Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pez_gato_americano Paso_Ingeniero_Ibánez-Pallavicini PGC_679 Panorámica Orciano_Pisano Octodonta_angulosa Partido_Comunista_de_España_(VIII-IX_Congresos) Pimienta_blanquizca Operation_Footprint Plaza_del_Duque_(Sevilla) Pierre_samuel_du_pont_de_nemours Pompeia_Plotina Pauella Overosaurus Parque_nacional_de_la_Fortaleza_de_Brimstone_Hill Osca Paul_Masson_(ciclista) Perouges Objeciones_a_la_Teoría_de_la_Evolución Oratorio_de_San_José Musica_folclorica_espanola Paul_Parker Param_Brahman Pagana_Records Plan_cuadrante North_Woodbridge_(California) Máquinas_anatómicas Open_Europeo_de_Fórmula Pinzón_de_las_Galápagos Pablo_de_Benavides_Orgaz Pigmento_(pintura) Paso_de_Hoketsu Neoscutopterus Octolobus_manul Nishitokyo_(Tokio) Palmera_plateada_de_La_Hispaniola Parque_natural_de_la_Sierra_y_los_Cañones_de_Guara Picnic_of_Love Opodiphthera Port_Orford_(Oregón) Penonome_(distrito_de_Coclé) Nogales Politica_comparada Orpín Patinaje_artístico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Grenoble_1968 Parana_(desambiguacion) Pilas_de_Algaida Ommatolampinae Oliver_Torres Neolitico Peliculas_en_2008 Ononis_repens_var._horrida Phạm_Thị_Hoài Obra_pictorica Pino_taeda

html map