Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apantomancia Antifonte_de_atenas Hidróxido_de_calcio Anfibios_del_Paraguay Asheville,_North_Carolina Homero_y_la_filología_clásica Anillo_Unico Hans_Grauert Guardias_Viejas_de_Castilla Asociación_de_Críticos_de_Cine_de_Los_Ángeles Gru,_mi_villano_favorito Angel_Pascual_Rodrigo Hey_Ho Homológico Ansan Asma_al-Asad Montuïri_(Islas_Baleares) Antonio_Fernández_García I'm_not_there Hyla_macrotis Hexagrama_4 Guattari Mohamed_Badía Monumento_al_Comandante_Benitez Idioma_solteco Arte_barroco Arqueología_en_El_Salvador Headlines_And_Deadlines Movimiento_Bolivariano_Revolucionario_-_200 Arquitectura_medieval Halogenacion_de_Hell_Volhard-Zelinsky Antonio_Gonzalez_(politico) Harlem–Calle_148_(línea_de_la_Avenida_Lenox) Hugo_Bánzer Mortadelo_y_Filemón_-_El_ascenso Avioncito_(desambiguación) Argimundus Anderson_Cooper_360° Monte_Myohō_ji Arqueta_de_Santa_Úrsula Han_Yeo-reum Montes_de_Propio_de_Jerez Gyoi Hugh_Huxley Heyder_olirza_oğlu_oliyev Applications_Technology_Satellite_4 Grisolles_(Aisne) Hayley_Mills Gypsy_(desambiguación) IBM_DB2 Anos_1170 Homer_Goes_to_College Icones_plantarum_formosanarum_nec_non_et_contributiones_ad_floram_formosanam I.Ae._Pulqui_II Hierba_del_ciego

html map