Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baron_von_Richthofen Caragiale Carduncellus_lucens Bill_Cody_Jr. Bouin_(Deux-Sèvres) Canredondo_(Guadalajara) Barrilete_cósmico Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_1998 Campanula_rotundifolia_var._arcuata Castlevania_III:_Dracula's_Curse Braas Callao_(línea_G_del_Subte_de_Buenos_Aires) Camara_Schmidt B.J._Upton Calaveritas_(California) Centre_International_de_Recherches_sur_l'Anarchisme Bob_Terwilliger Capturadores_Web Batallon_de_los_bufalos_(sudáfrica) Carlos_Mendoza Cacatua_abanderada Cerros_de_la_Calera Bêlit Biografías Balché_(Temax) Cardiff Betranión Baluchistan_(región) Brahma Capricornus Bay_Minette Caballo_iberico Brunei_Premier_League Centro_de_estudios_latinoamericanos Castillo_de_Castellnou_de_la_Plana Casuarina_luehmannii Campeonato_Mundial_de_Bádminton_de_1995 Cesare_Gioseffo_Mazzoni Béville-le-Comte Benjamin_Vicuña Caso_Tinoco Cementerio_britanico_antiguo_de_Bellavista Caserío_Iruaritz Brett_Emerton Centro_de_Informacion_Documentacion_y_Analisis_del_Movimiento_Obrero Borss.Waalk. Body_of_Proof Biblioteca_Pública_Ellsworth Barra_Concepcion Cacto_candelabro Baliosus_lineaticollis Canadian_Destroyer CA_Penarol Calderon_austral Challenger_de_Quimper_2014

html map