Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rickey_Brown Robby_Gordon Trofeo_Ciutat_de_Barcelona_de_futbol Municipio_de_Willingboro_(Nueva_Jersey) Ganso_de_Magallanes Infibulacion Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Deza) S.I. Universidad_Politecnica_Nacional_de_Atenas Giribaldi Unión_Sindical_Independiente_de_Trabajadores-Empleados_Publicos Giuseppe_Sellitto Riding_in_cars_with_boys Robert_G._Ingersoll Trilogia_Tintin Tritylodontidae Rio_Nemda Universidad_Contemporánea Gilby_(Dakota_del_Norte) Tripulante_de_cabina_de_pasajeros Infanteria_de_Marina_(México) Gastronomía_sino-coreana Geotrupes_vernalis_caucasicus Iglesias_protestantes Rio_Oder Rey_del_bosque_gris Gilbert_Thomas_Walker Tunel_Las_Raices U_N._R. Umanath Universidad_Central_de_Venezuela_FC Fred_Niblo Fundación_Instituto_Internacional_de_la_Lengua_Española Georges_Lagrange U.C.R._de_Mendoza Reina_consorte_de_León Universidad_Catolica_de_Leuven Río_surutú S/2003_U_2 Iglesia_parroquial_de_Acurenam Germán_Martinez_Pozos Universidad_Externado Universiada_de_1997 Igor_Romero Gabriel_Loeschbor Geoffrey_of_Monmouth Río_Gumara Giorgos_Ntaláras Ruta_Estatal_de_Nevada_520 Geoffroy_de_Ruillé Municipio_de_Union_(condado_de_Butte,_Dakota_del_Sur) Iglesia_de_San_Miguel_de_Montadó Rio_Vaca Función_de_activación Uzak

html map