Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Circulos_en_los_cultivos Concurso_Internacional_de_Piano_de_Ibiza Viva_Madrid,_que_es_mi_pueblo Chauffecourt Aldaia_(Valencia) Albert_Ammons Aguja_(ave) Charrúa World_Checklist_and_Bibliography_of_Magnoliaceae Conexion_Compartida_a_Internet Concord_(Georgia) Adhesividad Xian_MA600 Confederacion_de_Naciones_Indigenas_(CONAIE) Abd_ul-Karim_Kasem Conjunto_de_informacion Xabier_de_Irala Aechmea_brasiliensis Academia_pontificia_eclesiastica Chioneinae Yakoruda Yugoslavia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1988 Chile_(pimiento) Vermelho_Novo Conophytum_misellum Acacia_pallidiramosa Comarcas_historicas_de_Cataluña_Norte Voula_Patoulidou Cirripectes_obscurus Zaramilla Club_de_Baloncesto_Askatuak Acumulador_de_calor_(calefacción) Woodruff_y_el_Schnibble_de_Azimut Conflicto_de_Treviño Virgen_con_el_Nino_y_Santa_Ana_(Masaccio) Completitud_de_Turing Agustin_Guerrero_Castillo Chthonius_lindbergi Aganisia_oliverian Col_común Chaumont-sur-Loire Aconitum_volubile_var._pulcherrimum Yukie_Utsumi Condados_de_Cataluña Ablación_de_clítoris Circunferencia_goniometrica Comunion Chrysanthemum_praealtum William_Cavendish,_I_duque_de_Devonshire Zaragoza_(municipio,_San_Luis_Potosi) AS_Central_Sport Agammaglobulinemia_primaria Chiloscyllium_punctatum Venus_de_Dolni_Vestonice Alaves_(Sabinanigo)

html map