Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Independencia Estadio_Shahter Elecciones_alemanas_al_Parlamento_Europeo_(1979) Elaióforo Elena_Nevado_del_Campo Five_(canal_de_television) Entre_dos_aguas Enrique_del_valle_iberlucea Fidelity_(canción) Estadio_Ciudad_de_Lanus_-_Nestor_Diaz_Pérez Europa_de_los_congresos Eudemonologia Fernando_Velazquez_(escritor) First_person_shooter Epanadiplosis Falacias_de_definición Festival_de_Ancón Faisán_de_espolones_de_Palawan Federalización_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Francois_Thijssen Eugène_Ysaÿe Eletica_ruficolorata Francisco_Javier_Lopez_Pena Flor_del_Señor Fode_Mansare Ejército_Rojo_de_Obreros_y_Campesinos Eugenio_Serrano_de_Casanova Fallo_ovárico_prematuro Etnia_triqui Estacion_Central_de_Buses_de_Tel_Aviv Francesc_de_Carreras_Serra El_libro_de_la_Selva_2 Francismo El_extraño Engystomops_pustulatus Elecciones_presidenciales_de_Francia_de_1995 Francisco_fernando_de_austria Estrella_variable_rr_lyrae Estacion_de_Universitat Festivalino El_club_de_la_lucha_(pelicula) El_cardenal_Mazarino Especie_foranea For_Martha Francisco_Luis_Brines_Ferrer Farnesiana_odora Euzkaro_(estacion_de_Metrobus) Fernando_Carlos_José_de_Habsburgo-Este Estacion_Tomas_Jofre Escuela_Superior_de_Economia_y_Negocios Feria_del_Libro_de_Francfort El_Federalista_n.º_10 Euchresteae Federación_de_Baloncesto_de_Armenia Francis_Glisson

html map