Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sandy_Valley_(Nevada) Sawney_Beane Sistemática_serologica Sandra_Kiriasis Sukhoi_Corporation Sopa_de_pimentón The_Return:_Shadow_Souls The_Boys_(canción) Sokoto Torneo_Nacional_de_Parejas_Increíbles_(2012) Something,_Something,_Something,_Dark_Side Thianges Sociedad_Interamericana_de_Prensa Saint-Julien_(Côte-d'Or) Sursum_corda_(album) Teodoro_Vilardebo Shorewood-Tower_Hills-Harbert Sinfonía_n.º_54_(Mozart) Statice_alliacea_var._allioides Trachypoa Tigardo Sistema_de_la_Reserva_Federal Teorema_de_Sturm The_Champerone Teoremas_fundamentales_de_la_economia_del_bienestar Salvador_Pineda_Popoca Sląskie TCM_Clasico Travassos_(Fafe) Seleccion_de_futbol_de_República_Democrática_del_Congo Santiago_Argüello Sandipani Sol_(Madrid) Suplemento_(gramatica) Selección_femenina_de_fútbol_del_Brasil Salisbury_(Carolina_del_Norte) San_Giovanni_in_Persiceto San_Juan_Bautista_(Archipielago_Juan_Fernández) Timo_del_portugués Suigetsu Saint_Sauveur_de_Ginestoux Sideritis_funkiana_subsp._talaverana Sjowall_Maj_y_Wahloö_Per Sportverein_Schwechat Simeyrols Sajón_occidental Selección_femenina_de_hockey_sobre_césped_de_Chile Teoría_neutralista_de_la_evolución_molecular Sommesnil The_Singles_(album_de_The_Clash) Templo_de_San_Sava Shturm_Chekhov Seleccion_nacional_de_rugby_de_Zimbabue Soporte_pictorico Santuario_de_Santa_María_de_la_Encarnacion

html map