Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asunción_delmas Hospital_San_Juan_de_la_Cruz Ante_Dabro Ashlag Ministro_de_Trasporte_de_Israel Monstruos_&_Co Auzouer_en-touraine Hyla_euphorbiacea Angiopatia_amiloide_cerebral Anomacanthus_congolanus Guillaume_Groen_van_Prinsterer André-Joseph_Allar III./6º_Comando_de_Aérodromo_E Hormiguerito_caponicastaño Antonio_Llido_Mengual Azay-le-Brule Arsenio_de_Corfú Artaserse_(Jommelli) Artajerjes_(Arne) Iberoamérica Arturo_Jiménez_Borja Ay_qué_pesado_(single) Antifonte Mucopolisacaridosis_tipo_VII Monolepta_arenaria Gymnothorax_maderensis Muestra_de_cine_andaluz_y_del_Mediterraneo Husky_siberiano Aspidogyne_aratanhensis Hipotension Homalispa_collaris Andrea_a_cocucci Anything_Goes Aurico Haim_Saban IV_(album_de_To_Die_For) Asedio_de_Tarento Momofuku_Andō Astra_(album) Harold_James_McGee IPTC Auklet_con_cresta Apsidocnemus_gracilitarsis Atherton Guillermo_Perez_Sandoval Gümrü Aphyoplatys_duboisi Asociación_Empresaria_Argentina Asís_G._Ayerbe Hermannus_frider_emmrich Gyrus_supercallosus Ibn_Al_Arabi Municipal_Waste Arapuã IRS

html map