Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Tepezala GR_72 SABOT Rhodostegiella Riencourt-lès-Bapaume Resolución_1925_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Museo_Diocesano_de_Coro Río_Pisciatello Republica_Autonoma_Socialista_Sovietica_de_los_Alemanes_del_Volga Fray_Luis_de_Bolaños Glaphiromyia Revest_du_Bion Iglesias_mas_antiguas_de_Bogota Trimeris Glia_prolifera Fuerte_de_Jesus_María,_José_de_Río_Grande Municipio_de_Decatur_(condado_de_Mifflin,_Pensilvania) Fridolin_Karl_Leopold_Spenner Ulker_Biskuvi_Sanayi_A_S Rovena Universidad_Pedagógica_Nacional_de_México Uniforme_del_América_S.A. Gliese_570_Ab Municipio_de_Delaware_(condado_de_Delaware,_Indiana) Germain_Muller Fraxinus_oregona Rhein_Ruhr_International Reunificacion_China_de_1928 V10_engine Roble_de_los_postes Ricardo_López_Tugendhat Tupi_Football_Club Go-Yozei Rex_sacrificulus Universidad_Los_Ángeles_de_Chimbote Inmigración_de_menonitas_en_Costa_Rica Rio_Piedra_(Matanzas) Trowbridge Imperio_selyucida Robinson_Méndez Gobernacion_de_las_Misiones_Guaranies Unon Trigesimo_Octavo_Periodo_Ordinario_de_la_Asamblea_General_de_la_Organizacion_de_los_Estados_Americanos Unión_Democrática_Ceutí Gertrud_Bindernagel Municipio_de_Young_America Municipio_de_Hillsdale_(condado_de_Hillsdale,_Míchigan) Frederic_de_Correa U_13 River Um_Urnot_fra_Bjork Gobernador_chubutense Félix_Galván_López Río_parana_guazú Funky_Feet

html map