Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Presidente_de_Estado_de_Sudáfrica Macuelizo_(Honduras) Medalla_de_la_victoria_sobre_Alemania_en_la_Gran_Guerra_Patriótica_1941_1945 Los_cielos_azules_de_Romeo Red_Universitaria_Cruz_Del_Sur Greta_Gronholm Pánnini Luis_II_Emperador_Germanico Rarities_(desambiaguación) Refrigeracion_industrial Quisquilla Meseta_Yunnan-Guizhou Radio_nacional_del_paraguay Psi_(desambiguación) Loudest_Love Quinto_Cecilio_Metelo_(cónsul_en_206_a_C.) Queneau Manuel_Corvalan Maria_de_Teck Prokudin-Gorski Ramon_Cabrera_y_Grinó Quitosano Marko_Biskupovic Mareuil-sur-Arnon Quagmire's_Baby Messapus Región_Cajamarca Premier_Soccer_League_2012/13 Premi_Nacional_de_Literatura_de_la_Generalitat_de_Catalunya Great_Books_of_the_20th_Century Los_Valdecolmenas Margariteño Manuel_Barros_(botanico) Milagro_en_la_calle_34_(1994) Me_llaman_radio Milcíades_Pena_(h) Greenwald_(Minnesota) Primera_Division_de_Los_Estados_Unidos Luis_Felipe_Laverde Registro_publico Lletrera_de_prado Maria_Antonietta_Torriani Ramon_de_la_Cruz_Cano_y_Olmedilla Reale_Societa_Ginnastica_Torino_(calcio) Línea_115 Mario_Arnaldos_Carreño Línea_75_de_TMB Mario_Di_Costanzo Llancà_(Gerona) Microrreserva_Cabecicos_de_Villena Luis_de_Durazzo Regimiento_de_Infantería_Nº_12_"Sangra" Pyinmana Microrhopala_perforata Producciones_Hammer

html map