Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exosoma_indecorum FC_Barcelona-Institut_Guttmann Eduardo_Quisumbíng_y_Arguelles Estadio_Complejo_Rentistas Episodios_de_Futurama Flambé Edward_Norton_(desambiguacion) Estación_Carolina Estadio_Nativos_del_Chaco Ferreola_guineensis Ehrenkirchen Enajenable Fisica_molecular Estadio_Aloísio_Valentim_Schwertner Fernando_Brandán El_sacristán_vivaracho El_prisionero_(desambiguación) Enrique_Ruano Ferrocarriles_Rusos Francesca Festival_Internacional_de_cine_de_Santa_Barbara Ejército_sitiador Flavio_Lucio_Dextro Fitosterol Estacion_Rauch El_pitufísimo Eotitanosuchidae Eduardo_Kainnitz Ex:El Enologo Epicauta_fulvipes Enzo_Leonardo_Noce Francisco_Endara Epsilon_Ursae_Minoris Festuca_caerulans Enrico_Guaita Elisha_Graves_Otis Filip_sebo Federación_Española_de_Rugby Faro_Punta_Lutrin Exóticopop Feria_de_conocimiento Francois_Jean_Lefebvre Estado_civil_(Chile) Epistomininae Feria_Internacional_del_Libro_del_Palacio_de_Mineria FC_Hradec_Kralové Estacion_Maria_Grande El_Pueyo_de_Morcat Estación_de_General_Villegas Escuela_Universitaria_de_Bibliotecologia_y_Ciencias_Afines_“Ing_Federico_E_Capurro” Fondo_de_seguro_diversificado Estadísticas_de_la_Eurocopa_de_fútbol_sala_de_2012 Enrique_Nieto Felix_Felicis

html map