Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Doce_Apóstoles_(Victoria) Manuel_Marquez_Roca Raúl_Podesta Gobierno_francés Lomanodia Premios_BAFTA_2002 Mecanización_Agrícola Regimen_turbulento Luis_Nubiola Radiacion_cósmica Gran_carnaval_internacional_de_la_Amistad. Master_de_tenis_de_bilbao Mecanismos_de_defensa_espinosos_en_plantas Pueraria_mirifica Quiscalus_nicaraguensis Mezzanine Quatre_Fl._France Mampato_Kilikilis_y_Golagolas Proto_nordico Madisonia Powerade_League Marlon_René_Santi_Gualinga Grafo_aciclico Marquesado_de_urquijo Lédas_et-Penthies Prosopocoilus_nicollei Miguel_Angel_Echenausi Grappamiel Pterygoplichthys_zuliaensis Realismo_literario_espanol Material_de_plastico_(quimica) Rally_de_Argentina_de_1990 Mike_Lawrence Psicrometro Rally_de_Nueva_Zelanda_de_1991 Localización_industrial Maurício_Sirotsky_Sobrinho Pseudanthias_parvirostris Marroquinería Grabacion_de_sonido Gran_Premio_de_Turquía Mathieu_Sprick Mayo_de_2013 Merodeadores_(Comic) Manuel_Álvarez-Beigbeder_Pérez Proaresio Mayday:_catastrofes_aereas Medway_(Maine) Maraniona Mammillaria_simpsoni Los_numeros_naturales Grand_Wizzard_Theodore Greg_Foster_(baloncestista) Luis_Angel_Rojo_Duque Matilde_Perico_y_Periquin

html map