Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roraima-tepui Utricularia_diflora Infartos Roberto_Blanco_(cantor) Gilberto_Reyes_(beisbolista) Republica_Socialista_Soviética_de_Kirguisia Gayo_Norbano_Flaco_(cónsul_en_15) Roble_cabelludo Imperial_(Nebraska) Il_trionfo_di_Clelia Reservista_Voluntario_(Espana) Gerardo_Hernán_Matos_Rodriguez UNIVAC_1107 Iglesia_de_la_Virgen_de_la_Asunción_de_Ticnámar Galepsus_fumipennis Fútbol_belga Rivalidades_de_fútbol_en_Uruguay Musculus_rectus_inferior_bulbi Richard_Reti Rikitiki_&_Merendeque Rosie_Jones Municipio_de_Marilla_(condado_de_Manistee,_Míchigan) Riot_Games Glaedr Municipio_de_Albany_(condado_de_Nevada,_Arkansas) Un_dos_tres_al_escondite_inglés_(pelicula) Republica_Socialista_Sovietica_de_Azerbaijan Gabinete_de_Japón Ruta_CH-15 Gelidocalamus Geografía_de_República_Dominicana Rio_Zújar Río_Osha Uninsky Túneles_de_Deskarga Geonoma_paniculigera_var._cosmiophylla Unión_de_Centro_Liberal_(Chile) Municipio_de_Pittsburg_(condado_de_Johnson,_Arkansas) Indice_Nikkei-225 Ridnitsohkka General_Lagos_(Chile) Municipio_de_Camp_5_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Iglesias_románicas_catalanas_del_Valle_de_Bohi Municipio_de_Washington_(condado_de_Dallas,_Misuri) Gabriel_Orphanopoulos Tricrómico_de_Gomori_en_un_paso Universidad_de_California-San_Francisco Glen_Allen_(Virginia) Rio_Americano Funciones_inversas_hiperbolicas Información_(desambiguación) Relajacion UPyD_La_Rioja Ross_15 Gloster_E.28_39

html map