Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuento_de_Navidad_(telenovela) Almez_del_Mississippi Cıldır_Golu Cynolebias Dorcus_parallelipipedus Discocyrtus_lisei Dimension_de_Hausdorff-Besicovitch Alta_Mesopotamia DB-HR Alfons_Juyol Cyperus_emarginatus Departamentos_del_Perú_por_población Alejandro_David_Gonzalez Dracula:_Dead_and_Loving_It De_la_Historieta_y_su_uso_1873-2000 Divide_y_conquista Amphistemon Amdusias E._O._I. Distrito_de_Kangra Daniel_Oprita Cuarteto_Zupay Economia_de_Beas_de_Segura Depósito_a_plazo_fijo Cordoba_(moneda) Coregonus_palaea Alejandro_González_Yáñez Cristo_del_Millon Copperton_(Utah) Del_Rey_Oaks América_del_Pilar_Rodrigo Departamento_Rivadavia_(San_Juan) Dhantal Desayuno_con_diamantes_(desambiguación) Alex_Rider:_Operation_Stormbreaker Darri_Ingolfsson Cuarto_de_círculo_de_Bird Diospyros_humilis Derivada_de_la_función_inversa Djordje_Andrejevic-Kun Distrito_Escolar_de_Olathe Alfred_E._Smith_House Cyrtogrammomma Distrito_Federal_del_Cáucaso_Norte Décimo_par Ecomuseo_del_Valle_de_Samuno Delta_Force:_Black_Hawk_Down:_Team_Sabre Alnus_maritima_subsp_oklahomensis Alurnus_bipunctatus Dario_Enrique_Salas_Diaz Donkey_Konga Derbis_regionales_de_Silesia Douglas_OA_4AR_Fightinghawk Dodie_Smith Coquito_(desambiguacion)

html map