Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Roque_González_de_Santa_Cruz_(Paraguari) Scorpaenidae Saint-Télesphore Sévero-Kavkazskoi_Zonalnoi_Opytnoi_Stantsi_VNIILR The_Martian Tom_Burleson Subdominante Thiufadus Süderoog Seleccion_iraqui_de_fútbol Shift_(tecla) Temporada_2001_del_Campeonato_de_España_de_Rally Sjonvarpið Selva_de_irati Sigurður_Nordal Seleccion_malaya_de_futbol San_Jose_de_Ocoa Sulfato_de_tetraamín_cobre_(II) Sondera_subhirtella Torneo_2012_(Tercera_División_Chile) The_pleasure_garden_(película_de_1925) Sinensia;_Contributions_from_the_Metropolitan_Museum_of_Natural_History Santa_Lucía_(estación_de_TransMilenio) Stu_Jacobs Scotland_(Dakota_del_Sur) Timarcha_tenuicornis Santa_Ana_Pacueco Telescopio_Polo_Sur Soputan Time_stretching Sergio_Butrón_Casas_(Quintana_Roo) Systra San_Genarin Sgurr_Alasdair Selección_de_futbol_de_Uzbekistán Torneo_de_Debate_Jóvenes_Promesas Seikimatsu_Occult_Academy Thorectes_albarracinus Teziutlán Tomas_Estanislao_Campos San_juanes Santa_Maria_dos_Olivais_(Tomar) T_J_Ford Sudafrica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Sludica Saint_Jean-les-Buzy Thoreau_(Nuevo_México) Sträck_ut_din_hand_(cancion) Súdogda Shelejov Souzay_Champigny Sony_Ericsson_K810 Tercer_teorema_de_isomorfia_de_Noether Tailandia_del_norte Salin

html map