Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sesira Termómetro_de_bulbo_humedo Saint-Martin-des-Pezerits Saint-Palais_(Pirineos_Atlanticos) Tabla_de_derivadas Teatro_Ayacucho Schoenia Torneo_masculino_de_futbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Selección_nacional_de_fútbol_de_Pakistán Silvia_(nombre) Taula_de_Canvi Thomasomys_cinnameus Tenis_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_1896_-_Individual_masculino Strip_Me_(canción) Seven_Sudamericano_Masculino_2008 Simón_Bar_Giora Stolnic Timuridas Telmo_Zarraonaindía_Montoya Suzuki_Wagon_R Topoguía Seleccion_de_futbol_playa_de_Uruguay Tablas_de_Neper Sundasciurus_moellendorffi Tetraedrica The_Last_Fight_(álbum) Temporada_2009_de_GP2_Series Santa_Teresa_del_Tuy Tamariz_de_Campos Solución_final_al_problema_judio Temporada_de_huracanes_en_el_Pacifico_de_2007 Saint-Jurs Seleccion_de_futbol_de_Kuwait Tercera_batalla_de_Rastán Saint_Hilaire-sur-Erre Tormenta_de_olvido Soma_(terapia) Seleccion_de_fútbol_de_Uzbekistan Tiki Terebinthus_lanuginosa Tachyphonus_nattereri Subvencion_(Contabilidad) São_Bartolomeu_(Vila_Viçosa) Sinfonía_n.º_96_(Haydn) Santa_Maria_(Torres_Novas) Transgenicos The_Man_Who_Never_Lied Telegrafia Théâtre_de_l'Odéon Steven_Sasson Shanghai_Baosteel Thank_U The_Saga_of_Carl Saint-Jacques-d'Ambur Sina.com

html map