Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centro_de_detencion_de_la_CIA_en_Guantánamo Caso_cerrado_(programa_de_television) Bucephalandra Cedric_Iván_Escalante_Sauri Bob_Casey_Jr. Boichev Centro_de_Especialidades_Médicas_"Dr._Rafael_Lucio" Cerverí_de_Girona Batman:_Under_the_Hood Castillo_de_Estivel Big_Bass_Lake Chara_verde Benitoíta Baden_(Alemania) Benny_morris Champteussé-sur-Baconne Bandera_de_Washington_D._C. Cambriano Chantelle B-29_Superfortress Bürglen_(Uri) Braswell Años_380_a._C. Bogota_D.C Batalla_de_Barú Chalo-Saint-Mars Boquerón_(Las_Piedras) Blanquizco_de_Cataluna Berge Cayo_Naucio_Rutilo_(consul_287_a._C.) C._R._E._A. Bavispe_(municipio) Capsella_pinnata Chacho_Coudet Barba Banco_de_Credito_del_Peru Blepharida_humeralis Bagaskara Bahia_de_Abu_Qir Caballeria_Aérea Caxamarca Blues_de_12_barras C_T_I Bartolomé_Marin_Fernandez Borrillo Carmen_Núñez_de_Villavicencio_y_Olaguer_Feliú Barrio_de_opanel Burbank_USD Boris_Vilkitski Barrio_La_Boca_museo_Quinquela_Martin Bíro_Laszlo_József Cazadores_de_Tendencias Cadena_40_Principales CIF Bernal_de_Horcasitas

html map