Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anonyma_–_Una_mujer_en_Berlin Annales_des_Sciences_Naturelles Montreal_Nord Grupo_unitario Hiperber Antonio_de_ulloa Andrés_Garcia_Lacalle Miserey-Salines Mtvne Herbert_Marcuse Andréi_Platónov Anti_fascistas I_Call_your_Name_(álbum) Montes_de_Colón Arroyo_de_las_Tunas Attitude_(Canción_de_Sepultura) Mojácar Hierba_de_las_úlceras Muespach_le-Haut Andreas_Friedrich_Bauer Autódromo_de_La_Pampa Hospital_del_Valle_de_Hebrón Arcos_terceletes Himno_Nacional_(Lesotho) Atlasprofilax Arma_de_gravedad Himno_Nacional_de_Francia Arquitectura_de_Porto_Alegre Hetereleotris_zanzibarensis Asterochiton_aureus Aramis_(personaje) Asociacion_Internacional_de_Médicos_para_la_Prevencion_de_la_Guerra_Nuclear Henry_Palacios Antijuricidad Asparagus_aphyllus_var._stipularis Anaspis_kochi Guerra_Civil_Griega Hasskarlia Historia_del_Derecho Gruta_de_las_maravillas Hudies Asociación_Astronómica_Israelí Antonio_Arnao Asociacion_de_Teologos_y_Teólogas_Juan_XXIII Armin_van_Buuren Hector_García_(deportista) Andrés_Agustín_Orbe_y_Zarauz Antigua_República_Romana II_Epistola_de_Juan Andrei_Nikolayevich_Krasnov Monte_Olimpo_(Chipre) Hector_Ugarte Ataturk,_Mustafá_Kemal Antonia_Zegers I_liga_portuguesa_de_basquetebol

html map