Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parámetro_Estadistico Nagybiccse Pompeo_Colonna Perdita_(satélite) Oscar_Dominguez Pimpinela_gigante Neskowin Método_catártico Nebulosa_Cabeza_de_Caballo Pedro_de_la_Bárcena Pedro_Jesús_Rodríguez_González Orber_Moreno Paleoconservadurismo Pierre_Vidal_Naquet Posada_de_Llanera PR:CL Patricia_Yurena Owner_of_a_Lonely_Heart Parroquia_de_Vilalonga_(Sangenjo) Pato_criollo Piilanihale_Heiau Paulo_mendes_da_rocha Philydor_erythrocercus Nyoibo Nicetas_Eugenianos Paris-Roubaix_1999 Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972 Oscar_Miró_Quesada Playerito_de_rabadilla_blanca Peter_Camenzind Piptadenia_platycarpa Papeles_estucados Piper_PA-28 Pierre_Mankowski Octávio_Gouvêa_Bulhões Obispo_de_Orense Paulo_Ferreira Oxido_de_cerio_(IV) Ollaran Philip_Galle Nicolaus_Turczaninow México_1968 Niki_Volos_FC Peculator_obconicus Planet_(single) Nicolás_Rodríguez_(futbolista) Nibok Papuacedrus_papuana Partido_Republicano_Gallego Petitmont Norma_de_Indicadores_de_Calidad_de_la_Cadena_del_Frio_(CCQI) P_E_N P_38_Lightning Mylabris_orientali Pepe_More

html map