Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arum_majoricense IBM_702 Asedio_de_Lerida Mogorrita Huercal_Overa_(Almeria) Momento_de_inercia_(desambiguacion) Apochthonius_typhlus Heuilley_sur_Saone Atriplex_elongata Miscelo Asperula_campanulata Antonio_Ibarguren Idioma_kariña I_Kissed_a_Girl_(Glee) Hexatomini Montserrat_Colldeforns Gótico_español_inicial_y_pleno Antonio_Imbert_Barrera Hagelaidas Monasterio_cisterciense_de_Santuy Archivo_Nacional_de_la_Torre_do_Pombo Miss_República_Dominicana_1988 H_Aquilae ITESM_Tampico Historia_del_catolicismo_en_Japon Moyeuvre_Grande Holcosus_festivus Hussein_I Milton_Marx Artabano_(hijo_de_Histaspes) Hiroshima_Japon Anos_1570_a._C. Groede Montauban-de-Picardie I.R.S._(canción) Hugo_Baptista Aveze_(puy-de-dôme) Monsters_of_rock Antonio_Vodanović Aperittochelifer_transvaalensis Aulacophora_semilimbata Himno_Nacional_de_México Gustavo_A._Jiménez Heinrich_G_Barkhausen Argoños Hohenzollern_(familia) HMS_Ark_Royal_(91) Ashland_(Nebraska) Auxon-Dessous Hermandad_de_La_O_(Sevilla) Aralia_trifoliata IVIE Guerrero_Magic_Motorcycle Arturo_Fajardo Atractylis_ovata_var_simplicifolia

html map