Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barón_Fellowes_de_West_Stafford Bodas_de_Oro_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Beaucamps-le-jeune Bœsenbiesen Bizarre_foods Belvina_Black C_H_S Basílica_de_Nuestra_Señora_de_Licheń Beylicato_de_Aydın-oghlu Canal_Globo Caricola Boechera_perennans Burela_Pescados_Ruben Batalla_de_Bagdad_(1258) Carnaval_de_Juliaca Caripito C_3PO Bulbillo Canal_NOX Calle_13_(grupo) Cepoes_(Viseu) Carpal CFS_Laguna_Playas_de_Salou B5 Beaulieu_lès_Loches Campeonato_Europeo_de_la_UEFA_Sub-19_2006 Campaña_de_Pacificación_del_Perú Bajo_bufo Barrios_de_la_ciudad_de_Cúcuta Cadillac_(banda) Belisario_domínguez_(estación_del_metro_de_guadalajara) Bertsozale_Elkartea Celestin_Alfred_Cogniaux Brie_(Ille_et-Vilaine) Carlos_ramírez_suarez Benarós,_León Canal_de_Paramo_Bajo Bimota_HDB1 Bosque_de_Protección_Alto_Mayo Cerinthe_acuta Challenger_de_Sidney Basement_jaxx Bipontia_velutina Buenavista_(Malaga) Bilharzia Barbara_Boxer Beguina Castiglione_Olona Calle_82-Jackson_Heights_(línea_Flushing) Cavidad_toráxica Brancciari CYSR Cangrejo_ladrón Centro_de_educación_ambiental_Valle_de_la_Fuenfría Caesalpinia_bonduc

html map