Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Silvinichthys_gualcamayo Salles-Courbaties Sinfonía_n._8_(Haydn) Tardoantigüedad Seleccion_de_futbol_de_las_Molucas_del_Sur Soreac Titga Summertime_Sadness_(cancion) Solegnathus_robustus Toxicologia The_Moon_Under_Water The_Incredibles:Rise_of_the_Underminer Thorichthys_aureus Stomatocoelus Saulxures-lès-Nancy Teatro_Cajigal Sparedrus_alesivani Sinfonia_No_5_(Dvorák) Stegosaurides Trabajador_autonomo_(España) Sebastián_Francini Tomoderus_bigibbosus Saint-Projet_(Lot) Sukru_Saracoglu_Stadium Sobresdrujula Sistema_de_Datos_Astrofisicos Sigilo_(magia) Santa_Maria_de_Valverde_(Cantabria) Saltó_la_noticia Tranquilino_Sandalio_de_Noda Television_en_España_en_1988 Solo_/_El_aparecido Saint_Maurice_l'Exil Santa_Bárbara_(Chile) Santuario_de_Nuestra_Senora_de_Setefilla Serio_(1754) TM-XML Salmanasar_I Toperas Sancho_Tello Saint_Germain-Laval Teorema_de_Stolz_Cesaro Toucheur_de_Boeuf Toluca_Illinois Serie_de_Oro_Grandes_éxitos_(Fito_Paez) Santana_(Nordeste) Suzy_Bogguss The_end Subjetivista Santo_Tomas_de_Aquino The_End_(MGS) The_Joy_Formidable Samson_et_dalila The_limits_of_control Sinfonía_n.º_31_(Mozart)

html map