Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Músico_electrónico Nuevo_Polo_por_Italia Origanum_aestivum Pantalla_inflable Penes Peugeot_306 Neneh_Cherry Parroquia_de_Pointe_Coupee Nouvelles_archives_du_museum_d'histoire_naturelle,_ser._5 Política_de_Egipto My_Bloody_Valentine_3D Myrrhoides Parque_Upritchard Nuestra_Senora_del_Miron Película_XXX Mămăligă Osco_Umbro Peso_Ley_18_188 NGC_7008 Pantano_del_Puente_Alto Nitrato_de_potasio Numero_de_Leyland Pathfinder_(película) Philibert_de_L'Orme Ottaviano_Targioni_Tozzetti Nothing_Left_At_All Pedro_de_Usauro_Martinez_de_Bernabe Ogasawarana_metamorpha Ong-Bak_El_guerrero_Muay_Thai Paula_Underwood Peru_Negro Ormesson Pokemon_Corazon_de_Oro_y_Alma_de_Plata Nigel_Farage Politica_de_la_India Paul_J._Crutzen Pontón_de_la_Oliva Nans Obtrée Nonarthra_ornatissima Música_folclorica_de_México Olafo_el_Amargado Nuestro_pan_de_cada_día Passerano_Marmorito Parker's_Crossroads_(Tennessee) Port_of-Spain Pedro_Suarez_(futbolista,_1908) Museo_del_sur_de_la_Florida Perlamantis_allibertii Peter_O'Neill Paracheilinus_nursalim Polystichum_apiifolium Métrica_de_Friedmann_Lemaitre-Robertson-Walker Normativismo_linguistico Perry_Christie

html map