Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pont_au_change Nuestra_Senora_del_Puerto Pedro_José_Pérez Partes_por_billón Numero_de_Wilson Pastizal_calcáreo Poblacion_del_Mexico_Independiente Museo_de_la_Semana_Santa_(Málaga) Número_f_(óptica) Ponce_Vela_de_Cabrera Museo_de_telas_medievales_de_burgos Never_Learn_Not_to_Love Oficina_Colonial Playa_de_la_Cantería Open_Graves Outbreak_Company Ostrów-Kania Palau_Blaugrana Po_(desambiguacion) Oussières Oscar_García-Casarrubios Neoconservadora Pirenaico_Mozárabe Nelabrichthys Notacion_de_Newton_para_la_diferenciacion Orquesta_Filarmónica_de_Lima Máquina_contestadora Pitylus_fuliginosus Ormur_Jónsson_Svínfellingur Pittsburgh_Civic_Arena OK_TV Orden_de_Batalla_de_las_Fuerzas_Intervinientes_en_la_Operación_Atila Nemea Poseidotica Museo_de_bolsos_Simone Orel Pasion_(pelicula_1969) Pogonopoma_obscurum Organización_territorial_de_Granada Poblado_Ibérico_de_la_Muela_de_Arriba Plaza_de_Toros_de_la_Misericordia Orquesta_Sinfonica_de_Birmingham Nanning Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Grenoble_1968 Oh_Lord!_When?_How? Outlawz Paul_Mattick Perifollo_silvestre Pomatoschistus_montenegrensis Parque_nacional_Undara_Volcanico Noche_de_Paz Organizacion_de_Cooperación_de_Shanghai Península_del_Yucatan Nadorita Palmares_del_Futbol_Club_Barcelona

html map