Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amarsipus Cortes_de_Barcelona_(1454) Dinocaridos Derceno Allium_schoenoprasum_var._pumilum Demografía_de_Macedonia Cómo_conoci_a_tu_madre Desierto_de_Błędów Cylindropuntia_whipplei Alfonso_el_Franco Dune/Jihad_Butleriano Ana_D.,_mujer_corrosiva Doña_Lío Copa_del_Caribe_de_1997 Declaración_de_Derechos_del_Niño Echinodorus_platyphylla Economia_de_Andorra Cordiaceae Dinastía_XX_de_Egipto Copa_de_Escocia_1962-63 Crisis_de_la_herencia_de_Juliers-Cléveris Demografía_del_ateísmo Ammannati Cádiz_CF_B Distrito_Arroyo_Grande Copa_Mundial_Femenina_de_Futbol_de_1991 Cottens Dolmen_de_la_ermita Coronel_Juan_José_Gómez_(militar) Doña_Barbara_(RTI_Telemundo) Detector_de_radiacion Cuento_folclórico Amblyeleotris_aurora Ctenogobius_pseudofasciatus Eden_(aldea) Copa_del_Mundo_de_Ciclismo_2003 E.T:_el_extraterrestre César_Augusto Domingo_Gonzalez_(director) Ctenosaura_oedirhina Damblain Distribución_de_Erlang David_F._Noble Cuarteto_de_cuerda_n.º_13_(Mozart) Ecologia_Social Alluyes Crocidura_mindorus EMD_GT22CU Criptojudios Alfonso_de_castilla Ammannia_senegalensis_var._senegalensis Des_Plaines_(Illinois) Desastre_de_Vargas_(1999) Crimen_Ferpecto Alguero

html map