Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reseda_baetica Tú_solo_tú Geiswasser Rugby_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 Universidad_Alonso_de_Ojeda Universidad_de_joensuu Roble_que_lleva_las_nueces_de_agallas Rinat_Ajmétov Municipio_de_Jalpa Galvorn G.P._Pascuas Una_manola_doña_Leocadia_Zorrilla Glaciacion_de_Wisconsin Municipio_de_Climax_(Míchigan) Unos_Quevedos Roncal-Salazar Futbol_en_los_Juegos_Mediterraneos_de_2009 Fuchsia_arborea Tránsito_Aduanero Municipio_de_Meredith_(condado_de_Wake,_Carolina_del_Norte) Futbol_en_Mexico Giovanni_Battista_Viotti Uruca_(Distrito_de_San_José,_Costa_Rica) Union_de_Naciones_Suramericanas Rodrigo_Pessoa Ruben_Eduardo_Hallu Rosa_Blanca_(Película) Fuerzas_armadas_de_los_Estados_Unidos Gaston_Monzón Religion_en_Trinidad_y_Tobago Fujiwara_no_nakafumi George_Windsor USMC Renault_Megane_GT Galaxia_del_Ojo_del_diablo Glocalización Uropoda_fumicola Iglesia_de_El_Salvador_(Valladolid) Inhibicion_lateral Tress_MacNeille Rony_Perez Tu_rostro_mañana Gaston_Maurice_Julia Municipio_de_Newcomb Return_to_Apocalyptic_City Rush_(banda) República_de_Salo Garrafa_Sánchez Universitat_de_Valencia-Estudi_General UCUDAL Until_the_Day_Is_Done Municipio_de_Palmyra_(condado_de_Warren,_Iowa) Russatus_nigrescens Inmortal_(álbum) Romero_común

html map