Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canciones_de_a-ha Betula_verrucosa_var_lobulata Catalogación_de_publicaciones_periódicas Bibliografía_de_Edgar_Allan_Poe Bercenay-en-Othe Buriki_One CDGCAT Canduerca Cebolla_larga Batalla_de_Almenar_(1082) Caja_de_fósforos Canville_les_Deux-Églises Censorware Brooklyn_(desambiguación) Bismarck_(Illinois) Casas_del_Puerto_de_Tornavacas Barrio_de_El_Ejido Caracteristicas_sexuales_secundarias Blanquillo_(uruguay) Catedral_de_Nuestra_Señora_de_Chiquinquirá_de_Sonson Barbu_Catargiu CNMV Borgartún Baccharis_rhomboidalis_var_nemorosa Bogado_Cué Barisey-la-Côte Cabrias Banos_Árabes Bugambilia_blanca Calliandra_rupestris Benton_(condado_de_Columbia,_Pensilvania) Basilica_de_santa_maría_(alicante) Catedral_de_Moyobamba Barley_Wine Briza_major Barrio_Ruta_40 Cambio_climatico_en_el_ano_536 Cerritos_(Los_Angeles,_California) Casa_Méndez C-ncap Barrapunto_com Boletin_Oficial_del_Estado_(BOE) Bedrich_Smetana Bages_(Pyrenées_Orientales) Cascabela_gaumeri Cabezón_cinéreo Catamaranes Ceratozamia_miqueliana Bertil_de_suecia Bean's_Purchase_(Nuevo_Hampshire) Caseros_(provincia_de_Buenos_Aires) Bonnemain Caquepiria Beca_atletica Brainstorm_(banda_de_Letonia)

html map