Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hyalinobatrachium_crurifasciatum Asteg. Hoplasoma_africana Hosjö Araure_(municipio) I._S._O. Ministerio_de_Propiedad_Austral_de_Chile Augusta_de_sajonia-gotha Holcomb_Valley Higuera_(arbol) Aston_Villa_F_C Avril,_Edouard_Henri Arena_(concreto) Homberger Hellering_les_Fenetrange Armiñón_(Álava) Movimiento_Zeitgeist Hestrus Hamrun Austrian_death_machine Monolepta_umbrobasalis Argenton-Château Hingham_(condado_de_Plymouth,_Massachusetts) Hospital_Universitario_San_Cecilio Mixmiliana Aplocheilichthys_kongoranensis Audiencia_de_formalizacion_de_la_investigación Arterias_interlobulares_del_rinón Anna_Świrszczyńska Autovía_Juan_Manuel_Fangio Arganza Avion_(desambiguacion) Anteojitos_ventrilimón Momentos_(álbum) Haketia Gustavo_Adolfo_Bécquer Historia_de_Genji Montuhotep_I Azat-Chatenet Antonio_Joaquín_Robles_Soler Heinz_Alt Antonio_allegri_da_correggio Huinca_Renanco Audibertia_mearnsii Avila_Televisión Ansonia_torrentis IRAM Autovia_Benavente_Palencia Asociación_Amateurs_de_Football Ano_988 Aplatamus_mexicanus Aresa_PVC_160 H._Diels Autostrada_del_Sole Mondoubleau

html map