Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xiaogan Clima_mediterraneo_del_interior Vladimir_Kirílovich_de_Rusia Veronica_chamaedrys Controladores_alostericos_geneticos Codigo_ATC_C08 Colibri_hada_occidental Windows_Cloud Winterthur Villa_Ayacucho Abelardo Cigelka Valle_de_allende Vladimir_Efimkin Adrian_Czornomaz Club_Atlético_Sarmiento Vincetoxicum Xenocypris_fangi Acueducto_de_las_aguas_libres Ciudadela_(provincia_de_Buenos_Aires) Zurab_Popkhadze Cofradia_del_Cautivo_(Málaga) Xi_shun Yukiru_Sugisaki Conor_Coady Vermezzo Condado_de_Ouray Confederación_de_Asociaciones_Rurales_de_Buenos_Aires_y_La_Pampa Viktor_Teterin Confrontaciones Agonita_apicipennis A_Lapeira_Litograf_Española Cistus_albidus_var_angustifolius Cicer_nigrum Acer_insigne_f._perckense Cis_micans Aesculus_macrostachya Yaksha_(desambiguacion) Vachellia Club_Deportivo_Municipal_Cañar Abd_al-Bari_Atwan Aberdeen,_Escocia Aeropuerto_José_María_Yañez Abrotamo_hembra Aguilares_(Tucumán) Vandalia Welfenpudding Christina_Amphlett Yeroboam_I_,_hijo_de_Nebhath Chromis_degruyi Aces_High_(videojuego) Cholguán_(localidad) Aeropuerto_de_Sibiu/Sibiu_Turnisor Cis_nesiotes Valle_del_Maipo

html map