Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_tales CIV Biblioteca_regional_joaquin_leguina Canal_Tamengo Benarós,_León Casuarina_litorea Benedikt_Schack Batalla_de_cartagena_(1643) Bactris_stictacantha Campeonato_de_Wimbledon_1925_Individuales_Masculinos Cerastium_brachypetalum_var._glandulosum Candidata_civica Bárdulos Bowling_Green CNCR Bedwyr BOLA Carolina_Ardohain Canal_9_(La_Rioja) Bastión_de_los_Pescadores Calamaro_querido!_Cantando_al_salmón Año_1035 Años_1570_a_C Babilonicos Centro_para_el_Desarrollo_Global Barrio_Buenos_Aires_(Cuapa) Cerca_de_la_revolucion_(album) Bayerische_Staatslehranstalt_für_Photographie Buro_de_crédito CF_Sporting_Mahones Bolsa_de_Metales_de_Londres Blomard Bages_(Aude) Canal_de_Saint_George_(Papúa_Nueva_Guinea) Años_2120 Betxí_(Castellón) CaCO3 Berlanga_del_bierzo Bryan_Roy Calidofono Cedro_limón Boxcar_Racer Berengario_II_de_Ivrea Bowell Casanova_(película_de_1976) Carlos_de_Soissons Campeonato_Femenino_FIBA_Americas_S18 Castillo_de_Melgarejo Calderón_(música) Biblioteca_virtual_de_andalucía Año_1014 Bartlett_(Illinois) Bienvenido_Figueroa B._oleracea Batalla_de_Módena

html map