Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apache_OpenOffice_Calc Aphthona_beckeri I_Am_Not_a_Human_Being Antoni_Pujadas_Mayans Athor Mujer_búfalo_blanco Ateneo_de_sevilla Avenida_cabildo Anfotero_(desambiguacion) Asé_guayaki Avenida_del_paralelo Anxel_Casal_Gosenge Guillermo_Morigi Harald_August_Froderström Hatusima ISSSTE Horchateria Andrés_García_de_Barga_y_Gomez_de_la_Serna Automechanika Heinkel_He_162 Arnau_Bargués Apochthonius_holsingeri Anything_Could_Happen Holofonico Ansaldo_SVA Aurel_Vlaicu Historia_del_Peru:_Epoca_Inca_o_Era_del_Tawantinsuyu Armero Anagenesis Heterotefflus António_Carneiro Moraton Audrehem Monolepta_melancholica Angelino_Medoro Anos_1640 Mondariz_-_Balneario Henryk_Skarżyński Hominoideae Hylianos Monedas_de_euro_de_Grecia H-1 Mogrosida More_Than_You_Know Heráldica_de_Ribas_de_la_Valduerna Grupo_del_Partido_Europeo_de_los_Liberales,_Demócratas_y_Reformistas Huey_Lewis_&_the_News Anthony_Ashley_Cooper,_séptimo_conde_de_Shaftesbury Angela_Borges_Martins Habia_una_vez_un_circo Arte_rupestre_del_arco_mediterraneo_de_la_Peninsula_Iberica_en_la_Comunidad_Valenciana Gwyneth_Paltrow Arte_en_vena_50_creadores_se_confiesan Hercules_y_Licas Hymenolepis_canariensis

html map