Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Félix_Houphouet-Boigny Elliot_Smith Estacion_de_Saint-Denis-de-Pile Etnia_bereber Francisco_Ferrer_Lerin En_El_Jardin_Del_Corazón Estacion_de_radiotelegrafía_de_Varberg Euskera_arcaico El_Show_de_Truman Electric_Café Eublaberus_immaculus FTL:_Faster_Than_Light Escuela_Politécnica_Superior_de_Ingeniería_de_Villanueva_y_Geltrú El_color_del_paraiso Extincion_masiva_del_Pérmico-Triásico Fenomeno_El Encefalopatia_de_Gayet-Wernicke Franciscanos_de_Maria Ficus_mammigera El_Super_Canguro Experimento_mental_de_la_Tierra_Gemela Estación_de_Jaume_I_(Teleferico_del_puerto) Florifundio Esta_Noche_Solo_Cantan_Para_Mi Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1968 Escritura_vedica El_candidato_(pelicula) Francisco_Perez-Perez Exceso_de_base Españoles_Canadienses Embajadora_de_España_en_Camerún Elecciones_presidenciales_de_Ecuador_de_1956 Evaldo_dos_Santos_Fabiano FIGC Feel_It_In_My_Bones Eugene_Michel_Antoniadi Fox_Network En_Avant_Estuaire_Football_Club Emilio_Fernandez Efraím Espina_colorada Festival_de_Eurovisión_Infantil_2011 Fals_borda Fiat_500_Ferrari Forum_Boarium Escudo_de_la_República_Socialista_Sovietica_de_Azerbaiyan Europa_latina Elegarda Ermita_de_San_Antonio_Abad_(Lucena_del_Cid) Estacion_de_Pantelimon Enric_Hernàez Eduardo_Langagne Francisco_Pi_i_Arsuaga Elecciones_generales_de_las_Islas_Malvinas_de_2013 Estacion_Universidad

html map