Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anosyana_ercepei Him_(Buffy_the_Vampire_Slayer) Monasterio_de_la_Encarnación_(desambiguación) Identificador_amigo-enemigo Antoine_Rivet_de_La_Grange Miquel_Batllori_y_Munné Historia_del_valle_huaicoche Mozo_Danza Guerra_civil_espanola_en_el_Pais_Vasco Hidrofobico Hyman_Krustofsky Ayza_Gamez Habsburgo_de_Viena Mordella_h-fasciata Houssen Anton_Muziwakhe_Lembede Antagonista_del_ácido_folico Aulamorphus_pictus Anacreonte_(planeta) Mundburgo Guerra_turca Arenaria_tenuifolia_var_hybrida Harold_Clayton_Urey Aurelio_Menéndez_y_Menéndez Antonio_Basagoiti_y_Arteta Antonio_Villavicencio_y_Verástegui Herbert_Silberer Mina_de_Oro_(Dzidzantún) Morning_Musume_Tanjou_10nen_Kinentai Horacio_(personaje_ficticio) Athens,_Georgia Andrés_de_Urdaneta Antonio_Gaston_de_Orleans_Braganza Arquidiócesis_de_Manizales Minhaj_ul_Quran_International Guamo_bobo Anna_Nalick HMS_Dauntless_(D45) Griselda_Álvarez Antigua_central_eléctrica_de_Pacífico Hospital_Regional_de_Pucallpa Hypericum_tetrapterum Huang_Tudi Idioma_karacho_balkaro Hoplophytum_fasciatum Arnm Monicelli Autopista_Rosario-Cordoba Iberalia_TV Hospitalitermes Autocañon Andre_Comte-Sponville Monellin Monestier_Merlines Heredero_de_la_Corona_de_Aragón

html map