Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juicio_a_Calderon Jesus_Martin_Mendoza_Arriola Lirio_espadanal Jennings_(Florida) Interestatal_94_(Illinois) Instalaciones_industriales_de_Bacardí_en_México José_bergamín Lista_de_botánicos_por_la_abreviatura_del_autor Jose_López_Sallaberry Kabupaten_Dairi Julio_Gonzalez_(deportista) La_tabla_periódica_de_los_elementos_ampliada Jesus_Alejandro_Gómez Lei_Bauc_de-Provenca Intervencion_sanitaria Leon_Spilliaert John_F._Kennedy_Special_Warfare_Center_and_School Jardineria_de_suelo_elevado Law_and_Order:_Special_Victims_Unit_(1°_Temporada) Jose_Nunez_de_Cáceres Josep_Maria_Montserrat-Marti Lente_gravitatoria Jade_(comic) Liposchema Jesús_Caudevilla_Pastor Kagura_Sōma Linariopsis Laura_Fiora_Rodriguez_Riccomini Ivan_Martýnov José_Ferreiro Jano_(futbolista) Kingfisher_Airlines_Tennis_Open Kjetil_Havard Jacarepaguá Las_Flores_Adobe Kresťanska_a_demokraticka_unie_Ceskoslovenská_strana_lidová Jacek_Grembocki Jean_Mohr Kiril_Kondrashin Juan_Jose_Roman_Mangas La_paleografia_y_su_desarrollo_historico Isla_del_Encanto_(El_Salvador) Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Sassari Lily_Potter Liceo_Joaquín_Suarez Jean_francois_kervégan Lasarte Java_Architecture_for_XML_Binding José_Castan_Tobeñas Krutoyarski Jérome_de_Bontin La_hija_de_Mata-Hari_(1954) Judaismo_ultraortodoxo La_Asuncion_(Málaga) La_Palma_(ciudad_Panama)

html map