Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Nogales Ballerini Castillo_de_Montaigne Cabo_Honduras Carduelis_xanthogastra Camapua_(Mato_Grosso_del_Sur) Boccia_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Barcelona_1992 Cerviá_de_Ter Bellou-en-Houlme Ceratopsinae Carl_Maximowicz Boy_Kill_Boy Bulevar_Chaharbagh_de_Isfahán Bến_Tre Celi_Bee Biblioteca_Tomás_Navarro_Tomás Catedral_de_la_Redonda Azrinaz_Mazhar_Hakim Bares_Notables Cerro_Altar Buler_Rangers Capitalismo Brycon_stolzmanni Benasques Balazs_Dzsudzsak Briosco C.S._Cartaginés Blanca_Tejos Beaulieu_(cantal) Ceska_spořitelna Bōken_Oh_Beet Bakufu_de_Tokugawa Bactris_armata Bobby_Frank_Rule Camarones_(Chile) Carly_Witwicky Cerezas_de_la_montana_de_Alicante Cerro_Marcelo_Cue Carinotetraodon_salivator Bateria_de_San_Meliton_de_la_Calavera Celosia_paniculata Bédul Camara_de_Lobos Borne_(Ardèche) Año_1970 CA_35 Cannonia_occidentalis Cauquen_caranca CBS-Telenoticias Carta_portulana Castillo_de_Pena_Manil Champus CD_Video Billete_de_1_USS Bellmunt_d'urgell

html map