Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mordella_weiseri Hermitage_(Arkansas) André_Baron Aparato_electrico Aragon_Oriental Archipielago_Los_Testigos Mostafa_Mahmoud_Selim Ibanez_(historietista) Hostal_Royal_Manzanares Arv._Touv. Hyperolius_fasciatus Misioneros_Claretianos Augusta_(Georgia_Estados_Unidos) Anaueria Arunachal_Pradesh Miranda_(Mato_Grosso_do_Sul) Heroclix Modus_tollendo_ponens Mito_judío_del_jabon Hegemonia_tebana Asociacion_sherpa Ian_McShane Hisana_Kuchiki House_Vs._Hurricane Monasterio_de_Samye Morante_de_la_puebla Mingle Holger_Thiele Héctor_Luis_Gutiérrez_Pabón Aplotaxis_gossypina Hip_Pocket Hospital_Clínico_San_Cecilio Atriplex_piqueres Aruts_1 Minysicya_caudimaculata Hoyocasero_(Ávila) Historia_de_Castellon_de_la_Plana Avion_privado Asociacion_para_la_Integración_de_Cantabria_en_Castilla_y_León Apistoloricaria_condei Anne_Geneviève_de_Borbon-Condé Guerra_de_bosnia Idioma_zarma Higino_Ovalle Angel_Menendez_Menendez Gustavo_Gabriel_Levene Gustavo_Rueda_Díaz Arte_anglosajon Monumento_de_las_Cuatro_Esquinas Montellà_i_Martinet Avenida_Principes_de_España_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Arquitectura_industrial Hospitalarias Guerra_del_Pacifico_(1937-1945) Monumento_a_Colón_(desambiguación)

html map