Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andreas_Papandreu INFSP Antonio_Mauri II_Edicion_de_los_Premios_de_la_Union_de_Actores Aspidimorpha_atrodorsata Ateneo_Enciclopedico_Popular Monolepta_capensis Hongo_nuclear Molinillo_(desambiguación) Humberto_de_Araújo_Benevenuto Hornero_de_copete Aspinatimonomma_glyphysternum_glyphysternum Horto_florestal_edmundo_navarro_de_andrade Guerau_de_Spes Mongolia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sapporo_1972 Hexacosicoro Mirrors_(canción_de_Justin_Timberlake) Muerte_subita_(película) Honolulu_Challenger Anticatolicismo_en_los_Estados_Unidos_de_America Grilloblatodeo Availles-thouarsais Moloso_(mitologia) Idioma_prusiano_antiguo Aratinga_nenday Hoz_inguinal Anticlímax Harder_better_faster,_stronger Héctor_Vasconcelos Mrs_Henderson_presenta HK$ Autopista_Regional_del_Centro Héctor_(1755) Arisarum_vulgare_ssp._subexsertum Hay_amores_que_matan_(cancion_de_Jaguares) Guillermo_de_Prusia_(1906-1940) Husinec Guillauminia_bellatula Hybolabus_cyanipennis Hierodula_nicobarica I_Could_Fall_in_Love Arriba_y_Abajo Monte_Igueldo Asambleas_Democratas_de_Puerto_Rico,_2008 Arturo_Gómez_Mancilla Miltona_(Minnesota) Mogwai_(música) Anton_Starkopf Axis_(género) Heliomaster_furcifer Grito_de_Ypiranga Ayan_Hirsi_Ali Morel-Fatio Monad Hexágono_de_Perpiñá

html map