Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Debbie_Gibson David_Selby Díter_Zafra Cyonasua Departamento_de_Montevideo Decepcion_(término_militar) Cuerpos_de_russell Dia_Internacional_de_Tolerancia_Cero_con_la_Mutilacion_Genital_Femenina Debate_Garcia_-_Humala_(2006) Dictadura_del_caspio_central Amplectobelua Alfarabí Aline_Sitoe Croacia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1992 Departamento_Concepción_(Misiones) Convolvulus_venustus Crepis_integrifolia Copa_Mundial_de_Sudáfrica_2010 Don_Pancho Cuerpo_de_Policía_Armada_y_de_Trafico_(Espana) Descarado_(telenovela) Amaia_Osaba_Olaberri Dichaetaria Cuscuta_pentagona_var._calycina Cysticus_gutta Ecuaciones_polares ESV_(Vehiculo_Experimental_de_Seguridad) Downesia_andrewesi Ana_Ruiz_(actriz) Alsine_tenella Disco_Volante Dionda_serena Desorden_conversivo Diccionari_catala-valencià-balear American_Film_Investment_Corporation_II Corian Cor-ai_(Stargate_SG-1) David_Beatty Dragones_y_Mazmorras Distrito_de_Dondușeni Copa_Mundial_de_la_FIFA_2006 Alga_verde Distrito_electoral_de_Dongola_2 Coseno Cuerda_abierta Cumbres_Mayores Córdoba_(Argentina) Dictyocaryum_schultzei Departamento_de_Transporte_de_Virginia_Occidental Crisis_convulsivas_tónico-clónicas Alianza_de_las_Fuerzas_Democráticas_para_la_Liberación_del_Congo Corbel_(Saboya) Cámara_del_Pueblo_de_los_Alemanes Dirección_General_de_Armamento_y_Material_del_Ministerio_de_Defensa_de_España Dessobriga

html map