Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Albatros_C_III Cobres_(cráter) Zanthoxylum_monophyllum Via_domus Yukimasa_Nakamura Aedes_luteocephalus Virgen_de_Sanjuanita_de_los_Lagos ZETA XV_Conferencia_sobre_Cambio_Climático Victor_Emil_Frankl Zanthoxylum_schreberi Zhoukoudian Yacimientos_petroliferos Zoofagia Clasicos_de_la_provincia_II Aaron_Gordián_Martinez Condado_de_Becker_(Minnesota) ARA_Baradero_(P-61) Chicago_Sun_Times Acer_Inc Yarim_Tepe Zygia_schultzeana Akan Cochino Vsévolod_Gran_Nido Vio_Grossi Vasili_Kandinski WWE_Raw_Zone Adams_(condado_de_Green,_Wisconsin) Academia_romana_de_los_arcades Cobitis_albicoloris Vigía_Florat Winston-Salem_Forsyth_County_Schools Volksbund_Deutsche_Kriegsgräberfürsorge Voz_IP Aize Chilabothrus_monensis Yansimalar Condado_de_Fézensac Confederacion_de_Federaciones_Deportivas_Españolas A_Pobra_do_Caramiñal_(La_Coruña) Wurzburgo_(distrito) Ybytymi Choques_de_asteroides Chard Vicente_Pérez_Moreda Victoriano_Garcia_Marti Agosto_de_1992 Achille_in_Sciro_(Caldara) Ciudades_mexicanas_más_pobladas Valerien_Ismaël Clarkia_biloba Virgen_de_Itatí Ala_en_delta Aislamiento_de_procesos_informatica

html map