Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Badaba Campeonato_del_Mundo_de_Enduro Cameron_Mitchell Capão Caissargues Campeonato_Japonés_de_Peso_Súper_Ligero_del_CMLL Caonex_Peguero-Camilo Broken_Siglo_I Camiro Brothers_&_Sisters_(EP) Batallas_de_Nola Billie_Jean_King Cana_licera Calle_163–Avenida_Amsterdam_(linea_de_la_8ª_Avenida) Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_en_Eslálom_de_2007 Campeonato_Mundial_de_Natacion,_Roma,_2009 Carnaval_Vasco Bulbul_yuvası Carlowizia_corymbosa Cerdonianos Campeonato_Asiatico_de_Voleibol Carne-de-sol Bubonium_graveolens Calembel Casteil Barsine-Estatira Cerecinos_de_campos Cabestana_spengleri Baloncesto_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Belle_Fourche-Cheyenne_Valleys Campeonato_europeo_de_patinaje_artístico_sobre_hielo_de_2004 Barbus_urostigma Catedral_gotica Berlinisches_Jahrbuch_der_Pharmacie Castelló_d'Empúries_(Gerona) Brink! Caucasalia Cactus_bleo Catálogo_de_obras_de_Jesús_Guridi Byttneria Azure_ray Balyana_sculptipennis Casa_consistorial_de_los_ángeles Canal_6_Monzon Campeonato_mundial_de_esgrima_de_2002 Bromus_glaucus Big_Bass_Lake Brisbane_Roar_F.C. Central_Football_Club Bandera_de_Baréin Bosentán Cacatua_filipina Catedral_de_Nuestra_Señora_de_la_Consolacion_de_San_Cristóbal Castrelo_do_Val_(Orense) Barney_Bear

html map