Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

John_Dolmayan Instituto_de_Tecnología_Rose_Hulman Lengua_proto_mundo Juan_Ángel_de_Michelena Kutsenko Juan_ocon Juegos_Olímpicos_de_invierno_de_Cortina_d'Ampezzo_1944 Lista_de_alcaldes_de_Valdes Kat_Swift Lesion_deportiva Libelos_antisemitas Jorge_Sanchez_Blass Legionäre José_Luis_Castillo-Puche Jan_Magnussen Jose_María_Oleaga_Zalbidea Komokioidea José_Borrell Isla_de_Chokalski Islote_Rabo_de_Junco José_Gil_Gordillo Koniga_maritima_var_strigulosa Jorge_Brassov Jimmy_James_(humorista) Intoxicación_por_cobalto Johann_Baptist_Schenk Juan_Carlos_Burbano Lago_Fertö Instituto_Federal_Electoral_de_México Jean_Hagen Isla_Guiana John_L_Hennessy Jeremy_Northam Libre_economia La_universidad_del_zulia Lecrín José_Javier_de_Baquíjano_y_Carrillo_de_Córdoba Jeronimo_de_Salas_Barbadillo Latinoamerica_y_el_Imperialismo,_450_anos_de_guerra Liga_Nacional_de_Nueva_Zelanda_1975 István_Tömörkény La_familia_Pi Jesus_Maria_Rodriguez_Balbín Liga_de_Campeones_Copa_de_Europa Israel_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 José_Fernandez_Montesinos Johann_Heinrich_Füssli La_Senda_de_Granada La_ventana_de_enfrente_(película_de_1998) Jose_María_Yanez_Carrillo Landiopsis Ixtlán_de_los_Hervores Liga_de_la_República_Democrática_Alemana_de_waterpolo_masculino Isidore_Lucien_Ducasse Jose_Tomas_de_Cuéllar

html map