Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Beranger-González Beneath_the_Remains Bettendorf Boca_Río_Uruguay_Seguros Bocio Bad_Taste_(película) Carlos_María_de_Borbón Bahía_Koliúchinskaya Calor Cablevision_Ibague Buque_Escuela_Esmeralda Bodianus_trilineatus Capitanía_de_Itamaraca Castillo_de_Santa_Bárbara_(Teguise) Bases_antárticas_de_rusia Centreville Chalons_en-Champagne Barrio_de_La_Salud_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Carlos_Mármol Cardo_huso_áspero Carnaval_de_teguise Catedrales_españolas Carcel_del_Altiplano Batalla_de_Adamclisi_(101) Baloncesto_playa_en_los_Juegos_Suramericanos_de_Playa_de_2013 Calendario_de_Coligny Canada_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Pekín_2008 Bahia_de_concepción Carlos_Monsivais Cafeto_de_Arabia Batalla_del_collado_de_balaguer CYXP Carrera_de_los_Dos_Mundos Buda_Sakyamuni Cautiverio_de_Avinón Bastián_Malla C.A.B._y_M._Argentino_Marcos_Juárez Campo_de_la_Ribera Bearbaiting Bap_almirante_grau_(clm_81) BeForU_(album) Canopus Bucephala Centaurea_africana_var._tagana Cabeço_d'or Camino_real_del_Puente_Antiguo Castillo_de_Socovos_(Socovos) CPP Cardioglossa_schioetzi Campeonato_Europeo_de_Natación_de_1983 Bernd_freytag_von_loringhoven CSI_NY_(videojuego) Bündnis_90_Die_Grünen Año_1242 Cantando_bajo_la_lluvia

html map