Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mercado_Central_(Cádiz) Matadero Marín_(Puerto_Rico) María_Dolores_Pallero_Espadero Maria_Pilar_Gonzalez_Modino Provincia_de_prachinburi Microglía Grantville_(Tranvía_de_San_Diego) Puente_Ángel_Amadeo_Labruna Margarita_intermedia Miguel_Angel_García_García Gran_Musica Puente_aereo Gran_Premio_del_Reino_Unido_de_1993 Mast. Microcavia Manuel_Pavón Maria_Teresa_Goretti_Carlini Grandes_Lagos_de_America_del_Norte Red_vial_de_Cuba Raul_Avila_Martínez Puzzle_Bobble_4 Puerto_de_Béjar_(Salamanca) Microscopios Maury_(Carolina_del_Norte) Metro_de_Huancayo Lomaria_dalgairnsiae Menik_Gooneratne Maria_Teresa_Gutierrez_Vazquez Presidente_Kennedy_(Tocantins) Rammas_Echor Raúl_Lucio_Uranga Luz_drama_acción! Programa_Tigre Provincia_de_Tanba Michael_Elwyn Mejillón-Cebra Principios_de_la_química Goebeliella Primaria_democrática_de_Nueva_Hampshire,_2008 Louis_Daniel_Armstrong Miguel_Mathet_y_Coloma Progresistas_Vigueses Raven_Alexis Gouvix Macizo_de_Larra_Belagua Raion_de_Ivankiv Premio_Jawaharlal_Nehru Milagros_de_Jesús ReadyBoost Gran_Canaria_(Isla_Espana) Rasgo_fonetico Luis_Hernandez-Pinzon_Alvarez Queso_Valdeon Raja_ciodera

html map