Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ejercito_del_Aire_de_Francia Ernesto_Serrato Estación_de_Mafra Fernando_Cuellar Eleca Francisco_i_de_francia Escuinapa_de_hidalgo Franco_de_katanga Federico_Rengifo Fernando_Martín_(baloncestista) Evangelion_(álbum) Eraste Festival_Internacional_Detective_FEST Fontaine_les-Hermans Esticomitía Erimystax_insignis Fela_Sowande El_Gaitero_de_Veriña Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_2010 El_panuelo_en_la_cabeza Elodes_modesta El_Diario_de_Concepcion Ernst_Ferdinand_Nolte Emilio_G._Segre Forma_de_allegro_de_sonata Fores Essential_Mixes_(Avril_Lavigne) El_Oro_(provincia) Elecciones_al_Congreso_de_1811_(Chile) Estacion_de_La_Zaida-Sastago Equipos_ciclistas_españoles_en_2004 Elisabeta_Lipa Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Fiat_Automobili_Srbija_d.o.o. Edmond_Jabès Francisco_Santpons Festival_de_Cine_Latinoamericano_y_Caribeno_de_Margarita Esfenosúquidos Francisco_Jémez Eudaemon Embalse_de_Fuenteguinaldo Euphaedra_(Xypetana)_crockeri Forte_de_Nossa_Senhora_da_Conceição_(Caloura) Eka-tantalo Estación_de_Vila_Franca_das_Naves Estación_de_Aldaya Escudo_de_Salas Entalpia_de_vaporizacion Estenopterigido Embalse_de_Kániv Esparteña Fedón_(filósofo) Enrique_Garcia_Alvarez_(actor) Fence_Lake_(Nuevo_México) Eduard_Harkort

html map