Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Jiménez Mastic_Beach_(Nueva_York) Louis_Kahn Pyrenia_amelanchier Manuel_Antonio_Garretón_Walker Gran_sello Miguel_Sánchez_de_Alcázar_Ocaña Menecmo Mancomunidad_La_Armuna Manteola_Petchersky_Sanchez_Gómez_Santos/Solsona/Vinoly Primaría_democrata_de_Nueva_York,_2008 Rada_Suprema_de_Ucrania Prince_George Mauricio_Jaramillo_'El_Médico' Puntas_de_kebarah Manuel_Dammert Puente_de_Oomishima Malimbosa Primera_División_de_Chile_1971 Premio_Hugo_de_novela Medallas_de_bronce Region_Aisén_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Meridiano_178_oeste Primera_División_de_Perú Manuel_de_Freyre_y_Santander Queso_de_Acehúche Matli Real_Club_Deportivo_Español_Femenino Maria_hermana_de_Moises Metodo_de_la_Ruta_Critica Primarias_parlamentarias_de_la_Nueva_Mayoría_de_2013 Puagh Marilyn_Manson_&_The_Spooky_Kids Pánico_(película_de_1982) Gonatus_onyx LiveDVD Radioonda Milky_Way Miembros_del_Opus_Dei_Solicitud_y_admision Mekletá Mansión_Rosalie Premio_FIFpro_al_mejor_jugador_del_mundo Proyeccion_de_Haworth Marcelo_Diaz_(musico) Luís_Sánchez_Duque Miguel_Eduardo_Caneo Gram-positividad Regla_de_80_20 Magerit_(supercomputador) Propofol Greatest_hits_vol_1_The_singles Los_martes,_orquideas Los_Tres_Puntos Miguel_Angel_Moleon_Viana Pánini_(sanscritólogo)

html map