Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orchidium Operacion_Paraquat_reconquista_de_las_islas_Georgias_del_Sur Panoias Palacio_de_la_Generalitat_de_Cataluna Nervios_perifericos Phleum_flavum Parque_provincial_del_Urugua-í Pluton_(geología) Oakland_(Carolina_del_Sur) Polycarpaea_tenerifae_var._linearifolia Neile_Adams Palacio_Soestdijk Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Oficina_por_la_okupación Neobisium_carnae_carnae Musica_clasica_contemporanea Natasha_St_Pier Numeracion_jónica Nikola_Nikezic Pinetop_Smith Playas_del_Rosario Neto Oh_Santa! Méligny_le_Grand Pedro_Núnez_Vela Periodo_de_la_practica_común Niota_(Tennessee) Plesiadapidae Peist Pilosocereus_arrabidae Orange_Blossom_Special Natko_Zrnčic_Dim Nocomis_platyrhynchus Plinio_(serie_de_TV) Partes_musicales_de_la_misa Onofre_Pelechá Pemberton_Heights Notoxus_lusakaensis OPA_hostil Musikverein Niz Original_equipment_manufacturer Paloma_neozelandesa Ocs_inventory Pelos Pata_de_oso Oigny_en_Valois Pierre_Hozier Pluma_de_pato Palacio_de_blenheim Pavetta_anthophylla Piedras_(album) Pastor_Cervera_Rosado Museo_de_la_Cancion_Yucateca Pito_Pérez

html map