Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crambella Desbordamiento_aritmetico Cuart_de_Poblet Amor_Depredador Duluth_Minnesota Dmitri_Shostakovich Cytisus_barcinonensis Aleks_Syntek Distrito_Metropolitano_de_Guayaquil Dragon_Ball_(desambiguación) Cosgaya_(Mexico) Cura_Valera Edentosúquidos División_político_administrativa_de_Moscú Alpenes Copa_de_Grecia_2013-2014 Diagn._Esp._Nouv. Didymocarpus_bequaertii Dinastía_flavia Dasychernes_panamensis Distrito_de_sursee Aloe_purpurascens Alloophorus Copa_de_la_Liga_(Francia) Don_Michael_Farmer Cooperanthes Célula_principal All-Star_Game_de_la_NBA_1959 Dodecatheon_patulum_var._laetiflorum Dieulivol Dámaso_Berenguer_y_Fusté,_conde_de_Xauen Amalarico Cristián_Torralbo Couva_Tabaquite_Talparo Coulter Cordillera_Volcanica_(México) Alunógeno Dinastía_babilónica Cormoran_orejudo Douglas_DC-9 Departamento_Tafi_Viejo Dante_María_Caputo Coto_Laurel_(Puerto_Rico) Denguele Cristolatría Cuenca_panónica Distrito_de_pachas Ecuaciones_de_Maxwell Alianza_Bolivariana_para_los_Pueblos_de_Nuestra_América_-_Tratado_de_Comercio_de_los_Pueblos Dario_Barrio Daniel_Zitka Dona_Hightower Departamento_de_Potosi Demografía_de_Iraq All_Hallow's_EP

html map