Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estresante Fox_terrier_de_pelo_duro Esciuromorfo Football_League_Cup Elecciones_europeas_de_2004_(Luxemburgo) FAT16 Francisco_Frías_Valenzuela Ermita_de_las_Fuentes El_juego_de_la_verdad_(pelicula) Fiscalizador Escuela_Normal_''José_M._Torres'' Filipe_Jose_Macado El_Ejercito_Negro_(Saga_de_libros) Enrique_Oyarzún El_show_de_Cándi-dos Francisco_P_Moreno Estación_de_Almenara Emmanuel_Rudzitsky Estadio_Nou_Camp_(Leon) Final_Fantasy_III_(DS) Esquerra_Verda-Iniciativa_pel_Pais_Valencia Edward_Norton_(cineasta) Escarola_segoviana Euphorbia_neostolonifera Estación_Carabobo Egipto_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub-20_de_2011 Estadio_Antonio_Oddone_Sarubbi Estacion_de_Gavà Español_de_Loreto_Ucayali Faldon Faro_de_Harlingen Edu_Roldan Exposicion_Internacional_de_Roma_(1953) El_hombre_que_invento_Manhattan Forma_de_expresión Feuilleea_cataractae Fernando_Calderon_Lopez_de_Arroyabe Fleetway_Publications Elemental_Gelade Formacion_del_Espíritu_Nacional Federacion_Laborista Etnia_karachái Felipe_Gutiérrez_Leiva Ferrocarril_Baeza-Utiel Flagey_(Alto_Marne) Forest_(Misisipi) Fermin_Palma_Rodriguez Escauro Elecciones_Regionales_y_Municipales_2002_(Peru) Era_histórica Emmanuel_Carrère Eugenia_oreophila Ermita_del_Calvario_de_Ribesalbes Euphorbia_greggii Embalse_de_Alsa_Torina

html map