Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anisobrotica_donckieri Andrés_Suárez Misión_jesuitica_de_Nuestra_Señora_de_Loreto Andrew_Ilie Mosaddeq Gárgolas:_Héroes_mitologicos Asclepias_wrightii Honda_(empresa) Mision_de_Nuestra_Senora_de_los_Dolores_de_Chilla Montes_de_Oca_(desambiguación) Huracán_Agnes Hymenocephalus_gracilis Asociación_antimasónica_de_Francia Articulados Anteojos Axel_rudi_pell Géneros_de_blues Asedio_de_canosa Astro_E2 Henrietta_(Wisconsin) Huecas_(Toledo) Argenaxina Apolo_XIII_(pelicula) Hell_Cat_Records Hoyos_Pérez Arbeo_de_Freising Hiperbatos Aria Aphelolpium_cayanum Guerra_israelo-arabe_de_1948 Argo_(mitología) Grupo_7_de_la_Copa_Libertadores_2013 Ano_406 Angry_Birds_Seasons Andrés_Guaicurarí Andrés_de_Salazar_y_Muñatones Antonio_de_lofraso Hamburguesa_con_queso At_the_Dawn_of_War Ianhedgea Guerra_de_las_Islas_Chincha Guipronvel Asṭānga_yoga Athemellus_minutonitidus Astillero_Naval_de_Norfolk Hidetoshi_Nagamasu Aok Autónoe_(satelite) Momia_de_Galera Historia_de_la_teoría_cuantica_de_campos Mortadelo_y_Filemón_Panico_en_el_zoo Hesperides_sive_de_Malorum_Aureorum_Cultura_et_Usu_Libri_Quatuor Misión_Nuevas_Tribus Antonio_Fernández_Bordas II_República_espanola_en_el_exilio

html map