Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alice_Babette_Toklas Alejandro_Rodríguez_(futbolista_uruguayo) Dálmata Copa_de_Oro_de_la_CONCACAF_2000 Cultura_de_Cuba Dendrobium_insulare Alejandro_O._Silva_Vilches Domingo_Ruiz_(Puerto_Rico) Diabrotica_meyeri Distrito_de_Marcabal Cuahilama Detonador Dialogos_sobre_dos_nuevas_ciencias Copa_de_gales Donkey_Kong_Jungle_Beat Czech_2._Liga Diocesis_de_San_Miguel Crisis_diplomática_entre_Ecuador_y_Reino_Unido_de_2012-2013 Cuadernos_de_Botánica_Canaria Daniel_González Duboistown E.E._Cummings Cálculo_variacional Cruz_de_la_Fuerza_Aerea Dia_mundial_de_la_poesía Damasonium_alisma_subsp._bourgaei Copa_Audi_2013 EAE_Editorial_Academica_Espanola Dani_Fernandez_(futbolista) Alexander_Burgener Distrito_de_Hincesti Declaración_Balfour Alexandra_de_Prusia Dieter_Kühn Distrito_de_Arbon Cyclommatus_simalurensis Coulmiers Distrito_de_Charleville_Mezières Corydoras_reynoldsi E.Phillips Deadman_(DC_Comics) Descalzas_Reales_de_Madrid Demografia_de_la_República_Checa Copa_de_Campeones_de_Europa_1968_69 Dohuk_Football_Club Célula_gigante_de_Langhans Destructor_tipo_42 Dectis_decurrens Disquinesia Edificio_de_la_Ilustre_Municipalidad_de_Antofagasta Algoritmo_de_borwein Dia_mundial Dümm. Damian_Torino Edipo_rey_(Orff)

html map