Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_José_Garcia_Caffi Joseph_Hooker_(militar) Lago_Amadeus Itatí_(ciudad) La_Safra Jimmy_DeGrasso La_mirada_interior Las_Casillas_(Laredo) Juan_Vizcaino_Morcillo Johan_de_Cangas Isla_de_los_Gelves Juan_Manuel_Suarez_Japon Isla_de_Ínsua_Bela La_Arenosa Isla_Santa_Rosa_(California) Juju_(software) La_estrella_misteriosa Jose_Antonio_Gomez_Urrutia James_Smithson Jupiter_VII Katakuri_ke_no_kofuku Josep_María_Bea K...! Jorge_Robledo_Castillo La_empalizada Jesus_Serra_i_Santamans Knight_&_day Lan_Perú La_Celle_sur_Loire José_Díaz_Bolio Ivan_Gundulić Italo_dance La_mesa_para_libre Lenguas_caucásicas_norientales Jean-Jacques_Kieffer José_Villalonga Islas_de_Canadá Libro_de_la_vaca_celeste Jean_François_Joly_de_Fleury Karatsu_(Saga) Jardín_Botánico_Alpino_Flore_Alpe John_Varley Lista_de_personal_de_la_Expedicion_Shackleton–Rowett Joaquin_Urzáiz_Cadaval Liev_Kamenev Iselma_brunneipes La_revolución_en_Ucrania_1917_1921 L'Annee_Sociologique José_Agelet_Garrell Les_Garrigues Jaime_Estévez_Valencia Liberalismo_progresista_español Jesús_Reyes La_Celle-sur-Loire Jean_baptiste_loeillet_de_londres

html map