Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

L_(NYCS) Javier_de_Godo Juan_Bautista_Antequera_y_Bobadilla Jan_Mostaert Italo_disco La_Puente_(Cantabria) Italia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 José_Torres_(desambiguación) La_8_Valladolid Kapalua Karla_Diaz-Leal_Arreguín John_Ireland(actor) Jesuítas_(postre) José_Verdu_Nicolás Jose_Maria_Rodríguez_Belforti Kevin_Lynch Jan_Marini Lengua_artificial Leyes_de_Reforma_(estacion_de_Metrobús) Kelly_"Ojo_magico" Juan_serqueira_de_lima Juan_José_Romero Jean_Paul_Marcheschi Julien_Benda Jose_Mascaraque_Díaz-Mingo Lista_de_Distritos_de_la_Provincia_de_San_José Led_Zeppelin_Box_Set La_Albergueria_de_Arganán Iperu,_informacion_y_asistencia_al_turista Juan_José_Lavín Interjección La_Primera_Orden L'Alcudia_/_Alcudia_de_Carlet Juan_Manuel_Martinez_(futbolista) Legend_Maker La_pantera_rosa_(personaje) Jacques_Goimard Liga_de_Fútbol_de_Mongolia Jagannāth Langur_de_Hose Jubar_(Espana) La_Noche_de_los_Museos Irania La_Sociedad_Arabe_de_Conocimiento_y_Administracion_(AKMS) Isomaltulosa José_Eduardo_Derbez Johann_Nikolaus_Bach_(1653-1682) Joan_Isaac_Cuenca Jeryl_Prescott Jardin_Botanico_de_Lodź Las_piedras_EP La_Neuville_aux_Joutes Koparit Litoria_jungguy Jardines_Botánicos_de_Gibraltar_Alameda

html map