Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Etnolinguística Emiliano_Lopez El_Azote Evaristo_Carazo Fabian_Rios_(actor) Estación_Vergueiro Escudo_de_jujuy Evolucion_de_la_demografia_de_España Facultad_de_Ingeniería_Mexicali_(UABC) Es_el_sabueso_de_Pascua,_Charlie_Brown En_vivo:_desde_Mexico Francia_de_ultramar Emmanuel_Mane_Katz Estación_de_Carballiño Estación_Bernardo_Larroudé FESUB Formación_Serra_Geral Francesco_Righetti Encorazado_Para Estación_de_la_Pobla_de_Segur Fernando_Royuela Eleusine_indica Flavio_Rodriguez_Benito El_donante Efecto_mesomérico Esperanza_(Uruguay) Enrique_VI_del_Sacro_Imperio_Romano Estacion_de_Arganda_del_Rey Exegesis_judia Euphorbia_plumerioides Extrarradio Emperor_Tomato_Ketchup Figner Falacia_del_jugador Flexion_(lingüistica) Estados_totalitarios Emalleville Enrico_Fermi_Award Eliano Fort_Lauderdale-Hollywood_International_Airport Exalaria_parviflora Estacion_Esquina_Negra Flaujac_Gare Flora_antártica Francieres_(Somme) Erodium_althaeoides Estudio_de_Gramática_(Cuéllar) Fitorremediación Epifanio_el_Sabio Fiat_Ulisse Escuela_Jónica El_juicio_final_(1992) Eija_Liisa_Ahtila Enrique_Eneriz_Arriazu Emiliano_Armenteros

html map