Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_de_la_Provincia_de_Santa_Cruz Camilo_Romero Caroline_Lucretia_Herschel Carlos_Chacho_Álvarez Cause_de_Clerans Balaruc_le-Vieux Berlin_(desambiguacion) Casas_de_Lázaro Bathelémont_les-Bauzemont Bengala_(animal) Banco_asiático_de_desarrollo Boswell's_Corner_(Virginia) Canonical_ltd Champs Canton_de_Saint_Sauveur Bajaismo CURE Bromus_mollis_var._neglectus Cestrum_virgatum Capitulación_de_Granada Cantón_de_Basilea_Campaña Cardiff_City_Football_Club CBSO Carnaval_de_Rio_de_Janeiro Catophractes_kolbeana Campeonato_de_España_de_atletismo_de_1923 C.I._15985 Capitol_(Mutant_Chronicles) Babies_&_bathwater Bella_Vista_Norte_(Paraguay) Catedral_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_y_San_Rafael Barrio_Gay Castellanos_(Leon) Camuflar Caubon-Saint-Sauveur Capítulos_de_Dear_Boys Capítulos_de_Darker_than_Black Basia_Trzetrzelewska Cactus_prismaticus Cementum Boris_Berezovsky_(empresario) Campeonato_Mundial_de_Biatlón_de_1971 Biosíntesis_de_acidos_grasos Banco_Español-Chile Campeonato_Ecuatoriano_de_Fútbol_1971 Años_2040 Barthelemy_Charles_Joseph_Dumortier Basilio_Fernández_López Bucklin_(Misuri) Barbereche Catedral_basílica_de_leon Batalla_de_Loma_de_las_Animas Castillo_de_Milany Boqueixón_(La_Coruna) Cereus_bahiensis

html map