Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Felix_Rodríguez_Mendigutia Expansión_isobárica For_the_First_Time_(cancion_de_The_Script) Estacion_y_sitio_arqueologico_de_Yenikapi Escaramuza_charra Fernando_Azcárraga_López Euphorbia_verrucosa Enfermedades_cronica Felipe_de_Bustamante Esqui_de_fondo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Nagano_1998 Exito_a_cualquier_precio Estación_de_Pully-Nord Exploración_de_Marte Fleitas Enciclopedia_Britannica Estornino_de_Nueva_Caledonia Fontet Elegbara Francisco_Nerli_el_Joven El_Jardín_de_los_suplicios Estandares_de_HCE El_molinar_de_alcoy Ferrocarril_de_Cotos Epagómenos Edmundo_Zura Estrategica F_OSS El_arbol_de_los_zuecos Erving_(Massachusetts) Endomychus_gorhami Epimecinus Elaenia_cristata Forja_(cómic) Emigrante_griego Europs_diffusus Ensimismado Efrain_Juárez En_Caso_De_Que_El_Mundo_Se_Desintegre Estilohioideo Fernando_Seoane_Antelo FK_Zalgiris Embalse_de_Isabel_II Equipo_Alemán_Unificado_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Ernest_J._Bellocq El_creador Estípite_(botanica) Formula_de_Brahmagupta Educación_Primaria_Básica Feijoa_sellowiana_f._elongata Focea El_Show_de_los_Suenos_(Mexico) Equipo_de_Copa_Davis_de_los_Paises_Bajos Efrain_Bartolome_poeta Fondo_cósmico_de_neutrinos Eustaquio

html map