Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Space_Age_Batchelor_Pad_Music Tarta_Saint-Honoré Secoya Silis_flavolobata TB_50 Stephanie_Diana_Wilson Tenis_de_mesa Santa_Comba_(La_Coruña) Tierra_del_Vino_(Valladolid) Sonando,_sonando_triunfe_patinando Serie_Torres_de_Malory Saint_Gineis-en-Coiron Tenosique_(ciudad) Stylidioideae Sainte_Florence Saint_Come_de-Fresné The_caribou_in_the_room Sabor_a_mi_(album_de_José_José) Seuedyara_Mentuhotep Sir_Nicholas_de_Mimsy-Porpington Travelling_Wilburys The_Butterfly_Effect_(single) Santa_Maria_del_Tiétar Saint-Sauvant_(Vienne) Síndrome_de_Joubert Shali Temporada_2008_09_del_futbol_egipcio Shukla_iáyur_vedá San_Juan_Comalapa Trapt_(album) Torneo_Clausura_2005_(México) Sywell Tangara_lacrimosa Santuario_de_San_Juan_de_Ávila Saint-Remy-Chaussee Sex_Is_Zero Templo_budista_enJapon Terra_(EOS_AM-1) Sopa_manchow Suryasiddhanta Seleccion_mozambiqueña_de_futbol The_Natural_History_of_the_Rare_Lepidopterous_Insects_of_Georgia Tadashi_Maeda_(político) Saint-Paulien Sin_tetas_no_hay_paraíso_(Colombia) Tell_El_Amarna Salabrasion Sefer_Raziel_HaMalach Telsē Sindrome_oligofrénico Tamare_(desambiguación) Televisión_eslovaca Sciarra_Colonna The_lovers_are_losing Teoría_de_la_Recapitulación

html map