Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guerra_Gótica_(Italia) Arthur_Modell Arnières-sur-Iton Asociación_de_Fútbol_de_Yemen Armando_Ramirez António_Xavier_Pereira_Coutinho Antiespañolismo Miomantis_helenae As_28 Guasimal_(desambiguación) Monetay_sur_Loire Guácima Hypsiboas_picturatus Arbitro_de_fútbol Gustavo_Martínez_Alomía Harab_Serapel Heinrich_Nordhoff Halogenación Mombris Gárgola_Gris Angraecum_eburneum Antonio_P._García Hippopotamyrus_longilateralis Apus_(genus) Aulacophora_opacipennis André_Téchiné Grimnismál Monceau_le_Neuf-et-Faucouzy Articulo_seis_de_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos_de_América Monumental_Plaza_de_Toros_México Mirmo! Asociacion_de_Futbol_Profesional_de_El_Oro Ardevol Anna_Ohura Ibrahim_Yattara Heterolobium Municipalidad_de_Caska Mojibake Guido_Münch As400 Monolepta_labrata Mordella_diversepubens Atkinson_Film_Arts Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayrá_Itatín,_Paraná,_Tape,_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Antonio_Hidalgo Avenida_U_(línea_Culver) I_lay_my_love_on_you Asbesto Monocesta_equestris Historieta_japonesa Attica_(Míchigan) I'm_Going_to_Tell_You_a_Secret_(álbum) Autócrata_(acrata) Mr._Pelón_(503) Monte_Aural

html map