Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valdenoceda Agentes_especiales Vermicelli Villacarralón Aaadonta_irregularis Vaca_loca AS_Port-Louis_2000 Veronica_(leyenda_urbana) Víctor_Serralde Adaptaciones_biologicas Aldeaseca Como_En_La_Radio Acido_clorhídrico Wayne_Molis Vasos_comunicantes Vasodilatacion_arterial Al-Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqrāţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Acnissa Xenon_2_Megablast Vishistâdwaita Chlamydotis_undulata_fuertaventurae A_Fine_Day_to_Exit Acantilado_de_Los_Gigantes Comision_Nacional_Permanente_de_Celebraciones_Cívicas Volvelle Academia_Nacional_de_Policías Albrecht_Graf_von_Bernstorff Citrus_x_limon Vinedo_de_Alsacia Cis_satoi Zodaríidos Virgen_de_la_Amargura Yahoo_Mail Abriendo_las_puertas_al_amor William_Alfred_Weber Christophe_Brandt Abrotano_del_campo Alcalá_de_los_Gazules_(Cádiz) Clandestino_(disco) Albalate_de_cinca Villanueva_(Pazuengos) Aajeperura_Amenhotep Adoquín_(desambiguación) Agustín_Reyes_Ponce Albert_Einstein Aeropuerto_de_long_beach Albania_en_los_Juegos_Olímpicos Waspinator Vagabundo_y_millonario Componente_de_Tierra_Belga Zeya Choerophryne_proboscidea Xerococcus Club_Barcelona_Atlético Agua_dura

html map