Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abadia_de_Perseigne Alaquàs Agny Cloruro_de_sulfonilo Adolphe-Louis_de_Puibusque Cinturón_Ciclista_Internacional_a_Mallorca Clavija_(carpinteria) Cognitivo Aeropuerto_de_Palisadoes Abandonado_(Lost) Charles_Bernstein_(poeta) Yahape Aeropuerto_Internacional_de_Tirana Conjugado_complejo Aeropuerto_de_Santiago_de_Chile_Internacional_Comodoro_Arturo_Merino_Benitez Zumbí Comunidad_India_Ak-Chin Al-Kasaba_Theatre_and_Cinematheque Acestridium_discus Villa_Juarez_(Nayarit) Vicente_berdusan Acero_quirurgico Walincourt-Selvigny Adlumia Circunvolución_recta Condensado_de_quarks_cima Vino_Naranja_del_Condado_de_Huelva Villa_Olímpica_de_Barcelona Clementina_de_Jesús Volver_a_mi Club_Atlético_Union_de_Mar_del_Plata Víctor_Hugo_Cejas Claudia_Yadira_Inés_Rodríguez_de_Castellanos Zgurić_Brdo Consiglio_di_rumo XI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Victoriano_fernandez_de_asis Civaux Villanovaforru Alberto_Zaldivar Voleibol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Ciudad_de_Dios Condado_de_Covington Chocolateria_de_San_Gines Cidonia_(Antigua_Grecia) Achrysones Verilo_negro Albrecht_Eusebius_Wenzel_von_Wallenstein Venus_dormida Aeropuerto_Internacional_Camilo_Daza Cinnamomum_commersonii Virgil_Hill Consejo_Regulador_(desambiguacion) Condado_de_Perry_(Tennessee) Alchera

html map