Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orbigny Pittinari Nancito Ostgota_Enskilda_Bank Partido_regionalista_por_andalucia_oriental Opsarius_fasciatus Nkechi_Ezugwu Nebulosa_del_huevo Nederlandsch_Kruidkundig_Archief Países_por_PIB_(PPA)_per_cápita Operación_de_permuta_financiera Módulo_(matematicas) PR:T Nith No_nos_callarán Padre_Jose_de_Anchieta Polylepis_tomentella_subsp._pentaphylla Península_del_Alacrán Ordoño_IV_el_Malo NXT_Women's_Championship Piperrak Nelson_Soto Omphalocarpum Peliculas_de_accion Platyhypnidium_patulifolium Pio_XIII Mutaciones_transicionales PSR_J1911-5958 Nevada_(banda_portuguesa) Oscar_Golden Poesía_Basica Pandanus_haapaiensis Octano_(desambiguacion) Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_niño_Jesús_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Pontejos_del_vino Poleo_macho Organizacion_territorial_de_la_República_Árabe_Siria Nicolás_Martinez_Fontes NK_CM_Celje Pallacanestro_Brindisi Pistacho_(fruto) Ostreidae Parce_sur_Sarthe Om_(mantra) Partido_de_Moreno Peter_Boyle_(desambiguación) Pierrefontaine-les-Blamont Parque_de_la_Memoria_de_Sartaguda Palo_Alto_(California) Noruega_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Patrocinio_de_Biedma_y_la_Moneda Ordunte Oomishima Mussaenda_laurifolia Necrópolis_de_las_Erijuelas

html map