Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Euphorbia_stocksiana_var._ovata Embajadores_de_Buena_Voluntad_de_la_FAO Felix_Magath Empleuridium El_diario_de_barbie Elmer_Gruñon FK_Rostov Fork_(Unix) El_Mirador_(estadio) Federacion_Espanola_de_Familias_Numerosas Estuario_de_la_Gironda Estramiac Estación_Halé Formula_integral_de_Cauchy Enrique_V_de_Brunswick-Luneburgo Fernán-Nuñez_(Cordoba) Elecciones_europeas_de_2004_(Luxemburgo) Elecciones_de_Alta_Austria Fagatogo Es_el_Día_del_Árbol,_Charlie_Brown Espada_láser Extreme_G El_derecho_de_autor_en_la_u.r.s.s. Edward_Alexander_Newell_Arber El_Pescadero Floracion Federación_Asiatica_de_Fútbol_Americano Escultura_de_España Emilio_Aragón_Emig Fosfatidilinositol_3,5_bifosfato F/A-18E/F_Super_Hornet Fijador Eldorado_Springs Estacion_de_Finestrelles_Sant_Joan_de_Déu El_bufon_Calabacillas_(1626_1633) Endolito Eyeborg Feria_Internacional_de_San_Sebastián Elecciones_presidenciales_de_Venezuela_de_2012 Faucibarba_officinalis Estado_de_Rio_Grande_del_Norte Federación_Internacional_de_la_Cruz_Roja_y_la_Media_Luna_Roja Episodios_de_Aaron_Stone Ehretia_microphylla FC_Seúl Eulemur_cinereiceps Fiesta_de_San_Agustin_(Tacna) Filosofia_Postmoderna Feist_Publications,_Inc.,_v._Rural_Telephone_Service_Co. Estereotipos_de_enfermeria Emigré Elevation_Live_From_Boston Emilio_Pérez_Pinero Eremocosta_montezuma Eléboro_verde

html map