Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_maravilloso_pais_de_los_Snergs Fallo_en_2012_sobre_el_litigio_entre_Colombia_y_Nicaragua Fonoaudióloga Estadio_Cerro_Colorado Estacion_ferroviaria_de_Atocha Estratificación_socio-económica Euphorbia_berthelotii El_Campeón_(revista_de_Bruguera) Francisco_de_Grado_y_Maldonado Emilia_Guiú Estacion_de_Muge Erythroxylum_truxillense Estonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Embalse_Pichi_Picún_Leufú Fernando_Suarez Esplanada_(Bahia) Familia_Arawak Federacion_de_Guerrillas_de_Leon_Galicia El_Payaso_Complaciente El_efecto_mariposa_(película_de_2004) Estrecho_de_Clarence Eschbach_au-Val Esterbrook_(Wyoming) Eustomias_ignotus Estación_de_Jimera_de_Líbar Estacion_Santa_Lucia El_mundo_today El_rey_lear Eladi_Gardo_i_Ferrer Eudoxo_de_Cnidos Escalígero Enidia Eptesicus_bottae Enrique_Enriquez Fernando_González_Balenciaga Fernando_Colon Fila_india Eskil Filantropismo Fiat_Grand_Siena Evry_(Essonne) Epsilon_Eridani_b Ellopidia_amplipennis Emanuel_Pajón Estadios_de_5_estrellas_de_la_UEFA Educación_a_distancia Expansión_del_fondo_oceanico Enfermero Felipe_Berríos Fantomatisme Escritura_cirílica Ermengol_I_de_Pallars El_espiritu_de_las_leyes Fraisses Francisco_Villa_Castro

html map