Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ginés_Pérez_de_Hita Gobernador_de_Jujuy Trilce_Cavero Universidad_de_Bagdad Gil_de_Siloe Ultra_Bra Rio_Bayas Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Alsasua) Ignacio_Sada_Madero Represa_(hidraulica) Garrick_Ollivander Rogatica Robert_Beaser Municipio_de_Center_(condado_de_Jefferson,_Iowa) V384_Puppis Trío_de_cuerdas Rio_Kuma Gobernacion_de_Nueva_Toledo Rhytidicolus_structor Rio_Canamares_(Guadalajara) Universidad_de_Medellin Rossend_Perello Robin_Wright Rio_Salamat Triticum_durum Geografía_industrial François_Brunet_de_Baines Rio_Qu Retablo_mayor_de_la_Catedral_de_Sevilla Riga-Jurmala_Gran_Prix Roberto_Alcaide Iglesia_de_San_Martín_(Almonaster_la_Real) Insensatez Urca_(Río_de_Janeiro) Reserva_florofaunística_La_Florida Utricularia_tenuifolia Iglesia_de_san_francisco_de_oporto Roccacasale Rey_de_Wu_(desambiguación) Fredrik_Bajer Románico_de_Asturias Giacomo_Losi Gerardo_Alckmin Union_Station Frederiksdal Reino_Nazarita_de_Granada Geranium_napellifolium Gasherbrum_II Idioterne Iglesia_de_San_Martín_de_Palafrugell Gobernacion_de_Jericó Replika_(desambiguacion) Geoparque_de_Sobrarbe Municipio_de_Huggins_(condado_de_Tripp,_Dakota_del_Sur) Roberto_Rivelino

html map