Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ada_Maris Cohueso Abitibi-Temiscamingue Clasificacion_Unesco_6_Dígitos/55_Historia Aeropuerto_internacional_de_angkor Ciudad_Juarez Admiral_Hipper Viejo_Mundo Cocos_nehrlingiana Windows_Code_Name:_Longhorn Cocina_sinocoreana Chenopodium_graveolens Congreso_del_Estado_de_Baja_California Agricantus Adrián_Perez Collège Yao_(África) Vol_3_The_Subliminal_Verses Vuelta_al_Tachira_2012 Yugi_Mūto Cleo_Hill Al_Yumhūriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dīmuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Alcala_de_Pangasinan Yhden_Enkelin_Unelma_(versión_acustica) Walter_Chauncey_Camp Condado_de_Tuolumne Cocina_escocesa Valeriana_montana Chocolate Abeja_de_Turquia Albizia_micantha Voto_epistolar William_Morris_Davis Vehículo_de_combate_de_ingenieros Condado_de_Villardompardo Clima_mediterráneo_seco Club_Atlético_Sarmiento_de_Resistencia Academia_de_Bellas_Artes_de_Santa_Bárbara Comite_de_Basilea Alberto_de_Hoyos_Maso Chotěboř Chunkunab Xeneracion_de_la_posguerra Chatuzange_le-Goubet Worldwide_Universities_Network Clon_(desambiguación) Aecio_Neves_da_Cunha Agustín_Guillermo_Charún Confederacion_Sudamericana_de_Vóleibol Chloraea_oregana Comuna_6_(Tunja) Circuito_integrado_de_aplicación_específica Ximena_Caussin Aeropuerto_de_Leipzig_Altenburgo Venevision_Internacional

html map