Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ley_de_obsolescencia La_Chapelle-d'Armentieres Kelantan Jose_Güell_y_Renté Kəlbəcər_(raion) Jacinto_racimosa Jess_Aarons Jonathan_Bustos Larus_heermanni Lenguaje_de_Manipulacion_de_Datos La_hora_final Institut_des_hautes_etudes_cinématographiques Lista_de_lideres_de_la_oposición_(Espana) John_Marston Ley_de_protección_de_la_Flora_y_Fauna_de_1988 Koromon Liga_Mexicana_del_Pacífico_2013-14 Kickboxing_puertorriqueno Knowledge_Management Juan_Francisco_Fresno_Larraín Leucastea_occipitalis La_Molina_(Cantabria) La_Romana,_Republica_Dominicana La_hora_poderosa_de_Jimmy_y_Timmy_2:_¡Cuando_los_genios_chocan! Kalias_Narain_Haksar La_Sierra_Medellin Kmia Joe_(cantante) Liga_de_la_Republica_Democrática_Alemana_de_waterpolo_masculino John_Acquaviva_(futbolista) Kiroljokoa Leche_de_pájaro Liciniano_de_Cartagena James_E_Carter Jalaka Karl_von_Clausewitz John_Lewis Joshua_Kadison Le_Samouraï Isabel_Marshal Jefe_de_Gobierno_de_Buenos_Aires Kapowsin_(Washington) Isabel_i_de_castilla Javier_Suárez_(ciclista) Laureados_de_los_Premios_Nobel_por_País Linea_C5_(Córdoba) Las_Pilas_(Cantabria) La_torre_del_elefante Kahlen_Rondot José_Manuel_Pampín Jardines_del_parque_balboa Joué_les_Tours Isla_Aldea Lenguas_yoruboides Jacques-Joseph-Emile_Badiou_de_la_Tronchere

html map