Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sipunculido Torsades_de_pointes Santa_María_de_Ripoll Stenotarsus_fyanus Superman/Batman:_Apocalypse Sava_(Italia) Stoa_Sur_I_(Atenas) Trasplante_de_celulas_madre_hematopoyeticas Santa_Fe_(cancion_de_Angela_Aki) San_Justo_de_los_Oteros Simoníaco Stillmatic Scutellaria_baicalensis_f_albiflora Selección_de_fútbol_playa_de_Islas_Salomón Tratado_de_Libre_Comercio_Peru_-_Chile Sibila_Apeninica Savigné-l'Eveque Silac_el_hombre_león São_Mamede_de_Negrelos Sigeric_de_Essex Tratado_90 Sandwich_barros_jarpa Saint_André-en-Vivarais Streptomyces Tendencia_(analisis_tecnico) Telescopio_astronómico The_Visitation Serie_3400_de_CP Schleswig_Holstein_Gluckstadt Santos_Aquila_y_Priscilla_(titulo_cardenalicio) Time_Machine_(Apple_software) Síntesis_de_oxazoles_de_Fischer San_salvador_de_jujuy Saint_Gilles_du-Mené Savigny_(Ródano) Tenis_Criollo Segunda_División_de_España_1981/82 Tercera_Enmienda_a_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Templo_de_Preston Sinfonia_n.º_5_(Dvorák) Tithymalus_connata Sandy_(Oregon) Transformada_de_Laplace San_Pedro_(ciudad_Jujuy) Siparuna_decipiens Traductora Soryū Szymsia_Bajour Shivaístas Sanguisorba_annua Saint-Laurent-du-Plan She_&_Him Sello_de_San_Diego Saint_Paul_de_Fenouillet Topaze

html map