Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_de_grado Familia_Shizamu Esperanza_de_vida Enanismo_psicogénico Estación_Ferroviaria_de_Caniços Ferreiros_de_Avoes Fabla_salvaje El_tránsito_de_la_Magdalena_(Antolínez) Están_Vivos Francisco_J._Ayala El_día_en_que_la_Tierra_resistió_estupida Forchhammeria Eupatorium_trifoliatum Escuelas_Públicas_de_la_Ciudad_de_Manassas Espíritu_Santo Forces_of_Nature Estadio_Al_Sadd El_albañil_borracho El_Rey_(canal_de_televisión) FernGully_The_Last_Rainforest Forès_(Tarragona) Euphorbia_solisequa Epicauta_terminata Estacion_Dique_Luján El_callejon_de_los_milagros Euphorbia_pyrenaica Estadio_San_Nicola Eduardo_César_Daud_Gaspar Francisco_Javier_Esquembre_Menor Fast_Food_Nation:_The_Dark_Side_of_the_All_American_Meal Encarsia_formosa Erophila_cochleata Estacion_de_Tolbiac FIFI_Wild_Cup_2006 Euphorbia_haeleeleana Francisco_Bartolome_Sanz_Celma Estación_de_La_Faloise Episodios_de_Nabari_no_O El_chiste_mas_gracioso_del_mundo El_Torta Enrique_Madrazo_y_Azcona Elsass Eduardo_Andres_Crespi Flota_del_mar_del_sur Eurocopa_(desambiguación) Estacion_Coghlan Fernando_Álvarez_Bogaert Elam_(desambiguación) Estado_Delta Flower_(canción_de_Kylie_Minogue) Francesc_Escudero_i_Ribot Estación_Alvear Estación_de_San_Fernando_Bahía_Sur Encinasola_(desambiguación) Fort_Lauderdale,_Florida

html map