Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trirhabda_variabilis Ganga_(ave) Revista_Mad Represa_hidroeéctrica_de_Yaciretá-Apipé Musculo_estilohiodeo Ruffiac_(Morbihan) Union_Sportive_Beau-Bassin_Rose_Hill Rhapis_flabelliformis Musculus_hyoglossus Gen13 Rojo_amanecer_en_Lepanto Iglesia_Cristiana_Palmaria_de_los_Carmelitas_de_Santa_Faz_en_Compania_de_Jesús_y_Maria Robert_Egbeta Twilight_Ophera Fusil_de_asalto Georges_Louis_Marie_Dumont_de_Courset Universidad_de_coventry Municipio_de_Wildcat_(condado_de_Riley,_Kansas) Tristan_Valentin Ricardo_III_de_Normandía Iglesia_de_San_Pedro_(Castrillo_de_Solarana) Gmund_am_Tegernsee Illouz Municipio_de_Littleton_(condado_de_Schuyler,_Illinois) União_Oliveirense República_Soviética_de_Armenia Municipio_de_Fillmore_(condado_de_Iowa,_Iowa) Musarana_arborícola VFS Río_Picuezo Rupert_(Vermont) Giurdignano GByte SUmo_sacerdote_inca Iglesia_Evangélica_Presbiteriana Uproarfest Ruben_Pérez_Moreno Remate_(musico) Funcionario_público Municipio_de_Cabrera Geografía_de_America Gliese_222 Fundación_SEK Imperio_austriaco Rusia_zarista Río_Abadia Un_gángster_para_un_milagro U._M._A. Municipio_de_Harmon_(condado_de_Sumner,_Kansas) Gemax_Open Urqueira Galaxia_más_brillante_de_cumulo Trichomycterus_johnsoni Ringo_5_1_The_Surround_Sound_Collection Uniondale_(Nueva_York)

html map