Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canón_(armamento) Cardillos_de_comer Batalla_de_Silistra Bernardino_ochino CIAIAC Cascada_de_Torc Bildungsroman Bernabé_de_modena Caida_del_Hombre,_pecado_original_y_expulsion_del_Paraiso Braquiuro Carpinteria_y_ebanistería Canton_d'Issoudun_Nord Bandera_de_china Bandera_del_Principado_de_Asturias BR-285 Castillo_de_Petralata Borgaon_Bujur Celula_de_Schwann Brother_Jack_McDuff Basilisk_the_kouga_ninja_scrolls Bienvenido_a_la_Boca_del_Infierno Bignonia_catalpa Centaurea_saxicola Bernabé_Reyes Bourg-sous-Châtelet Bass_Lake_(Indiana) Cezary_Trybanski Basilica_menor_de_nuestra_señora_del_valle Central_termica_de_Castejon_2 Cecilio_Imable_Yens Binaural_(album) Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_1986 Campeonato_de_Euskadi_del_Cuatro_y_Medio_2012 Burmés CeNARD Batalla_de_Maraton Billbergia_gracilis Beaumont_du_gâtinais Brenesia Catasetum_tenebrosum Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1990 Bel_Amica Cajiz_(Velez-Málaga) Capsella_bursa_pastoris Biper Callionymus_carebares Caligrafia_infantil Cantú Bārhaspatya BRD_Brașov_Challenger Castromil Casa_Frankopan Blanca_Alcalá Carmen_Lamas Baloncesto_Superior_Nacional

html map