vanilla_chamissonis Víctor_Bielich Zeus_pater Chrysiptera_hemicyanea Clemente_VII_(Papa) Chenega_(Alaska) Aeropuerto_Internacional_de_Noi_Bai Adriano_in_Siria_(Mayr) Conceptos_físicos_fundamentales Adolfo_Garcia_Quesada Cheiri_montanum Varaha_Purana Condado_de_Östergötland Al_Jourgensen Washngton_Ipenza Cigüeñita Vurnon_Anita Colegio_de_Contadores_Publicos_y_Auditores_de_Guatemala Comision_Turkel Combs_la-Ville Clarinete_contrabajo Clenard Aeropuerto_Internacional_Roberts Cinchona_gammiana Chasmistes_brevirostris Villeneuve-sur-Bellot Congreso_Eucarístico_Nacional Xerxes_ekmanianum Cono_oblicuo Vincent_Lombardi Conophytum_nelianum Contrasena Yen_Press Yoshitaka_Nishimura Christine_Ijeoma_Ohuruogu Vieux_Ferrette Constitucion_de_méxico Wege Al_Ittihad_(Trípoli) Complemento_Indirecto Cien_dólares_estadounidenses Wisin_&_Yandel:_La_mente_maestra Condado_de_Lapeer_(Míchigan) Chenopodium_polyspermum_var._spicatum Coloreo_de_sintaxis Vista_de_árbol A_Certain_Sacrifice Vecinos_cercanos_del_tercer_tipo_(película_de_2012) Contador_japonés Woodstock_(Nuevo_Hampshire) Conciencia_(Encéfalo) Ciudad_de_clase_mundial

html map