Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iván_López_Mendoza La_sostenido_menor Latina_(Italia) José_Domingo_Urien Küstenja Juegos_de_los_Pequeños_Estados_de_Europa_de_Malta_2003 La_Vie_revée_des_anges Jean-Christophe_Rufin Julián_Gallego_Serrano Las_dos_caratulas Jagué Ixotecutli La_Papa_Arizona Jose_Gausachs Kirguistán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Jardin_Botanico_y_Zoologico_Limbe Josep_Antoni_Fernández LAV_Venta_de_Baños-León-Gijón Lamalou_les-Bains Lista_de_episodios_de_Arrested_Development Jim_Bostic Jose_María_Paz Karl_David_Mayer-Eymar Interacción_Fujiwhara Limira Ivan_Mitford-Barberton Knodus_heteresthes La_Mañana_(Talca) Ismail_Safavi Jacek_Krzynówek Invasion_dórica Jean-Baptiste_Perrin Lenguas_thaís Legión_Nauvoo Keiko_Sofía_Fujimori Juicio_a_las_juntas Jose_Luis_López_Ramirez Joel_Kramer La_Llagonne Laverriere Isa_tkm Laudun_l'Ardoise Life_on_Mars_(serie_de_television_de_Estados_Unidos) La_tarea_segun_Natacha JCBOE Juntas_de_san_antonio Ley_Organica_15_1999_de_13_de_diciembre_de_1999,_de_Protección_de_Datos_de_Caracter_Personal Juan_de_Peñaranda Jalal_ad_Din_Muhammad_Din_ar_Rumi La_Cucaracha_(película_de_1959) Juan_José_Manauta José_Galdamez Lista_de_sencillos_número_uno_(Espana) Lista_de_movimientos_guerrilleros José_María_Aldao

html map