Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mahmoud_Zoufonoun Lorica_(cráter) Pseudopieris_nehemia Línea_M-170_(Campo_de_Gibraltar) Provincia_de_Suruga Luis_Fernando_Salazar_Fernández Primera_division_española_1943_44 Mar_de_la_Tranquilidad Mickey_Sumner Real_Pósito_de_la_Villa_de_Madrid Raymond_Asso Mary_(desambiguacion) RAND_Corporacion Premio_Lo_Nuestro_2011 Real_Madrid_Barca Medico_de_familia_(serie_de_TV) Luz_de_la_esperanza Mezquita_de_Larabanga Grado_en_Ingenieria_de_Materiales Rebel_Meets_Rebel Los_Nosequién_y_Los_Nosecuántos Manuel_Piñeiro Prácticas_de_sí Ramon_d'Andres Michel_Baron Lobo_dorado Lycoris_radiata_var._pumila Gradacion Pseudidiops Luis_Salcines Maria_Cleofe_Sumire_López_de_Conde Maria_Trapp Mancomunidad_de_Andalucía_Oriental Líder_(Marvel_Comics) Microtane Marie-Emile Primera_Batalla_de_Mantinea Premios_del_Circulo_de_Escritores_Cinematográficos Prueba_de_acunacion Poyntonophrynus_lughensis Goukoye_Abdul_Karimou Lophocroa_leadbeateri Louis_Edmond_Duranty Raijin Príncipe_de_Gales_(estación) María_Daniela_y_Su_Sonido_Lasser Príncipe_de_Moscovia Reciclaje Maria_Salome Puerta_de_la_Luna_(Tiwanaku) Manzu Mecklenburg-Güstrow Matico María_Esmeralda_de_Bélgica Psychotria_microdesmia

html map