Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_cualquier_otro_lugar Cohors_I_Galica_Equitata_civium_romanorum Agalychnis_moreletii Coihaique_(ciudad) Voz_antipasiva Agathomerus_interrupta Ak_47 Abeja_de_Chipre Zona_Metropolitana_de_Aguascalientes Aeropuerto_de_Caracas-Internacional_Simon_Bolivar With_Love,_Cher Valle_Chisone Citrus_medica_var._ethrog Chrysolophus_pictus Xupragua Vuelta_ciclista_a_Espana_1987 Al-Ğazzar_as-Saraqusṭī Cohors_V_Lingonum Vivant-Francois_Vienot_de_Vaublanc Africa_Subsahariana Virgil_(Kansas) Acrocefalosindactilia_tipo_III Aeropuerto_de_Cali-Alfonso_Bonilla_Aragon Comillas_(Carabanchel) Chatrias Clatskanie Acoustic_Live_Radio_Show Willy_Taveras Abdero You're_What_I_Look_For Columba_(santa) Club_Deportivo_San_Agustin Volcán_de_Fuego Abejas_meliferas Charles_Aidman Yuukimaru Conjetura When_Time_Ran_Out Cis_striatulus Youssouf_Fofana Claasseniini Valdecarros_(proyecto_urbanístico) Zambezi Aeranthes_henrici Château-Gontier Alec_Dufty Chondrosea_patulipes Yazirah Actionaid_international Coiserette Colmenar_de_Oreja Albacete_(desambiguación) Ye_Olde ATEME Adenosina

html map