Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heliocereus_luzmariae Auxerre Mossoró_(futbolista) Anales_Xanten GroBbelastungskörper Günter_Neuhold Axl_Silva Atlas_Farnesio Have_You_Seen_Your_Mother_Baby_Standing_in_the_Shadow? Astérix_el_Galo_La_cizaña Hector_Con_Carne_&_Boskov Molinillo_Austral Mortadelo_y_Filemon_Su_vida_privada Movimiento_de_la_tierra Hayley_Smith Mombasa Antigonia_de_Tróade ISO_13616 Hautot-Saint-Sulpice Automatic_guided_vehicle Andréi_Nikolaievich_Túpoliev Montañas_Rocosas_de_Canadá Arenas_de_petróleo Heberto_Castillo_Martinez Mobile_wikipedia_org Historia_de_San_Francisco_de_Campeche Hexágono_Equipo_de_Creación_Colectiva ISOCARP_Asociación_Internacional_de_Urbanistas Hugo_Galvez Asesinatos_de_Burke_y_Hare Horus_Iry Anos_1320_a._C. Anita_y_José Historias_de_la_Magdalena_-_Comunión_y_Asunción Momentos_(película) Anna_Rossinelli Hygrophila_schulli Asociación_de_Fútbol_de_Dinamarca Herval_Abreu Ano_897 Ancylacanthus Hyssopus_torresii IDA_(desambiguación) I_Am_(canción) Humedal_Cordoba_(estación) Antoine_Besançon Historia_del_bajo_eléctrico Mindana_dimidiata Modo_de_extinguir_las_obligaciones Idioma_nzema Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 House_of_mystic_Lights Huang-ho Hernán_Nuñez Angouleme_Charente_F._C.

html map