Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

General_Froilan_Calleja_Castro Muro_fronterizo_Estados_Unidos–México Glaciacion_de_Mindel_o_Kansas Física_mesoscopica U-16_(1936) Robbie_Savage G12 Río_Petri Geza,_príncipe_real_hungaro Municipio_Libertador_(Tachira_Venezuela) Iglesia_de_San_Ildefonso_de_Jaén Gas_natural_comprimido Remilly_sur-Lozon Relación_empuje_a_peso Renanthera_storiei_f._citrina Revuelta_Judía Función_phi_de_Euler Municipio_de_Elm_Tree_(Dakota_del_Norte) Relevo_4_x_400_metros Municipio_Iribarren_(Lara_Venezuela) Municipio_de_Washington_(condado_de_Grundy,_Iowa) Gabriel_Aragon_Bermúdez Muralla_de_Talavera Reichsrundfunk_Gesellschaft_m.b.H.: Ignacio_de_Santibáñez Robbie_Hunter Utsunomiya_(Tochigi) V_Congreso_Internacional_de_la_Lengua_Española Ingenieria_en_sistemas_de_información Relaciones_diplomáticas_Estados_Unidos_-_Venezuela Física_experimental Unado Rosete Rio_Pra_(Asturias) Municipio_de_Grant_(condado_de_Johnson,_Arkansas) Rolando_Vera_Rodas Tuxedomoon Uato Robert_Garcia Museo_Arqueológico_de_Estambul Ricardo_Jiménez_Oreamuno Municipio_de_Madison_(condado_de_Lenawee,_Míchigan) Frobisher_Bay Ringlo Municipio_de_Partridge Fuerzas_Democráticas_para_la_Liberación_de_Ruanda Rolli_de_Génova Udias_(Cantabria) Turandot_o_el_congreso_de_los_blanqueadores Roodia_braunsii Ricardo_Nuñez_Muñoz Rito_Escoces_Primitivo Iglesia_de_la_Veracruz_de_Medellin SAM_Colombia Rito_romano_tradicional

html map