Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alleluia_(Mozart) Almáttki_áss Diodo_Pin Cosmin_Moti Dinastía_wattásida Convento_de_las_Esclavas_(Cuenca) Derechos_del_hombre De_Havilland_Dominie Copa_EHF_1986-1987 All_Saints_(desambiguación) Ctrl_(tecla) David_Ross_McCord Cotyledon_laxa_var._cymosa Aljubé Crucifixión_(Antonello_da_Messina) Alfa_(misil) E._Pluribus_Wiggum Edificio_de_la_Diputación_de_Toledo Economía_de_Dinamarca E_155 David_Noriega Alejandro_Toledo_Manrique Diospyros_fertilis Dragón_(zodíaco) Alvin_Goldman Dolencia_hemolítica_del_recién_nacido Alexander_Borodín Eburia_caymanensis_var._obsoleta Depresion_tropical_Gordon Cordillera_Central_(Costa_Rica) Domingo_Perez_(Toledo) Die_gar_traurige_Geschichte_mit_dem_Feuerzeug Cristian_V Delectus_Florae_et_Faunae_Brasiliensis E_O_L Alfa_Romeo_8C_2300_Le_Mans Disney's_Aladdin_(videojuego_de_SIMS) Delicado Delle_Chiaje EPU Destroyers Día_Mundial_del_Diseno Daimio_tethys Dust_in_the_Wind Edificio_Lope_de_Vega Diéresis EX-A4 Dąbrowski División_territorial_de_Espana_en_1833 Décadas Dragon_Ball_Z:_Tobikkiri_no_saikyō_tai_saikyō Cryptocephalus_planifrons Día_de_los_Muertos Der_Clown Cork_Campus

html map