Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Agri Tupelo_(Arkansas) Municipio_de_Hopkins_(condado_de_Allegan,_Míchigan) Geest Fredérick_Lemaître Trollhattan Igor_Tomasic Giovanny_Ramos Religión_en_Costa_Rica Tsezar_Kunikov Iglesia_de_Santa_Maria_la_Nueva_(Logrono) Rhynchonellida Rosaliini Iglesia_de_San_Esteban_(Villacastín) Trofeo_Diputación_de_Valladolid_2006 Fuente_arqueológica Trifolium_umbellatum U_T.M. Municipio_de_Tobin_(condado_de_Perry,_Indiana) Unio_Esportiva_Vilajuïga Unidades_Astronomicas Reivindicación_mobiliaria_(Derecho_español) G.D._Estoril_Praia Gades Garai_(Vizcaya) Río_Minnesota Robin_Hood_6º_Conde_Derby Municipio_de_York_(condado_de_Stafford,_Kansas) Ugrasravas Gathoye Murallas_de_Constantinopla Tully_Blanchard Municipio_de_Haskell_(Arkansas) Iglesia_del_Cordón Municipio_de_Huss_(condado_de_Roseau,_Minnesota) Trogón_elegante Río_Caselas Gary_E._Johnson Municipios_de_Cordoba_(Espana) Río_Shitalakshya Municipio_de_Brookfield_(condado_de_LaSalle,_Illinois) Geniosporum_tenuiflorum Respiracion_aerobia Reino_de_Hungría Tubos_neumáticos UEFA_Champions_League_2011-12 Fuertescusa Fórmula_de_Gauss-Bonnet Germán_Gomez_(deportista) Ulemas Municipio_de_Johnson_(condado_de_Webster,_Iowa) Río_Agus Un_dia_cualquiera_en_Vulcano_V_2 Ulrich_Vinzents Fuerza_del_Norte

html map