Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Diamond_Lake Muralla_romana_de_zaragoza Galatzó_(desambiguación) Gloria_Menezes Rio_pliego Retrato_de_la_señora_Canals Robert_Devereux,_II_conde_de_Essex Geografia_regional Rollo_de_tofu Universidad_Libre_de_Cordoba George_Monro Rick_Hillier Iglesia_matriz_de_san_pedro Ildefonso-Manuel_Gil Universidad_de_Asia_Central Incensaciones Municipio_de_Clayton_(condado_de_Adams,_Illinois) Rio_Don Rhipsalis_pulvinigera Fuente_periodística Garden_of_Eden Municipio_Antonio_Díaz Municipio_de_Northeast Iglesia_museo_de_San_Antolín_(Tordesillas) Rogerio_Abreu Freeport_(Florida) Río_Porce Ingeniero_Sajaroff U_Street_/_African-American_Civil_War_Memorial_/_Cardozo_(Metro_de_Washington) Republica_de_China_(Taiwan) Municipio_de_Parson_Creek_(condado_de_Linn,_Misuri) Rio_Dospat Ruff_y_Reddy_en_Aventura_Espacial Universidad_de_Dar_es_Salaam Insecula Respiración_boca_a_boca Freeze_my_Love Ruper Girolamo_Montesardo Gesink Tycho_(músico) Trijueque Ik_ben_verliefd_(Sha-la-lie) SR.53 Río_Bârlad Reynaudia_filiformis Imperial_War_Museum Industrias_Peñoles Ronald_Woodman Municipio_de_Frenchtown Ronzo_Chienis Imprudencia Geotrupes_vernalis_bistrensis Reserva_Natural_Integral_de_los_Roques_de_Anaga Fuente_(informática)

html map