Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laneuveville_aux-Bois Jimmy_Ponder Lista_de_capitulos_de_Oban_Star_Racers Leucos Isla_Kokunye Intrepid José_Félix_Patiño J-core Kipa La_pérfida_albión Jan_Syrovy Jackie_Dinkins Joaquin_Arias La_llamada_(canción) Leptotes_bohnkiana Lengua_corsa L'Absence It's_Alright_Ma_(I'm_Only_Bleeding) Johvi KOF_XII La_Ultima_Legión_(película) Lago_Stange Latridius_peacockae Judeocristiana José_Antonio_Rodríguez_Callejón,_"Maxi" Lachlan_Macquarie Juegos_Mediterraneos_de_2013 Isn't_Anything La_Manana Lee_(desambiguación) José_Álvarez_Junco Juan_Mauricio_Wurmser Isla_Larga_(desambiguación) José_Maria_Gutiérrez_"Guti" Jose_Ramon_Gomez_Besteiro Jacutinga_(Rio_Grande_do_Sul) João_Vaz_Corte-Real La_dama_del_lago_(opera) Joaquin_Echeverría_y_Larraín Institución_Deportiva_Colegio_Nacional_de_Iquitos Juan_Gilberto_Domínguez_González José_María_Rubio_Paredes Jacob_Grimm La_Nona_Ora J._H._Scholten Institucion_Atlética_Larre_Borges KV_238 Lacipo It's_like_That Las_raíces_de_la_coincidencia John_Diebold Las_Colinas_de_Villa Katovit Isla_Santa_María_(Madagascar) Johann_Friedrich_von_Eschscholtz

html map