Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Disturbios_republicanos_de_Dublin_(2006) Cortiguera_(Cantabria) Allan_B._Polunsky_Unit Amargoso_de_pena D.O.A._(Death_Of_Auto-Tune) Dolcenera Cyphon_baloghi Diario_de_un_escándalo Durillo_(desambiguación) Distrito_de_blantyre Disney_Channel_Holiday_Playlist Amintas_de_Heraclea Diotocranus_lebrunii Allophryninae Dialisis_peritoneal Draupadi Dino_(mitología) DFB-Pokal_2012/13 Alfa_Piscium Cristina_Perez_(periodista) Doliornis_remseni DefectiveByDesign Distrito_de_Kulmbach Alto_Tras-os-Montes Allende_(municipio,_Chihuahua) Cyphocharax_santacatarinae Corredor_Duarte Costurero_de_la_Reina_(Sevilla) Croton_bukobensis Criquebeuf_sur_Seine Almejón_de_sangre Amficoelias Delonix_velutina Amomis_pimento Cotulades_montanus Alfa_Apodis Ediciones_filologicas Dimitri_Písarev Digital8 Duncan_e_Isadora_Quagmire Daniel_Lebron Código_Fiscal Aliens_in_the_Attic Coraje_Ábalos David_Kershenobich_Stalnikowitz Diperis Alumbrado_navideño_de_Medellin Coronanthera Cooperación_Sino_Alemana_(1911-1941) America's_Next_Top_Model_Ciclo_12 Dejad_sitio_a_Lisa Alexeeva Digitostigma Crotaphatrema Amblygobius_decussatus

html map