Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_de_Agricultura_de_China Union_des_artistes_modernes Revolucion_Inglesa Roma_(serie) Unico_(album) Trucha_fario Fuerzas_de_tierra_sovieticas Municipio_de_Grant_(condado_de_Clare,_Míchigan) Indostaní Rio_Abadin U._R._S._S. Go_West_(película) Municipio_de_Forest_(condado_de_Genesee,_Míchigan) Museo_Arqueologico_y_Etnologico_"Dámaso_Navarro" Furcraea_andina Municipio_de_Gulledge_(condado_de_Anson,_Carolina_del_Norte) Republiqueta_de_la_laguna Municipio_de_Burns_(condado_de_Henry,_Illinois) Union_Norteamericana_de_Fútbol Utebo_(Zaragoza) Representacion_Proporcional Fred_Bertelmann Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donación_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Medula_Osea,_Educación_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Indias_Occidentales_Danesas Municipio_de_Westbrook Round-trip_delay_time Trematocranus_labifer Municipio_Santo_Domingo_Zanatepec_(Oaxaca) George_Bruce Municipio_de_Union_(condado_de_Fayette,_Iowa) Muro_de_Adriano Río_Azul_(Argentina) Tres_Lunas Río_Duero_(Michoacan) Riquilda_de_Polonia_reina_de_Suecia Gastronomía_de_Guayaquil Roosevelt_Gardens_(Florida) Georgius_Gemistus_Plethon University_of_Barcelona Río_Grande_(río) Ignacio_Fernández_Fernández Gobernador_de_Alabama Ghostdigital Gamesa_(desambiguación) Gauchos_de_acero Ribamontan_al_Monte_(Cantabria) United_Buddy_Bears Georgetown_(condado_de_Luzerne,_Pensilvania) Museo_Agbar_de_les_Aigues Iglesia_de_San_Vicente_(Toledo) SVC_Chaos:_SNK_vs_Capcom Rumania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Rieux_Minervois Fullstep Iglesia_Elim_(Singapur)

html map