Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edoardo_Villa Elecciones_espanolas_al_Parlamento_Europeo_(1987) El_secreto_de_los_abbott Endomychus_slipinskii Ejercito_de_Liberación_Arabe Francesco_Araja Estuario_del_Tamesis Extrusión_de_polímeros Eudynamys_scolopacea Euffigneix FC_Start Elementos_sustentados Franco_de_Schaffhausen Erupción_estromboliana Fleurey_lès_Saint_Loup Fadrique_Biel_de_Basilea El_Borda Ensemble_l'Itinéraire El_topo_(pelicula_de_2011) Franceses_en_Argentina El_juicio_a_Scopes El_principe_deshollinador Fabio_(nombre) Felipe_Gomez_de_Vidaurre Espirea Estacion_Saenz_Peña El_Genero_en_disputa._Feminismo_y_la_subversion_de_la_identidad Endangered Estación_de_Turtmann Francisco_del_Corro Estación_Iyosaijō Estacão_Julio_Prestes Elecciones_Autonomicas_Madrileñas_de_1999 Eurocup_2002-03 Fenomeno_dominante Elgonidium_laevigatum Estreptolidigina Erythraea_latifolia Fire_(canción_de_U2) Elecciones_generales_de_las_islas_Malvinas_de_2017 Francisco_I_del_Sacro_Imperio_Romano Estauracio Erwin_Sattler Francisco_Bernaldo_de_Quirós_Benavides Formalizacion_(acto_procesal_chileno) En_el_bar_de_Veronica Eyjólfur_Ingjaldarson Francisco_Martinez_de_la_Vega Estado_Wu Ferrières Fornaldarsögur Expulsión_de_los_Jesuitas Francia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1957 Europa_(himno) Esquí_nordico

html map