Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teorema_de_Bernoulli_(física) Salix_rashuwensis Tamborcito_común San_Antonio_de_Chuca Taco_de_reina Tahay_(planta_chilena) San_Jose_Poliutla Se_Equivoco_la_Ciguena Socializar Tarántula_Tour Santa_María_de_la_Peña_(Huesca) Saint_Sulpice_(Neuchatel) San_Anton_(Murcia) Saint-Baudille-et-Pipet Traductio Santo_Espírito Sonia_de_noruega Tar_Calion The_Chieftains_4 Sericultor Síndrome_de_Lesch_Nyhan Sonadora_(Guaynabo,_Puerto_Rico) Torre_Altaire_2 Semíramis_reconocida_(Händel) Sectario San_Joaquin_(estacion_Metro_de_Ciudad_de_Mexico) Steel_pan The_Vanishing Stachys_cardinalis Smelophyllum Singhius_ehretiae Semen_Padang St._Vincent San_Cristobal_(Republica_Dominicana) Simplicio_de_Cilicia Savaii Terpo Sphagnum_novae-caledoniae Sistema_de_vapor_de_Nueva_York Sede_de_la_Empresa_Municipal_de_Transportes_de_Madrid Schön!_Magazine Suomussalmi Septuaginta Serissa_serissoides Susanna_(Handel) Selección_femenina_de_fútbol_de_Ucrania Soto_del_Barco San_Jorge_(provincia_de_Santa_Fe) Transferencia_química_del_aprendizaje Sergio_Hernández_(ciclista) Sistema_neurológico Swertia_perennis The_Cake_Eaters Silabario_chipro-minoico Tony_Scaglione

html map