Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Banca_de_Segundo_Piso Camille_(película_de_1937) Belle_Fourche Batman_(videojuego) Campeonato_Mundial_de_Tiro_al_Plato_de_1973 Callejon_del_mico Bob_Paisley Blueprint_(dibujo_tecnico) Badonvilliers-Gerauvilliers Cataratas_del_toxa Bajas_de_la_Coalición_en_Afganistán Cephalocereus_exerens Batalla_de_amiens_(1870) Bosque_mediterráneo_del_suroeste_de_la_península_Ibérica Base_de_datos_espacial Carles_Romeu_Müller Borís_Gryzlov Carbono_como_diamante Canthigaster_investigatoris Bastilla Bajo_Aragon_Historico Behind_The_Sun Calle_135_(linea_de_la_8_Avenida) Boeing_F_A-18_Hornet Brycon_coxeyi Barbara_J._Crandall_Stotler Campeonato_Sudamericano_Femenino_Sub-17 Bernardo_de_Teramo Bartolome_ordónez Caso_Túnel_de_Sóller Boutigny Beca_MacArthur Brighton_64 Campeonato_NORCECA_de_Voleibol Boussens_(Alto_Garona) Bambusa_guadua Belinchón Carlos_Fayt Brașov_Challenger Bernot Campeonato_Mundial_de_Esqui_Acrobatico_de_2015 Burberry's Beduch Carácter_(música) Categorías_de_áreas_protegidas_de_la_IUCN Boeing_757_224 Cajasol_Sevilla Bessie_Smith Bane_(Stargate_SG-1) Beowulf_(pelicula_de_2007) Bretzwil Basílica_Inmaculada_Concepcion Built_for_speed Año_296 CD_Union_Criptanense

html map