Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coca-Cola_C2 Consejo_de_Estado_del_ano_1973_(Uruguay) Yarnoz_(Navarra) Clocktower_Park Y_despues_le_llamaron_El_Magnífico Chardzhev Alcalde_de_Malaga Club_atlético_de_madrid William_Anderson_General_Merchandise_Store Acacia_formosa Acrocoelia Cinturon_de_Hierro_(futbol) Alcaldes_de_Alicante Valz_sous_Chateauneuf Constitucion_francesa_de_1791 Xichang_Satellite_Launch_Centre Conjunto_historico_de_Grado Ciencia_en_la_Edad_Moderna_en_España AV-100 Von_Beckerath_Jurgen Constitucionalismo_mexicano Chloé Zejtun_Corinthians Coise_Saint_Jean-Pied-Gauthier Vladislao_III_Jagellón Alberto_María_Carreño_Escudero Variable_local Alberto_Fermín Adoración_eucarística Columeliáceas Yaho'ajaz_Rey_de_Israel Yolanda_Casaus Cohors_III_Asturum_civium_romanorum Alan_Ball_Guionista Villamartín_de_Don_Sancho_(León) Virgen_de_la_divina_providencia William_Grant_Craib Cirilización_del_chino_mandarín Condado_de_Östergötland Admetophoneus Vuelo_386_de_Aerolineas_Argentinas Aberffraw Wessel Club_Deportivo_Juventud_Silense Acalymma_dohrni Warren_G._Harding Vida_edafica Abanico_eléctrico Condado_de_Mercer_(Virginia_Occidental) Actitud_Cubana_ante_la_Intervencion_Norteamericana Agustin_Edwards_Eastman Concurso_Nacional_de_Belleza_Miss_República_Dominicana Volcas_arecómicos Condado_de_Clearfield_(Pensilvania) Ciudadanos_-_Partido_de_la_ciudadania

html map