Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biblioteca_Nacional_Juan_Ramón_Molina Barry_Bostwick CD_Esperanzano_Júnior Benacazón Basilica_de_Nuestra_senora_de_la_Altagracia Bahía_blanca Beato_Francisco_Palau Cantón_de_Orotina Betonica_alpigena Británica Campeonato_caboverdiano_de_fútbol_2013 Bernac-debat Bombardier_CRJ700_900/1000 Banca_Catalana Casa_Hager_(Maryland) Carlos_VII_de_Navarra Biblioteca_Ánxel_Casal Belloy_en_Santerre Batalla_del_rio_Ilu Bathyraja_matsubarai Casa_Amarilla_(Venezuela) Batalla_de_gallipoli Campeonatos_Mundiales_de_Pentatlon_Moderno Bursera_pilosa Black_Point C.C.C. Charbogne Carlos_de_Habsburgo_Lorena_y_Borbon Cerámica_minoica Brian_Lara Centro_de_Estudios_Superiores_Navales Bernard-Germain-Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacépède Calceolaria_monanthos Brujas_de_Viaje Bánffyhunyad Capitan_Tarpals Běijing_gùshi Cantón_de_Salies_du-Salat Brasilidina_A Carnaval_de_Salvador Basilica_de_la_Natividad Ball_Club_(Minnesota) Bahman_Group CTF Base_Molodiózhnaya Castilléjar_de_los_Ríos_(Granada) Bijlia_dilatata Bristol_Rugby Bandera_de_antigua_y_barbuda Busto_de_Asdrúbal Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1993 Caña_grande_de_huertas Canal_cationico Bialystock Borgen_(serie_de_televisión)

html map