Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Gree_Saint_Laurent Iván_Mayo_Club_de_Fútbol Jardín_Botánico_de_Jerusalen Isla_de_los_Faisanes Julio_Martin_Valli José_María_Valdés José_Tomas_Ovalle Labullula Lawrence_Ronald_Costello Joaquín_Anselmo_M._Albareda Leblon Ley_del_inverso_del_cuadrado Lactarius_torminosus_var._sublateritius Isaac_e_Ismael_(El_Ala_Oeste) Jaime_Gómez La_Chapelle_sous-Dun Licomedes León_(provincia,_Espana) Liga_Interprovincial_de_Fútbol_Dr_Ramon_F._Pereyra Jose_Maria_Martinez-Val_Penalosa Kangasala Jesus_Alejadro_Palacios_Olague Ismael_Aguilar_Barajas Iris_chamaeiris_subvar._luteola Juan_Miguel_Ramirez_Sarabia La_inspiracion_de_San_Mateo J._Bot._(Schrader) Larraun Jose_de_Nebra Leo_Waskiewicz Jaime_Quijandria_Salmon Instituto_de_Cooperacion_Iberoamericana Linophrynidae Jose_Félix_Olalla Isoelectrónico Juan_Roldán La_ciudad_de_ideas Julio_Rey Jean_Gustave_Courcelle-Seneuil KEEL_(software) Lacapelle-Cabanac Internet_explorer_box_model_bug Juan_Aguirre Julian_Lanzarote Islamófoba Kaya_no-hime Jamaaladeen_Tacuma Literatura_para_ninos Juan_Teodulo_Vazquez_Martín Isla_Jorge_Montt Jose_M_Restrepo Literatura_española_de_la_Ilustracion Jordan_(canción) José_Ramos_Horta Ioruba

html map