Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_San_Gotardo_(Gotinga) Gauthier_de_Aunay In_case_of_emergency Municipio_de_Western_(condado_de_Knox,_Nebraska) Getting_Even Río_Piedras_Pueblo_(San_Juan) Ueberetsch-Suedtiroler_Unterland Ruta_Estatal_de_California_189 VVS Municipio_de_Cambridge_(condado_de_Lenawee,_Míchigan) Río_Cagayan UBPA Ricohome Fundación_Pro_Vivienda_Social Municipio_de_Clover_(condado_de_Hubbard,_Minnesota) Idus_de_marzo_(desambiguación) Union_Cristiana_y_Democrática_–_Union_Libre_Unión_Democrática Un_Largo_Camino_a_Casa_(album) Trosset V1428_Aquilae Rudolf_Wolters Trần_Nhân_Tông Rossiya_24 Ruta_Estatal_de_Nevada_579 Rodrigo_Stalteri Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Municipio_de_Warm_Springs_(Arkansas) Resolucion_del_Golfo_de_Tonkín Free_Your_Mind_33 Rodrigo_de_Castilla Retablo_mayor_de_la_seo Rickenbacker Impulsividad Municipio_de_Brandt_(condado_de_Polk,_Minnesota) SDMO Universidad_Autónoma_de_Ciudad_Juarez Ing_fisica UD_Castellonense Tábor Rochemaure Ricardo_Izurieta_Caffarena TripleManía_XVII Fun_guo Rory's_birthday_parties Iglesia_de_los_Hermanos Tunja Municipio_de_Washington_(condado_de_Owen,_Indiana) Reserva_Provincial_Laguna_Brava George_Murdoch Rio_Claro_Mayaro Fuerte_Matanzas Gaetano_Catanoso Unión_Deportiva_Las_Zocas Unione_Sportiva_Bitonto Frédérique_Audoin-Rouzeau

html map