Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Capitulos_de_Jakers!_Las_Aventuras_de_Piggley_Winks Barranqueros Cepillitos Cayo_Samaná Centro_(geometría) Cabanada Cabanas_de_torres Bonatea_speciosa Cassida_umbonata Catedral_de_la_plata Bombo_(desambiguacion) Cetopsis_sandrae Bandera_de_castilla_y_león Bagnacavallo_el_Joven Bullhead Carlos_Andrés_Calvo CCA Carlos_Chávez Blaže_Ilijoski Cafeterias Barleria_venulosa Castón Batalla_del_Marne Carretera_Nacional_N_V Carelia_glossema Calle_34_Estación_Penn_(linea_de_la_7ª_Avenida-Broadway) Bunuelo_de_huevo Can't_Get_There_from_Here Bajo_Boquete_(corregimiento_de_Boquete) CL_Draconis Castellers_de_sabadell Carlos_V_del_Sacro_Imperio_Romano_Germanico Campeonato_de_Finlandia_de_Rally Carnaval_de_Viareggio Canales_(Guejar_Sierra) Call_and_response Bitlis_(desambiguación) Beaumont_en_veron Cernadilla Basílica_de_la_asuncion_de_nuestra_señora_(lekeitio) Bandera_de_dominica Blas_Díaz Barry_(Altos_Pirineos) Batalla_de_taxinastla Bonners_Ferry Campana_Cambio Centro_de_lanzamiento_de_barrera_del_infierno Cañaduz Bolsa_de_Shanghai Bettye_lavette Bruce_Anthony_Johannesson Busqueme_a_esa_chica Base_antartica_Princesa_Isabel Campeonato_Panamericano_de_Voleibol Biancotto_Trophy

html map