Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plaza_Mayor_de_Castellón Padula Mágico_Díaz Organizacion_de_Países_No-Alineados Pamvotida Museo_dell'Opera_Metropolitana_del_Duomo_(Siena) Octubre_de_1944 Palacio_de_la_antigua_Capitania_General_de_Aragón Organizacion_territorial_de_las_Islas_Salomón Pokémon:_The_Guardians_of_Altomare Panchi_Barrera Paridea_foveipennis Petahercio Nisshinkan Oraison Pere_ros_i_tort Pembroke_Park_(Florida) Plantae_tinneanae_sive_descriptio_plantarum_in Parametros_tecnicos_Yakolev_42 Pedagogía_hospitalaria Pinza_optica Phineas_y_Ferb:_A_través_de_la_segunda_dimensión_(videojuego) Palabra_De_Mujer_(album_de_Monica_Naranjo) Persee Pamela_Sargent Norzagaray_(Bulacan) Onda_Rambla Nossa_Senhora_de_Fatima_(Aveiro) Pizarro_(Armada_Espanola) Nativismo_psicológico Pedro_Enriquez_de_Acevedo,_Conde_de_Fuentes Petit_Réderching Parque_nacional_Bryce_Canyon Península_báltica_de_Fischland_Darss_Zingst Nijo_Korefusa Neolucanus_palmatus Perfidia Padre_Joseph_Alexander_Macdonald Pascual_III New_York_Daily_News Otego_(pueblo) Nikki_Blonsky Pennetta Nordm. Orden_Nacional_de_Playa_Girón Nebulosa_planetaria_espiral Pop_adolescente NeckAndNeck Museo_de_la_Secretaría_de_Hacienda_y_Credito_Público Panther_CLV Physoptychis Pison_de_Castrejon Oniros Oides_basalis Partidul_Național_Creștin

html map