Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Microscopio_compuesto Real_Casa_de_Moneda_de_Potosí Línea_Richmond-Millbrae Medythia_quadrimaculata Gormaz MNR Magnitud_limite_estelar Mas_de_Barberáns Presidente_de_la_Corte_Suprema_de_Justicia_de_Costa_Rica Línea_83 Registro_de_silbido Real_Jardin_Botánico_de_Madrid MLS_Reserve_League MTSA Region_de_Gomel Magnitud_(astronomía) Gonzalo_de_Borbón_y_Battenberg Gran_Premio_Mungia-Memorial_Agustin_Sagasti R-27 Luis_II_(Emperador_del_Sacro_Imperio_Romano) Lucia-Mahaut Gran_Eco Los_pitufos_(desambiguación) Proto-Renacimiento Luiz_del_Monte Mikoyan_Gurevich_MiG_3 Marcelino_Valentín_Gamazo Reaccion_de_Bucherer PrvaLiga_de_Eslovenia_2007/08 Martijn_Keizer Prologo_de_Osiander Propiedades_de_la_multiplicacion Protomyzon_aphelocheilus Real_Academia_de_Bellas_Artes_de_la_Purísima_Concepción Manneville_sur-Risle Próspero_María_Alarcón_y_Sanchez_de_la_Barquera Memantina Radford,_Virginia Malause Magón_(209_a._C.) Marwan_Barghouti Miguel_Roldan Metodo_de_Kroll Grafenhausen Línea_M-110_(Campo_de_Gibraltar) Ranchos Manes M_Shadows Recepción Medalla_Castelao Profecia_de_los_Papas Matanza_de_Ascq Mercedes_Roffe Quisquilla_gris Magnolia_tardiflora

html map