Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Buten_2-al Balbina_Herrera Calle_Sevilla_(Zafra) Bas-Lieu Año_1378 Bergantín_Menay Challenger_de_Sibiu_2013 Canillá Bainbridge_(Ohio) CV-13 Cantón_de_Prats_de-Mollo-la-Preste Berberis_moranensis Campeonato_mundial_de_balonmano_masculino Bellcaire_d'Emporda_(Gerona) Ballou_(Oklahoma) Catedral_de_San_Lorenzo_de_Trogir CCIMA Campeonato_mundial_de_biatlon_de_2011 Baltanás Brahman_(sacerdote) Batalla_de_la_Colina_de_Dungan Carlos_Thornton Capitán_Olimar Chaetogenys_straneoi Beisuzhok_Vtoroi Bleck Berkeley_DB Barrio_de_San_Juan_(Iguala) Castillo_de_Argencola Barrio_Almirante_Brown_(Santiago_del_Estero) Betula_papyrifera_var_humilis Blatta_punctata Batallon_de_Ingenieros_9 Catedral_Basilica_de_Nuestra_Senora Bungo_Suidō Batrochoglanis_melanurus Barrio_Norte_(Tucumán) Buda Catedral_de_la_Transfiguracion_del_Señor_de_Huesca Batalla_de_tannenberg Chapelain Calle_Martín_Miguel_de_Güemes Briga_Alta Campeonato_de_motociclismo_de_125cc_de_2006 Casa_de_bruce Bún COT_I_Martínez Black_earth Basílica_de_nuestra_señora_de_begoña Calyptra_(polilla) Caritas Blaptica_argentina Boltigen Buffy_la_cazavampiros_(5ª_temporada) Biologiske_Skrifter

html map