Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pistosia_costipennis Nacori_Chico Padres_e_hijos_(telenovela) Partido_de_Avanzada_Nacional Música_de_India Periodo_Helenístico_de_Egipto Nicolaus_Thomas_Host Pimplea Plana_de_la_Seu Mushi_Kiut Personajes_de_Yu-Gi-Oh Nacida_para_triunfar Mézieres_sur-Couesnon Nashik Número_entero Olimpiadas_Internacionales_de_Ciencias Pappinidae Orientales_la_Patria_o_la_tumba Período_Cretacico Partido_Socialista_-_Frente_Amplio Pioneer_5 Picograjo Pavetta_pallida Neuvy-le-roi Palmira_(desambiguacion) Pont_Hébert Pantano_de_Loriguilla Oceania_Football_Confederation Númenoreanos_Negros Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012 Perkin_Warbeck Neuilly_le_Bisson Máquina_Neumática_(astronomía) Nules Petit_Larousse Narcissus_minutiflorus Mutiny_(episodio_de_Falling_Skies) Polygonum_bettfreundianum Pokemon_Heart_Gold Plaza_Vörösmarty Por_qué_no_soy_musulmán Pedro_Uralde Port_St_Lucie Myer_Skoog Physcius_bicolor Numero_de_osculacion Operación_Castigo Opinion_(filosofía) Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Gambia Nergal-ushezib Museo_de_Tecnologia_de_São_Paulo Panax_quinquefolius_var_americanus Pomo_de_barandilla Peckoltia Paxton's_Flower_Garden

html map