Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montana_Sǎr HD_42272 Monoteísmo_Ético Modubar_de_San_Cibrian Movimiento_Demócrata Antonio_Sainz Aracosia Antecontrato Harm's_Way_(Angel) Guerra_Polaco_Ucraniana Guanaceví_(municipio) André_Caplet Gustavo_Parra_Noriega Mordellistena_corporaali Halo_The_fall_of_reach Ministerio_público Hyospathe_pallida Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayra,_Itatín,_Tape,_Parana,_Uruguay_y_Guaycurú Miltonia_regnellii_var_veitchiana Hauks_þáttr_hábrókar Huracán_Beulah Asperula_suaveolens Hombre_de_Galera Mnasium Automóvil_teledirigido Groveland_(California) Associacao_gaita_de-fole Montes_Tauros Huatusco_(municipio) IZAN Mirta_Yañez Himno_de_Kirguistán Anh_Cao Augustinos_kapodistrias Halcon_de_Buckley André-Louis_Danjon Homero_Simpson_ésta_es_su_esposa Asamblea_Permanente_por_los_Derechos_Humanos Monte_Pascoal Anangia Aspecto_(Linguística) Morales_(Izabal) Minysynchiropus_kiyoae Auriac-l'Eglise Monachoda Mordelles Arfrisol Hip_hop_de_chile Herreros_de_rueda Andrade_(desambiguacion) IS-2000 Antíoco_IV Haplochromis_bloyeti Arte_espontáneo Idioma_targuí

html map