Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Segunda_Division_B_de_Espana_1985/86 Tetraodon_duboisi Skaara Till_Bronner Tamo_guṇa Setenta_veces_siete Sida_fauriei San_Ramón_(comuna) The_Highlanders_(Doctor_Who) Sauvigney_les-Gray Selva_de_tierras_bajas_de_Santo_Tome_Principe_y_Annobón Silver_Air Sarah_Jayne_Dunn Saint_Denis-du-Maine San_Juan_de_Vilatorrada Saparmyrat_Atayewic_Nyýazow Transferencias_monetarias_condicionadas Sadanga Transcaucasia_armwnia Tankôbon Svirsk Telephanus_dromioides Torneo_del_Interior_2006 Senadores_de_Bolivia_en_2010-2015 Síndrome_de_hipoventilación_central_congénito Teorema_del_resto_chino Themus_deuvei Trastorno_de_la_Inibición_Conductual Thymus_platyphyllus Soehrensia Spartak_VSPU San_Luis_(Dzilam_de_Bravo) Seleccion_de_futsal_de_Portugal Town_'n'_Country Sadowa Torrente_El_brazo_tonto_de_la_ley Seongnam_Ilhwa_Chunma_FC Sierra_del_gistral Salvador_Távora_Triano San_Paolo_(Italia) Sudasiática Siete_pétalos Spiraea_pubescens Terminología_de_la_ciencia-ficción Sint_Pieters-Leeuw Síndrome_de_Wernicke_Korsakov Toy_Soldiers_(film) Sindrome_CHILD T.M._Kalaw Torre_Mayor_de_Alcanada Sampo_Group Selección_de_futbol_de_los_Paises_Bajos Taliessin Saint_Eugène_(Aisne) Sublime_(album)

html map