Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paracrinas Pedro_Garcia_Conde_(desambiguacion) Pinel_de_Abajo Mysateles_melanurus Myllokummingia_fengjiaoa Pitu_montañes Pelicula_de_televisión NASCAR_Busch_Series Plaza_de_Canalejas Polemonium_boreale_subsp._hyperboreum Partido_judicial_de_Marín Organizacion_Independiente_Valenciana Organizacion_Nacional_de_Ciegos_Espanoles Playa_de_albuerne Planta_rastrera Phoebe_Heyerdahl Phyllanthus_pseudo-virgatus Pedro_J._Campos Nivelles_Baulers Polícrates_de_Efeso Posadas_(La_Rioja) Mxedruli Nick_McCarthy Nosferatu:_Phantom_der_Nacht Ponce_iii_de_ampurias Partido_Radical_(Demócrata-Radical) Outriaz O_Muñiz Napoleon_Murphy_Brock Nordjylland Periegops Pase_lo_que_pase Poa_confinis Parque_nacional_de_anshi Pavorreal Polski_Fiat_126p Pacific_Fleet_(Tranvía_de_San_Diego) Orphée_aux_enfers Mutación_genica Organizacion_político_administrativa_de_Cuba Operacion_manos_a_la_obra Patinaje_de_velocidad_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt-Moritz_1948 Phalacroseris_bolanderi Perissodus_microlepis Paramphilius_teugelsi Payaso_Chacovachi Parc_national_des_Pyrenees Orchidee_(Hamburg) Organizacion_del_régimen_oligárquico_argentino_y_breve_contexto_historico Período_aqueménida Oncidium_insigne Ordoño_Ramírez_«el_Ciego» Philibertella Palazzo_Pazzi Partido_Comunista_Frances

html map